
Ha van hó, akkor a közmunkások feladata a járdák megtisztítása. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Milyen típusú közmunkát kell elvégeznie annak a felnőttnek, aki szociális segélyre jogosult? A kérdés talán egyszerű, a válasz azonban ennél sokkal bonyolultabb: nagyon szigorú szabályok alapján oszthat ki feladatokat a polgármesteri hivatal. Azt kell ugyanis szem előtt tartania, hogy a közmunkások az elvégzett munka alatt ne sérüljenek meg.
2023. január 05., 21:042023. január 05., 21:04
„Miért nem termelnek ki követ a patakból, amivel a községi, falusi mezei utakat lehetne javítani?” Talán ez volt az egyik legprovokatívabb felvetés, amit az elmúlt évek során hallottunk annak kapcsán, hogy milyen munkát kellene kiosztani a közmunkásoknak. Erre a kérdésre a válasz a vonatkozó jogszabályokban rejtőzik:
Ennek tudatában érthető módon óvatosak az önkormányzatok, és a biztonságosabb utat választják.
A gyergyószentmiklósi városháza szociális osztályán 177 olyan családot tartanak nyilván, akik szociális segélyre jogosultak, és ezért a törvénynek megfelelően közhasznú munkát kell végezzenek. A munkát a mellékgazdaság adja ki nekik, és ők is kérik számon ennek az elvégzését. Átlagban véve
Fő tevékenységük a város közterületein végzett takarítási munka. Ebből azonban mindig akad bőven. Sok koszos hely van a városban, illetve a hozzá tartozó területeken. Múlt héten például a Gyilkostó felé vezető országút mentén szedték össze a szemetet a 7-es kilométerig – mondta el Mezei Levente, a gyergyószentmiklósi városháza munkatársa.
A gyakorlat az, hogy reggel nyolcra kell munkára jelentkezniük (aki később érkezne, hiába is tenné, annak már nem számítják fel a napját), megkapják a számukra kijelölt feladatot, aminek elvégzését ellenőrzik. Vannak, akik nem a szemetes közterek takarításában (vagy más években járdák hóeltakarításán) dolgoznak. Ők a mellékgazdaság udvarán vágnak fát vagy kapnak más, különösebb szakértelmet nem igénylő munkát.
Például a Kavicsbánya utcában élők kötelessége a város alsó, vasúton túli részén a takarítás. Ezek elvégzését időszakosan ellenőrzik, és az alapján számolják ki a ledolgozott munkaidőt, hogy az adott területet milyen arányban találják rendben – ismertette Mezei Levente. Hozzátette:
A teljesített munkaórákról a gyergyószentmiklósi mellékgazdaság illetékesei kimutatást készítenek, amely alapján az önkormányzat szociális irodája az érvényes jogszabályok szerint hagyja jóvá a szociális segély jogosultságát. Amint Gereőffy Imola, az iroda vezetője elmondta:
Az idei készítése épp folyamatban van, de a korábbi évekhez képest nem várható lényegi változás. Közterek, parkok rendben tartása, takarítás, és már megszokott munkák szerepelnek ebben, amelyek megszervezése és számonkérése a mellékgazdaság feladata. A hajléktalanszállón élők jelentenek kivételt, ők ott helyben, az intézményben dolgozzák le a kötelező munkaórákat.
A 149 lejért havi 8 órát kell dolgozni.
A teljesített munkaórákról kimutatást készítenek. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Kézdivásárhely alpolgármesterét, Szilveszter Szabolcsot is arról kérdeztük, hogyan működik a közmunka rendszere az önkormányzatnál. „Amennyiben egyedülálló az illető és alap szociális segélyben részesül, két munkanapot (16 órát) kell dolgoznia.
A helyi Gosp-Com Kft. munkakörébe tartozó zöldövezet-karbantartást, szemétszedést és a parkok takarítását végzik, így a kiszabott munkaidő betartását és az elvégzett munka minőségét a Közművek illetékese ellenőrzi és jelzi a segélyek biztosításáért felelős önkormányzat irányába” – részletezte.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!