Ha van hó, akkor a közmunkások feladata a járdák megtisztítása. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Milyen típusú közmunkát kell elvégeznie annak a felnőttnek, aki szociális segélyre jogosult? A kérdés talán egyszerű, a válasz azonban ennél sokkal bonyolultabb: nagyon szigorú szabályok alapján oszthat ki feladatokat a polgármesteri hivatal. Azt kell ugyanis szem előtt tartania, hogy a közmunkások az elvégzett munka alatt ne sérüljenek meg.
2023. január 05., 21:042023. január 05., 21:04
„Miért nem termelnek ki követ a patakból, amivel a községi, falusi mezei utakat lehetne javítani?” Talán ez volt az egyik legprovokatívabb felvetés, amit az elmúlt évek során hallottunk annak kapcsán, hogy milyen munkát kellene kiosztani a közmunkásoknak. Erre a kérdésre a válasz a vonatkozó jogszabályokban rejtőzik:
Ennek tudatában érthető módon óvatosak az önkormányzatok, és a biztonságosabb utat választják.
A gyergyószentmiklósi városháza szociális osztályán 177 olyan családot tartanak nyilván, akik szociális segélyre jogosultak, és ezért a törvénynek megfelelően közhasznú munkát kell végezzenek. A munkát a mellékgazdaság adja ki nekik, és ők is kérik számon ennek az elvégzését. Átlagban véve
Fő tevékenységük a város közterületein végzett takarítási munka. Ebből azonban mindig akad bőven. Sok koszos hely van a városban, illetve a hozzá tartozó területeken. Múlt héten például a Gyilkostó felé vezető országút mentén szedték össze a szemetet a 7-es kilométerig – mondta el Mezei Levente, a gyergyószentmiklósi városháza munkatársa.
A gyakorlat az, hogy reggel nyolcra kell munkára jelentkezniük (aki később érkezne, hiába is tenné, annak már nem számítják fel a napját), megkapják a számukra kijelölt feladatot, aminek elvégzését ellenőrzik. Vannak, akik nem a szemetes közterek takarításában (vagy más években járdák hóeltakarításán) dolgoznak. Ők a mellékgazdaság udvarán vágnak fát vagy kapnak más, különösebb szakértelmet nem igénylő munkát.
Például a Kavicsbánya utcában élők kötelessége a város alsó, vasúton túli részén a takarítás. Ezek elvégzését időszakosan ellenőrzik, és az alapján számolják ki a ledolgozott munkaidőt, hogy az adott területet milyen arányban találják rendben – ismertette Mezei Levente. Hozzátette:
A teljesített munkaórákról a gyergyószentmiklósi mellékgazdaság illetékesei kimutatást készítenek, amely alapján az önkormányzat szociális irodája az érvényes jogszabályok szerint hagyja jóvá a szociális segély jogosultságát. Amint Gereőffy Imola, az iroda vezetője elmondta:
Az idei készítése épp folyamatban van, de a korábbi évekhez képest nem várható lényegi változás. Közterek, parkok rendben tartása, takarítás, és már megszokott munkák szerepelnek ebben, amelyek megszervezése és számonkérése a mellékgazdaság feladata. A hajléktalanszállón élők jelentenek kivételt, ők ott helyben, az intézményben dolgozzák le a kötelező munkaórákat.
A 149 lejért havi 8 órát kell dolgozni.
A teljesített munkaórákról kimutatást készítenek. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Kézdivásárhely alpolgármesterét, Szilveszter Szabolcsot is arról kérdeztük, hogyan működik a közmunka rendszere az önkormányzatnál. „Amennyiben egyedülálló az illető és alap szociális segélyben részesül, két munkanapot (16 órát) kell dolgoznia.
A helyi Gosp-Com Kft. munkakörébe tartozó zöldövezet-karbantartást, szemétszedést és a parkok takarítását végzik, így a kiszabott munkaidő betartását és az elvégzett munka minőségét a Közművek illetékese ellenőrzi és jelzi a segélyek biztosításáért felelős önkormányzat irányába” – részletezte.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
szóljon hozzá!