Ha van hó, akkor a közmunkások feladata a járdák megtisztítása. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Milyen típusú közmunkát kell elvégeznie annak a felnőttnek, aki szociális segélyre jogosult? A kérdés talán egyszerű, a válasz azonban ennél sokkal bonyolultabb: nagyon szigorú szabályok alapján oszthat ki feladatokat a polgármesteri hivatal. Azt kell ugyanis szem előtt tartania, hogy a közmunkások az elvégzett munka alatt ne sérüljenek meg.
2023. január 05., 21:042023. január 05., 21:04
„Miért nem termelnek ki követ a patakból, amivel a községi, falusi mezei utakat lehetne javítani?” Talán ez volt az egyik legprovokatívabb felvetés, amit az elmúlt évek során hallottunk annak kapcsán, hogy milyen munkát kellene kiosztani a közmunkásoknak. Erre a kérdésre a válasz a vonatkozó jogszabályokban rejtőzik:
Ennek tudatában érthető módon óvatosak az önkormányzatok, és a biztonságosabb utat választják.
A gyergyószentmiklósi városháza szociális osztályán 177 olyan családot tartanak nyilván, akik szociális segélyre jogosultak, és ezért a törvénynek megfelelően közhasznú munkát kell végezzenek. A munkát a mellékgazdaság adja ki nekik, és ők is kérik számon ennek az elvégzését. Átlagban véve
Fő tevékenységük a város közterületein végzett takarítási munka. Ebből azonban mindig akad bőven. Sok koszos hely van a városban, illetve a hozzá tartozó területeken. Múlt héten például a Gyilkostó felé vezető országút mentén szedték össze a szemetet a 7-es kilométerig – mondta el Mezei Levente, a gyergyószentmiklósi városháza munkatársa.
A gyakorlat az, hogy reggel nyolcra kell munkára jelentkezniük (aki később érkezne, hiába is tenné, annak már nem számítják fel a napját), megkapják a számukra kijelölt feladatot, aminek elvégzését ellenőrzik. Vannak, akik nem a szemetes közterek takarításában (vagy más években járdák hóeltakarításán) dolgoznak. Ők a mellékgazdaság udvarán vágnak fát vagy kapnak más, különösebb szakértelmet nem igénylő munkát.
Például a Kavicsbánya utcában élők kötelessége a város alsó, vasúton túli részén a takarítás. Ezek elvégzését időszakosan ellenőrzik, és az alapján számolják ki a ledolgozott munkaidőt, hogy az adott területet milyen arányban találják rendben – ismertette Mezei Levente. Hozzátette:
A teljesített munkaórákról a gyergyószentmiklósi mellékgazdaság illetékesei kimutatást készítenek, amely alapján az önkormányzat szociális irodája az érvényes jogszabályok szerint hagyja jóvá a szociális segély jogosultságát. Amint Gereőffy Imola, az iroda vezetője elmondta:
Az idei készítése épp folyamatban van, de a korábbi évekhez képest nem várható lényegi változás. Közterek, parkok rendben tartása, takarítás, és már megszokott munkák szerepelnek ebben, amelyek megszervezése és számonkérése a mellékgazdaság feladata. A hajléktalanszállón élők jelentenek kivételt, ők ott helyben, az intézményben dolgozzák le a kötelező munkaórákat.
A 149 lejért havi 8 órát kell dolgozni.
A teljesített munkaórákról kimutatást készítenek. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Kézdivásárhely alpolgármesterét, Szilveszter Szabolcsot is arról kérdeztük, hogyan működik a közmunka rendszere az önkormányzatnál. „Amennyiben egyedülálló az illető és alap szociális segélyben részesül, két munkanapot (16 órát) kell dolgoznia.
A helyi Gosp-Com Kft. munkakörébe tartozó zöldövezet-karbantartást, szemétszedést és a parkok takarítását végzik, így a kiszabott munkaidő betartását és az elvégzett munka minőségét a Közművek illetékese ellenőrzi és jelzi a segélyek biztosításáért felelős önkormányzat irányába” – részletezte.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!