Archív
Fotó: Zsók Enikő
Évek óta „iszapbirkózás” zajlik az ipartörténeti műemléknek számító, Kovászna és Kommandó közötti keskeny nyomtávú kisvasút és sikló megmentéséért. Kovászna város önkormányzata megvásárolná a jelenleg felszámolás alatt álló cégtől a létesítményeket, ám most a művelődési minisztérium átiratban közölte, hogy a két mozdony esetében elővásárlási joguk van.
2019. március 21., 17:332019. március 21., 17:33
„A csődbe jutott brassói Brafor fafeldolgozó felszámoló biztosa előterjesztett egy felértékelést, eladják a Kovászna városi nagy állomástól induló, Kommandó területén is tartó vasútvonalat, a siklót, a kommandói átrakó állomást. Kovászna város területén gyakorlatilag csak a sínpárok vannak, mert az alatta levő terület nem a vállalaté” – részletezte portálunknak Gyerő József polgármester.
Rámutatott,
A Kovászna Megyei Művelődési Igazgatóság átiratban értesítette az önkormányzatot, hogy a két mozdonyt nem vásárolhatja meg, mert azok a műemlékvédelmi örökség részei, és az állam a művelődési minisztériumon keresztül élni kíván az elővásárlási jogával.
– mondta a polgármester. Hozzátette, ha a mozdonyokat nem tudják megvásárolni, a felújításukra sem tudnak költeni. A sínpárokat mindenképpen megveszik, de még bizonytalan a felújítás és üzembe helyezés mikéntje.
Gyerő József elmondta, jelenleg egy máramarosi cég működtet sétavonatot a Clermont szálló és a Sikló közötti szakaszon, ám hosszú távon az önkormányzat szeretné kiterjeszteni az üzemeltetést, hiszen annak hatalmas turisztikai vonzereje lehet.
A kisvasutat 1892-ben helyezték üzembe, a siklót 1890-ben avatták fel, egy évszázadon át használták a kitermelt fatönkök szállítására, a szerkezet 1232 méter hosszú, 327 méter szintkülönbségen közlekedik. A kisvasút hanyatlása már negyven évvel ezelőtt elkezdődött, a teherautók térnyerése és a pályaelmosások miatt. 1995-ben széldöntés elpusztította az erdőt, majd egy évvel később erdőtűz ütött ki a Tündérvölgyben, s a sikló is a tűz martaléka lett, a vasút dolgozói építették újra.
akkor a Brafor csődbe jutott, és bezárta a fűrésztelepét.
Negyedik alkalommal lesz alkalmuk egy térben vásárolni az erdélyi könyvkiadók kínálatából és részt venni író-olvasó találkozókon a székelyudvarhelyieknek: nemsokára kezdetét veszi a városban a könyvünnep.
A medvék elriasztják a hegyvidéki üdülőhelyekről a turistákat, akik már táborokba sem merik elengedni a gyerekeiket – jelentette ki a Brassópojánai Turisztikai Munkáltatók Szövetségének elnöke.
Tizenötödik alkalommal tüntették ki a közösségért dolgozó székelyudvarhelyieket a Legprímább Polgár-díjjal szerda este a Művelődési Ház koncerttermében. Az elismeréseket olyan személyek kapták, akik munkájukkal gazdagítják a város életét.
Csíkszentimre múltját feldolgozó könyvet mutatnak be a Henter-kúriában április 13-án virágvasárnap.
A kormány 14,5 millió lejt különít el szerdai ülésén annak érdekében, hogy tanévkezdéskor egyetlen olyan iskola se legyen Romániában, amelyiknek az udvaron van a mellékhelyisége – jelentette be Marcel Ciolacu.
Negyven százalékkal növeli a kormány az országos helyreállítási tervben (PNRR) előírt erdősítésre és újraerdősítésre kijelölt területek tulajdonosainak járó éves támogatás összegét.
Hargita megyében több mint 2000 embernek van fegyvertartási engedélye, 5 százalékuk nő. A legidősebb engedéllyel rendelkező ember 91 éves – számolt be minderről a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szerdán.
Két útszakaszon is felújítási munkálatokba kezdenek Szentegyházán az elkövetkező napokban – olvasható a szentegyházi polgármesteri hivatal bejegyzésében.
A bővülő Udvarhelyszéki Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (UKKSZ) elnöksége támogatást nyújtana a kezdő, illetve online térben vállalkozóknak is, ugyanakkor a könyvelésben is segítene.
Elítél minden magyarellenes fellépést és megnyilvánulást Maros megye első magyar ajkú prefektusa, aki a székely zászlóról és a száj- és körömfájásos betegség veszélyéről is beszélt.
szóljon hozzá!