Bauer Csaba részletesen elmagyarázta az új rendszerek működését
Fotó: Aquaserv
A marosvásárhelyiek által termelt szennyvíz tisztítása nyomán fennmaradt iszapból nyerik ki azt a biogázt, amelyből elektromos és hőenergiát állítanak elő az Aquaserv regionális vízszolgáltatónál. A megoldásokat csütörtökön mutatták be a sajtó képviselőinek.
2024. április 11., 17:442024. április 11., 17:44
Az Aquaserv vízszolgáltató egyik legnagyobb szennyvíztisztító állomása a Marosvásárhely közelében lévő Maroskeresztúron van. Itt
Csütörtökön mutatták be a sajtónak azt a modern kogenerációs rendszert, amellyel a régit helyettesítették, és amely segítségével a biogázból hőenergiát és elektromos áramot állítanak elő.
Bauer Csaba, az Aquaserv mérnöke a sajtótájékoztatón többek között elmondta, hogy a régi rendszer belsőégésű motorral működött, de az újban gázturbinás megoldás van, akárcsak a repülőgépekben.
Az égési gázok hőjét is visszanyerik, épületek fűtésére használják. A kogenerációs rendszerek segítségével sikerül megtermelni a szennyvíztisztító telep villamosenergia-igényének legalább hatvan százalékát, és az adminisztratív épületek fűtéséhez szükséges hőenergia nyolcvan-kilencven százalékát.
Fotó: Aquaserv
Folyamatban van egy napelempark telepítése is, amelynek segítségével elérik a szennyvíztelep teljes energetikai függetlenségét.
Megtudtuk, hogy a gazdasági előnyökön túl a projekt pozitív hatással van a környezetre is. Az elektromos energia kogenerációs előállításának fejlesztésével
ami egyenlő azzal, mintha háromszáz autó egy évig körülbelül 25 ezer kilométert tenne meg, egyenként.
Fotó: Aquaserv
Az Aquaserv a 1,8 millió eurót nyert erre a projektre és kevés önrésszel is hozzájárult a üvegházhatású gázkibocsátások csökkentését célzó beruházásokhoz.
A kogeneráció lényege: hő- és villamos energia társított gyártása. Míg a hagyományos erőműveknél a villamos energia gyártása közben létrejött hőenergiát egyszerűen kiengedik a környezetbe, addig a kogenerációs egységeknél fűtésre használják fel. Így fűtőanyagot – költségeket – takarítanak meg.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
szóljon hozzá!