Fotó: Gergely Imre
A megszokott rendben, a Petőfi-szobornál zajlott a magyar nemzeti ünnepen a gyergyószentmiklósi megemlékezés. A beszédekben elhangzott, a mai kor emberének példaként kell tekintenie az akkori hősökre. Több felszólaló is utalt arra, hogy idén választási év van, ahol egységet, erőt kell mutatnia a magyarságnak.
2024. március 15., 17:292024. március 15., 17:29
2024. március 15., 17:382024. március 15., 17:38
Mintegy kétszáz személy vett részt az idei megemlékezésen a Petőfi-szobor magyar színekbe burkolt talapzata mellett. Felvezetésként Portik Zsolt történelemtanár szólat fel, rámutatva, hogy március 15-én nem csupán egy történelmi eseményt ünneplünk, hanem azon emberek – Kossuth, Széchenyi, Wesselényi, Deák vagy épp Petőfi – emlékét idézzük fel, akik nem csupán szavakkal, hanem tettekkel is bizonyították vezetői kvalitásaikat.
Tudták, hogy a közös ügyek előmozdításában az ő szerepük nem csupán a feladatok, parancsok kiosztása, és az irányítás, hanem sokkal inkább az inspirálás, az ösztönzés és a példamutatás.
Portik Zsolt történelemtanár
Fotó: Gergely Imre
Amikor visszatekintünk az 1848–49-es események központi szereplőire, olyan hagyatékot is ünnepünk, ami örökkévaló, az ő példájuk, az általuk hagyott tanulságok segíthetnek minket a jelen kihívásai kezelésében és az élhető magyar jövő felé haladásban – hangzott el.
Csergő Tibor polgármester kifejtette, 1849-ben ugyan leverték a forradalmat, és sokszor temettek bennünket utána is, ám
Trianon után, az impériumváltást követő években, a kommunista időszakban, majd a rendszerváltás után is képesek voltunk talpra állni és tovább írni a mi közös és sikeres történetünket.
Csergő Tibor polgármester
Fotó: Gergely Imre
A választási évre utalva úgy fogalmazott, hogy „idén nincs helye a belharcoknak, az ellenségeskedésnek, a vélt vagy valós sérelmeinknek színteret nem biztosíthatunk. A csúcsválasztások évében az egység, a képviseletünk erősítése és az erőnk felmutatása lehet az egyetlen célunk.”
Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének üzenetét Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának képviseletében Gyombolai Péter konzul tolmácsolta.
Fotó: Gergely Imre
Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyószéki Szervezetének elnöke a tanárok elé állított egy szép példát: Gyergyóalfaluban sok éve Fülöp Sándor kezdeményezte, és azóta is minden évben megtörténik az, hogy március 15-én az iskola diákjait a tanárok kivezetik a temetőbe, és ott
„Emlékeztetik a mai fiatalokat, hogy 1848 nem csak a pesti ifjaké volt, hanem szerepe volt a szabadságharcban a gyergyóiaknak, és azon belül az alfalviak is büszkén mondhatják, hogy őseik is köztük voltak. Vajon vannak-e még ilyen Fülöp Sanyi bácsik, akik megpróbálják úgy átadni a 1848 szellemiséget, hogy saját hőseikre büszkén tekintve emlékezzenek?” – vetette fel Barti.
Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyószéki Szervezetének elnöke
Fotó: Gergely Imre
„Az 1848-as események a bizonyíték arra, hogy a magyaroknak mit is jelent, mennyit ér a szabadság. Hőseink, akiknek emléke előtt tisztelgünk ma,
Habár a csatát elvesztettük, ahogy megannyi magyar ifjú az életét, végső soron a szabadság mégiscsak felülkerekedett. Az eseményeknek üzenete volt a világ felé, örökérvényű üzenete: a szabadság nem valamiféle ajándék, hanem alapvető jog. Senki sem lesz belőle kevesebb, ha másnak is van” – mondta Bende Sándor parlamenti képviselő.
Bende Sándor parlamenti képviselő
Fotó: Gergely Imre
Sorbán Attila Örs, az EMSZ alelnöke arra mutatott rá, hogy „a rabok legyünk, vagy szabadok kérdés 1100 éve meghatározza a sorsunkat a Kárpát-medencében. Azonban ma az általánosságban jellemző közöny miatt talán meg sem hallanánk a kérdést.
Közös akarattal érhetünk el bármit is. Belső konfliktusainkat egymással szemben rendeznünk kell, hogy kifelé erőt tudjunk felmutatni” – fejtette ki.
Sorbán Attila Örs, az EMSZ alelnöke
Fotó: Gergely Imre
Az eseményt a Gyergyószentmiklósi Fúvószenekar, az Ipartestület Férfikara és a Salamon Ernő Gimnázium kórusának műsora, illetve Csiki Sára éneke és Szilágyi Árpád volt politikai fogoly szavalata tették ünnepélyesebbé.
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Tűz ütött ki egy csíkszeredai garzonlakásban szerda este. A tűzesetben egy nő súlyosan megsérült.
Az alkotmánybíróság szerdán bejelentette, hogy csütörtökön tárgyalja George Simion beadványát az elnökválasztás érvénytelenítéséről.
Nicușor Dan megválasztott államfő konzultációra hívja a pártokat, majd eldönti, hogy kit bíz meg kormányalakítással – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan, amikor arról kérdezték az újságírók, hogy vállalja-e a miniszterelnöki megbízatást.
A magyar kormány legfontosabb célja a nemzetegyesítés – hangsúlyozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a csángómagyar közösség helyzetéről szóló konferencián szerdán az Országházban.
Gyergyószentmiklóson újraindulhat a tömegközlekedés: aláírták a beszállítói szerződést két elektromos autóbusz vásárlásáról. Ezek a közeli községeket is összekötik majd.
Cáfolta szerdán a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) az elnökválasztás informatikai rendszereinek rendellenes működésére vonatkozó vádakat.
A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea TV egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.
Az utóbbi tíz nap során hétszer riasztották a Hargita megyei csendőröket a települések közelében felbukkanó medvék miatt.
Elfogadta szerdán a képviselőház azt a törvényjavaslatot, amely értelmében ingyenes HPV elleni védőoltásra jogosultak a 11 és 26 év közötti lányok és fiúk.
Idén is zarándokok tízezrei indulnak útnak Csíksomlyóra, ahol 2025-ben is megtartják a hagyományos pünkösdi búcsút. A rendezvény mottója – „A remény zarándokai!” – hívószóként szól mindazokhoz, akik lelki megújulásra, vigaszra és megerősödésre vágynak.
szóljon hozzá!