A 250 éves épületre ráfér az alapos felújítás és modernizálás
Fotó: Gergely Imre
Pénteken délután öt óráig lesz még látogatható a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum, ezt követően legalább egy évig – sőt valószínűbb, hogy hosszabb ideig – zárva lesz az épület. Felújítás kezdődik, de addig is húszezer tárgyat kell elköltöztetniük a múzeum munkatársainak.
2019. június 12., 15:302019. június 12., 15:30
2019. június 12., 15:322019. június 12., 15:32
Közeleg a Tarisznyás Márton Múzeum régi, 1770 körül épített ingatlanjának felújítása. Emiatt kell költöznie az intézménynek, és emiatt nem lehetnek itt kiállítások. A múzeum azonban nem szűnik meg, csak egyelőre nem rendez kiállításokat – közölte Csergő Tibor igazgató.
A következő két hónap alatt a személyzet a közel húszezer tárgy megfelelő becsomagolásán és átköltöztetésén dolgozik. A helyi önkormányzat az intézmény számára átadott az egykori szülészet épületéből tizenhárom termet, amely megfelelő hely lesz a néprajzi, történeti, képzőművészeti és kőzettani gyűjtemények, illetve egyéb múzeumi tárgyak tárolására.
Ehhez azonban számos fejlesztésre lesz még szükség: mozgásérzékelők, riasztók és más biztonságtechnikai eszközök beszerelésére, de új polcrendszereket is ki kell alakítani. Fontos ez, hiszen a múzeum hosszú távra tervez itt; a raktárak továbbra is ezen a helyen maradnak, azután is, amikor majd visszaköltözhetnek a felújított otthonukba. Az igazgató elmondása szerint
Az önkormányzat harmadszor írta ki a felújítási munkálatokhoz a közbeszerzést, az első kettőre nem érkezett ajánlat, a napokban jár le a harmadik határideje. A kivitelezési idő a terv szerint tizenkét hónap, így optimális esetben 2020 végére kellene az uniós forrásokból fedezett 3,2 millió lejes főjavításnak befejeződnie.
Csergő Tibor a kiköltözésre készül. Nem tudja, mikor jöhetnek vissza
Fotó: Gergely Imre
Azonban több más pályázat is folyamatban van: az épülethez ragasztott, az 1970-es években épített szárny is felújításra vár, és ha erre is sikerül forrást szerezni, akkor a visszaköltözés már csak ennek a modernizálása után következhet.
Ha az épületben nem is lesznek kiállítások, nem jelenti azt, hogy a Tarisznyás Márton Múzeum munkatársai feladat nélkül maradnak – hangsúlyozta Csergő Tibor. A muzeológusok, gyűjteménykezelők és az adminisztráció az egykori tüdőkórház épületébe költözik át. Jelenleg is itt van a régészeti raktár, a restaurátor-műhely, és továbbra is feladat a gyergyószéki ásatások felügyelete, illetve nem szűnik meg a muzeológusok kutatómunkája sem.
Fotó: Gergely Imre
Ugyanakkor a következő időszakban a Gyergyói DIA (Digitális Interaktív Archívum) fejlesztése, gyarapítása lesz a prioritás, várják továbbra is a régi gyergyószéki fényképeket, hogy ezeket feldolgozva közös felületen jöhessen létre egy rangos digitális értéktár.
A múzeum várhatóan a felújítás alatt is rendez kiállításokat alternatív helyszíneken (idén januárban a jégpálya melletti Pálya Bisztróban nyitották meg a gyergyószentmiklósi hoki történelmét bemutató tárlatot), vagy lehetnek utazókiállításai is. Azonban biztosan nem idén. Csergő Tibor elmondta, az idei költségvetésük annyira szűkös, éppen hogy a költözést fedezni tudják. Emiatt nem szervezik meg a közkedvelt Esztenafesztivált és a Múzeumok Éjszakáját sem.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!