A környezetőrség vezetője szerint sokat javult a helyzet pikniktörvény betartását illetően az elmúlt tíz évben. Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Érdemes szánni néhány percet a szabadtéri piknikezésre vonatkozó szabályokról való tájékozódásra is, hogy ne keserű szájízzel és egy borsos bírsággal érjen véget a május elsejei batyubál. Egy nagyon félresikerült piknikezésért elméletileg akár 70 ezer lejt meghaladó összegű pénzbüntetést is be lehet gyűjteni, persze, ez meg is spórolható a vonatkozó szabályok betartásával.
2023. május 01., 12:252023. május 01., 12:25
Idén az eddiginél is nagyobbra nőtt a természetben hagyott szemét miatt kiszabható bírság értéke, de számos más, környezetre káros tevékenység is jókora pénzbírságot eredményezhet. Tűzgyújtás a természetben, védett növények begyűjtése, vadak etetése, esetleg egy patakban történő gyors kocsimosás, miközben a parázson sül a pecsenye – sokan nem tudják, a felsoroltak közül melyik megengedett, és ha az, milyen körülmények között szabályos, ezért a Hargita Megyei Környezetőrség vezetőjétől, Balla Izabellától érdeklődtünk a vonatkozó előírásokról és az azok megszegéséért kiszabható bírságok értékéről.
A majálisozáskor, illetve általában a szabadtéri piknikezéskor betartandó előírások többségét a már több mint tíz éve létező pikniktörvény összesíti. Ennek értelmében
Ha valaki mégis egy másik helyszín mellett dönt, de nem gyújt tüzet, illetve más szabályt sem szeg meg, önmagában a piknikezésért nem kap pénzbírságot.
– kezdte a leggyakoribb kihágásra vonatkozó szankciók ismertetését Balla Izabella, megjegyezve, hogy a tarló- és avartüzek okozásáért kiróható bírságok értéke is nemrég változott. Az ilyen jellegű kihágást elkövetőket egyébként a környezetőrség mellett a tűzoltóság is megbírságolhatja.
A szemetelés a másik, piknikezéshez kapcsolódó gyakoribb szabályszegés. A vonatkozó törvény értelmében
Ha mindez nem a kijelölt piknikezőhelyen történik, „akkor a 92-es sürgősségi kormányrendeletben foglaltakat kell alkalmazni”. Ez sokkal nagyobb, 30 ezer lejtől 45 ezer lejig terjedő pénzbüntetést határoz meg a törvénysértő természetes személyek esetében, ha viszont a szemét mennyisége nagy, tehát nagyobb hatással van a környezetre, akkor az már bűncselekménynek számít, és 1-től 5 évig terjedő börtönbüntetéssel sújtható – tudtuk meg a megyei környezetőrség vezetőjétől. Egyébként idén nőtt a természetben hagyott nagy mennyiségű szemét miatt kiszabható pénzbüntetés értéke is.
Fotó: Pál Árpád
Nem árt tudni ugyanakkor azt sem, hogy egyes törvénysértések esetében súlyosbító körülménynek minősül, ha azokat természetvédelmi területen követik el.
Ha valaki úgy dönt, hogy a kellemest a hasznossal összekötve megmossa a kocsiját is piknikezés közben, ám ezt például egy patakban teszi, az sokkal többe kerülhet számára, mintha igénybe venné egy autómosó szolgáltatásait.
Ezügyben egyébként az illetékes önkormányzat, illetve a rendőrség is szabálysértési eljárást indíthat, de a korábban említett esetek többségében is, így nem csak a környezetőrségtől kell tartsanak a szabályszegők – tudtuk meg Balla Izabellától.
A törvény kitér a védett növények begyűjtésére, illetve a védett állatok etetésére is – mindkettő tilos, a piknikezőhelyek közelében is, és 200-tól 400 lejig terjedő pénzbírsággal sújtható. Ha a piknikezők fákat csonkítanak meg és azok nem védett fajok, akkor a környezetőrség nem, de a terület tulajdonosa kezdeményezhet hatósági eljárást az elkövetők ellen.
Majálisozáskor gyakori az is, hogy az egész határ a hangos zenétől visszhangzik. Ezzel kapcsolatban az erős autóhifik teljesítményét a természetben tesztelgetők számára a jó hír az, hogy a környezetőrségtől nem kaphatnak bírságot, a rossz hír pedig az, hogy más hatóságoktól viszont igen. „Ez nem a mi hatáskörünk, mi csak a környezetvédelmi engedéllyel rendelkezőknél végezhetünk zajszintellenőrzést” – mondta Balla Izabella, megjegyezve, hogy a piknikezés során történő zenebömböltetésért más hatóságok bírságolhatnak.
A piknikezésekre vonatkozó ellenőrzéseket illetően egyébként a környezetőrség vezetője kérdésünkre elmondta, évekkel korábban voltak ilyen, a főhatóság által elrendelt tematikus ellenőrzések, de már nincsenek, viszont ha bejelentést kapnak, akkor természetesen intézkednek.
Fotó: Veres Nándor
Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy más hatóságok, például
Az utóbbi években egyébként a környezetőrség nem igazán kellett ilyen jellegű bírságokat alkalmazzon, mert nem észleltek kihágásokat, tapasztalatuk szerint szabálykövetőbbekké váltak a piknikezők. Erre Balla Izabella szerint az is magyarázat lehet, hogy sok önkormányzat alakított ki piknikezőhelyeket, ráadásul némelyik ezek közül jól felszerelt kirándulóhely. Megjegyezte ugyanakkor, hogy – szemben az elmúlt évvel – idén tarlótüzek is alig voltak, ami nagyon örvendetes, és bíznak benne, most, hogy kizöldült a természet, már nem is lesznek.
Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.
A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
Harmincadik alkalommal nyitotta meg kapuit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár csütörtökön délelőtt. Itt nem csak a legújabb köteteket lehet fellapozni, hiszen gazdag programkínálattal várnak minden korosztályt a Nemzeti Színházba.
Küllők közötti botnak minősítette Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester Ovidiu Butuc prefektus munkáját. A főispán megtámadta a városháza szerkezeti felépítését, így a kincstár újra elzárja a pénzcsapokat, visszatartja a Marosvásárhelynek járó pénzt.
A megyei kórház három épületének energetikai felújításáról, valamint a Felső-Háromszéken áthaladó, 114-es megyei út teljes körű korszerűsítéséről szóló határozattervezeteket is elfogadott csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa.
Egy újabb székelyföldi oktatási intézmény megújulását ünnepelték Szovátán csütörtök délután: a Magyarország Kormánya támogatásával megvalósuló Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg az erdei iskola.
Minden tanácsülésen a „különfélék” tartogatják a legérdekesebb meglátásokat, hozzászólásokat. Így volt ez a csütörtöki kézdivásárhelyi önkormányzati ülésen is, ahol volt aki jelzőlámpát kért, más pedig a garázdálkodók ellen emelt szót.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti „az utolsó lépést” a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
Lila színbe öltözik Hargita Megye Tanácsának épülete vasárnap, a koraszülöttek világnapján, ezt megelőzően találkozót és kerekasztal-beszélgetést szerveznek a koraszülött gyermekeket nevelő családok számára.
Megkötötte a hóeltakarításra és téli útkarbantartásra szóló szerződéseket Hargita Megye Tanácsa több szakcéggel is Hargita megye mindhárom térségében – tájékoztat közleményben a megyei önkormányzat.
1 hozzászólás