
Fotó: Barabás Ákos
Az anyanyelvhasználati jogokra vonatkozó küszöbérték csökkentését és a helyi önkormányzatok nagyobb pénzügyi autonómiáját szeretné elérni az RMDSZ parlamenti képviselete az elkövetkezőkben – derült ki Benedek Zakariás szebeni sajtótájékoztatóján. Az RMDSZ parlamenti képviselője szerint Udvarhelyszéken az infrastruktúra fejletlensége és az alacsony fizetések jelentik a legnagyobb gondokat.
2017. június 12., 13:302017. június 12., 13:30
A húszszázalékos lakossági arányról tíz százalékosra csökkentené az anyanyelv-használati jogokra vonatkozó küszöbértéket az RMDSZ – fejtette ki sajtótájékoztatóján Benedek Zakariás parlamenti képviselő, aki az udvarhelyszékiek és a szórványmagyarság érdekeit képviseli a döntések meghozásakor.
Fotó: Barabás Ákos
Mint mondta, ezenkívül
A honatya emlékeztetett, az utóbbi időben foglalkoztak a történelmi egyházak problémáival, tettek azért, hogy a szociális és egészségügyi intézményekben használni lehessen a magyar nyelvet, ahol ezt a magyar lakosság aránya lehetővé teszi. Ezenkívül a pedagógusok, egészségügyi dolgozók és köztisztviselők béremelését is támogatták, utóbbira azért volt szükség, hogy a közintézmények megfelelő szakembereket toborozhassanak.
Fotó: Barabás Ákos
Továbbá
Az elkövetkezőkben ugyanakkor kérni fogják, hogy a román kormány 2018. december 1-jéig hozza összhangba a jogszabályokat az 1918-as gyulafehérvári nyilatkozatban vállaltakkal.
Fotó: Barabás Ákos
Benedek Zakariás újságírói kérdésre elmondta, ő maga is tapasztalta, hogy Hargita megyében nagyon alacsony fizetésért dolgozik a lakosság. Azt reméli, hogy a köztisztviselői bérek megemelése a magánvállalkozókat is arra ösztönzi majd, hogy jobb fizetést biztosítsanak alkalmazottaiknak.
A képviselő elmondta,
Fotó: Barabás Ákos
Rámutatott, a fejlesztési minisztérium hamarosan ismét meghirdeti Országos Vidékfejlesztési Programját (PNDL), amit mindenképp ki kell használni. Az Udvarhelyi Híradó kérdésére arra is kitért, hogy
„Több város körgyűrűjének megvalósíthatósági tervét finanszírozná a szállításügyi minisztérium, azonban jelentkező is sok van, így még nem tudni, mi lesz” – fogalmazott.
A kulturális minisztérium felvette a szombaton a 79. Cannes-i Filmfesztiválon Arany Pálmával díjazott Fjord című filmet azon stratégiai kulturális projektek listájára, amelyek finanszírozásban részesülnek az Oscar-díjra való jelöléshez.
A háborút nem egy szuperhatalom nyeri meg, hanem a mindenható szeretet, az emberiséget a nyomortól nem a megszámolhatatlan gazdagság, hanem a szeretet kifogyhatatlan ajándéka szabadítja meg – mondta XIV. Leó pápa a vatikáni Szent Péter-bazilikában.
Körülbelül 100 métert zuhant a Bucsecs-hegységben az a két turista, akiket a hegyimentőknek végül sikerült megmenteniük vasárnap.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt vasárnap 5 óra 2 perckor Vrancea megyében.
Heves vita bontakozott ki a gyimesbükki Rákóczi-vár felújítása körül, miután Dan Tanasă AUR-os parlamenti képviselő bírálni kezdte a beruházást, illetve annak állami finanszírozását
A Cristian Mungiu rendezésében készült Fjord című, Norvégiában játszódó filmnek ítélte szombat este az Arany Pálmát a zsűri a 79. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Felemelő és feltöltő az az összetartozás és szeretet, ami csak itt tapasztalható meg – vélik a zarándokok, akiket arról kérdeztünk, miért látogatnak évről évre a Nagy- és Kissomlyó-hegy közötti nyeregbe, a Hármashalom-oltárhoz pünkösdkor.
Az összmagyarság ünnepe, tízezrek találkozási pontja, „hazatérés” és még sorolhatnánk a csíksomlyói búcsú jelzőit. Újabb fotós összeállításunkban ezúttal a csíksomlyói búcsú arcait mutatjuk, akiken megakadt a fotósaink szeme és lencséje.
A búcsújárás elengedhetetlen kellékei a feszületek, zászlók, egyházi jelképek, amik tájékozódási pontként is szolgálnak a több százezres tömegben. Fotósaink képein mutatjuk az idei búcsú legszembetűnőbbjeit.
Az idei pünkösdszombaton is kegyes, sőt „túl kegyes” volt az időjárás a zarándokhoz, akik tűző napsütésben, nyárias melegben vehettek részt a búcsús szentmisén, Csíksomlyón. Fotókon mutatjuk.
szóljon hozzá!