Fotó: Tortoma Kiadó
A toplászat mint népi mesterség mintegy másfél évszázaddal ezelőtt honosodott meg Udvarhelyszéken, azon belül főként Korondon. Zsigmond Győző témába vágó könyvét kedden mutatják be a Székely Nemzeti Múzeumban.
2024. december 03., 08:202024. december 03., 08:20
2024. december 03., 11:572024. december 03., 11:57
Zsigmond Győző A korondi toplászat. Egy hungarikum képeskönyve című kötetét december 3-án, kedden 18.30-tól mutatja be Kinda István néprajzos a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban, a házigazda intézmény és a László Kálmán Gombászegyesület szervezésében. A könyvet gondozó baróti Tortoma Kiadó igazgatója, Demeter László ugyanakkor más kiadványaikat is magával viszi a bemutatóra, és amennyiben az időkeretbe belefér, egy, a tárgyalt mesterségről szóló archív kisfilmet is levetítenek a közönségnek.
A Kárpát-medencei gombák világának, feldolgozásuk, hasznosításuk történetének egyik legszakavatottabb jelenkori ismerője, a tordai születésű (1959), Sepsiszentgyörgyön élő Zsigmond Győző néprajztudós, etnomikológus, egyetemi tanár lapunknak elmondta, könyve ízelítő a toplászatról, eme hungarikum, szikulikum rövid és főleg képes ismertetése.
leginkább két, nemrég még élő szakértő, a korondi István Lajos és Szőcs Lajos segítségét élvezve. 1996 és 1998 között a szerző felkérésére ők gyűjtötték össze a korondi taplófeldolgozás teljes anyagát egy országos méretű kiállítás céljára, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum részére. Ez a kiadvány tulajdonképpen a munkájuk folytatásnak is tekinthető – tette hozzá Zsigmond Győző.
Korondi toplász
Fotó: Balázs Ödön/Székely Kalendárium
A taplófeldolgozást mint népi mesterséget Borszéki Lina tanítónő honosította meg Udvarhelyszéken az 1870-es években. A taplót természetesen korábban is ismerték eleink, hiszen az Erdélyi Szótörténeti Tár tanúsága szerint már 1595-ben így nevezték a Fomes fomentariust. Sőt, taplow formában már 1395-ben szerepel leírva, és 1506-ban taplóból készült tűzgyújtót említenek. A szó vélhetően török eredetű, és a taplót nemcsak tűzgyújtásra használták, hanem – Erdélyben legalább hat évszázada –
Székelyföldön főként Farkaslakán, Csíksomlyón, Székelyudvarhelyen, no és természetesen Korondon kezdtek különféle tárgyakat, használati eszközöket készíteni belőle. Ez utóbbi faluban az elsők között egy bizonyos Filep János nevű postamester, aki 1893-ban már 9 embert foglalkoztatott taplógyűjtésre. A régiek úgy tudják, az erre használatos zsákot azért nevezik még ma is Bancza-zsáknak, mert a legelső taplógyűjtőjét Bancza Palinak hívták. A fáma szerint egy itteni taplókereskedő, Pándi Balázs az I. világháború előtt még a budapesti Lánchídon sétáló József főhercegre is rátukmált egy jóféle taplósapkát, azzal érvelvén, hogy télen fűt, nyáron meg hűt…
A korondi toplászkrónikából a máshonnan oda telepedő Gál Sámuel nevét is kell kiemelni, aki már-már művészi szintre emelte a „bükkfabársony” megmunkálását. Nem csoda, hogy az 1930-as években számos erdélyi kiállításról tért haza arany- vagy ezüstéremmel.
Zsigmond Győző könyvéből megtudjuk, magyar jellegzetességnek tekinthető taplóból dísztárgyakat készíteni, „a világon sehol nem találtunk a székelyföldihez hasonló etnomikológiai felhasználásra adatokat.” Ugyanakkor több taplóféle ízletes, sőt gyógyhatású tápláléka az őt ismerőnek, becsülőnek, mint például a kései laskagomba (Pleurotus ostreatus), de egyes helyeken a pisztricgombát is így nevezik a nép ajkán. Éhínség idején meg is ették az egész fiatal nyírfatapló-példányokat!
Régebben az öregek a bikkfatoplót pipatűzre használták.
Mostanság a fiatalok más egyébre használják.
Táskát, sapkát és sok mindent készítenek belőle.
Elviszik és a fürdőkön jó pénzért majd eladják,
Mer a világon máshol sehol csak Korondon csinálják.
Korondi toplászdal, 1997-ben énekelte az akkor 55 éves Máthé Árpád (lejegyezte Zsigmond Győző)
A dísztárgyak és használati eszközök mellett éjjeli lámpa, virágváza, lábbeli, kalap, övszíj, táska, iratfedél, mellény, műlégyszárító és még kitudja mi készíthető belőle, olykor „előfordult, hogy a nagyobb taplógombát lábakkal ellátva széknek használták.” Nyersanyag volt bőven, hiszen az ország bükkerdői a korondi toplászok „kiosztott” területének számított.
Sajnos, ez a mesterség is kihalófélben van. 1997-ben még 76 korondi toplászmestert írtak össze, akik 190 besegítővel dolgoztak (közülük 28-nak a fő jövedelmi forrását jelentette), „2007 novemberében már csak 20 családban foglalkoznak toplászattal, és ez a mesterség már egyikük számára sem jelenti a fő jövedelmi forrást, noha a 76 mesterből 57 még élt akkor.” Tíz évvel ezelőtt 7 toplászcsalád esetében számított ez a mesterség kizárólagos jövedelemforrásnak és egyetlen foglalkozásnak.
Egyre élesebb vita körvonalazódik a civilszervezetek és a sepsiszentgyörgyi önkormányzat között, miután elterjedt a hír: a szépmezői kutyák egy részét rövidesen elaltatják. Körülbelül harminc menhelyi eb sorsa dől el a napokban.
Sorra buknak el a brassói repülőtér spanyolországi úti céljai: előbb a barcelonai járatokat függesztette fel, most a Madridba tartókat törölte a Fly Lili légitársaság. A reptér utasforgalma viszont továbbra is kielégítő.
Többhektáros területen ültettek tölgy, kőris és hegyi juhar facsemetéket a Bükkfatetőn, illetve a Szarkakő aljában – tájékoztat Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Összesen 69 árus jelentkezett a megszabott határidőig arra, hogy részt vegyen a székelyudvarhelyi karácsonyi vásáron – közli a polgármesteri hivatal.
Számos utca telekkönyvezéséről, díszpolgári cím és Pro Urbe-díj odaítéléséről, továbbá a Gyilkostó Szövetkezet Fürdő utcai ingatlanjainak esetleges megvásárlásárlásáról esett szó a gyergyószentmiklósi képviselő-testület hétfői ülésén.
Szépvízen jogosítvány nélkül vezetett egy nő, Szentábrahámon ittasan balesetezett egy férfi, Csíkszeredában pedig bejegyzetlen járművel közlekedett egy személy az elmúlt hétvégén – derül ki a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság hétvégi összesítőjéből.
Maros megyében az RMDSZ kapta a legtöbb szavazatot, és legutóbb 2004-ben volt ennél több támogatója az érdekképviseletnek – hangsúlyozta Csibi Attila Zoltán, a megyei RMDSZ vezetője hétfőn, amikor köszönetet mondott a szavazóknak, stábnak.
Marosvásárhelyen landolt az igazi Mikulás, Joulupukki magángépe, és már el is kezdte erdélyi körútját.
A sepsiszentgyörgyi Junior Business Club (JBC) 15. jubileumi díjkiosztó gálaestjén a baróti Dynamic Displays Kft., a Kati Naturals kozmetikai brand tulajdonosa és egy matematikaoktatást célzó honlap fejlesztője vehette át az idei elismeréseket.
A december 1-jei parlamenti választásokon az egészen kimagasló, 73,55 százalékos részvételi aránnyal Illyefalva község lett az első a Kovászna megyei települések sorában.
szóljon hozzá!