Arra ösztönöznék a madarasiakat, hogy ne szemetet, hanem hulladékot termeljenek. Archív
Fotó: Veres Nándor
Öt éve indította el saját hulladékgazdálkodási programját Csíkmadaras önkormányzata. S habár az jelenleg nem működik az elképzelések szerint, a következőkben több energiát fektetnek bele, hogy változzon a helyzet.
2017. október 24., 18:512017. október 24., 18:51
2017. október 24., 18:572017. október 24., 18:57
Öt éve indította el saját hulladékgazdálkodási programját Csíkmadaras önkormányzata, akkor
Tették ezt azért, mert szerették volna, hogy a madarasiak már azelőtt tudatosan gazdálkodjanak szemetükkel, mielőtt elindul a megyei hulladékgazdálkodási központ – elevenítette fel a kezdeteket Bíró László polgármester, amikor a programjuk jelenlegi helyzetéről érdeklődtünk. Megjegyezte azt is, mivel rövidtávon ennek a beruházásnak anyagi hozadéka nincs, inkább nevelői hatása miatt fordítottak a szelektíven gyűjtött hulladékelszállítás megszervezésére erőforrásokat.
Archív
Fotó: Veres Nándor
„Sokkal nagyobb energiát kellett volna ebbe belefektetni, amire nem volt lehetőség, emiatt jelenleg csigalépésekkel haladunk előre” – látta be a községvezető. Kérdésünkre elmondta, ennek oka egyrészt az, hogy
Emellett egyes helyiek hozzáállása is visszahúzó erőnek bizonyult, hiszen többen a szelektív tárolókba dobják háztáji szemetüket is.
Archív
Fotó: Veres Nándor
Jelenleg az elsődleges cél az említett cég válságának megoldása, utána pedig újra hozzálátnak a hulladékgazdálkodásuk „felpörgetéséhez”. Mostanra ugyanis kiderült, hogy sokkal több energiát kell belefektetniük ahhoz, hogy az elképzelések szerint működjön a programjuk – szögezte le Bíró László, aki szerint
Hozzátette ugyanakkor, sajnálja, hogy még a megyei hulladékgazdálkodási rendszer nem működik, amely kiválthatná a helyi kezdeményezést. Mindezek ellenére most is rendszeresen ürítik a konténereket, hiszen a helyiek még mindig használják azokat.
Ha nem olvasnánk újságot, talán nem is vennénk észre, hogy választás zajlik, annyira csendes a város. Azonban a „fű alatt” csak van mozgás Kézdivásárhelyen is, bár egyelőre kisebb a részvétel az országos átlaghoz képest.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
Az államelnök-választáson ma nemcsak a jelöltekre kell figyelni, hanem arra is, hogyan hajtjuk össze a szavazólapot. A friss tinta ugyanis könnyen megpecsételheti máshol is a lapot, így a szavazat érvénytelenné válhat.
Még az időjárás is kegyes a délelőtti szavazókhoz: felhőkkel „megszakított” napsütéses időt jósolnak egészen délig, így aki nem szeretne esőben menni szavazni, annak mindenképp érdemes délelőtt letudnia állampolgári kötelességét.
Összesen 76 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezeknek több mint a fele a kampánycsend megsértésére vonatkozott – számolt be vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
szóljon hozzá!