Fotó: Kristó Róbert
Vádak sokaságát zúdította a csíkszeredai Harvíz Rt.-re csütörtöki csíkszeredai sajtótájékoztatóján Sorin Badea, az Alfa Cartel szakszervezeti tömörülés Hargita megyei elnöke. Szerinte a társaság, amelynek alkalmazottai alulfizetettek, nem rendelkezik az általa kifejtett tevékenységhez szükséges szakhatósági engedélyekkel.
2010. április 01., 15:242010. április 01., 15:24
2010. április 01., 15:432010. április 01., 15:43
Fotó: Kristó Róbert
„A Hargita megyei alkalmazottak az ország másodrendű polgárai. Miért van az, hogy egy munkás ugyanannyit dolgozik Hargita megyében, mint például Konstanca megyében, és mégsem kapja ugyanazt a bért? Míg a konstancai megkapja legalább a minibálbért, addig a Hargita megyében dolgozók közel 90 százaléka alulfizetett. Mi ez, ha nem rabszolgasors” – tette fel a kérdést Sorin Badea. A szakszervezeti elnök szerint jelen pillanatban a térségben a legnagyobb gond a csíkszeredai Harvíz Rt.-vel van. „A Harvíz Rt.-nél az alkalmazottak bére nem üti az országos minimálbér szintjét, és a társaság nem rendelkezik az általa kifejtett tevékenységhez szükséges szakhatósági engedélyekkel. Milyen alapon dolgoznak? És nem elég, hogy nincs engedélyük, de információim szerint még legalább a szükséges lépéseket sem tették meg ezek megszerzése érdekében” – vázolta a helyzetet Badea.
Az elhangzottakra reagálva Zólya Lászó (képen jobbra, lent), a regionális víz- és csatorna-szolgáltató cég igazgatója kifejtette, Badea információi csak részben fedik a valóságot. A cégnél – mondta – az összes alkalmazott abban a bérben részesül, amelyet korábban kialkudtak, és amellyel a Harvíz Rt. a Goscom Rt.-től átvette. Időközben – fűzte hozzá – viszont megjelent az új ágazati kollektív munkaszerződés, amely a 700 lejes ágazati minimál bruttó bért felemeli 800 lejre, de a régi munkaszerződések voltak érvényben, éppen ezért az alkalmazottak márciusban kérték ennek újratárgyalását.
Fotó: Kristó Róbert
„Azt ígértük, és valóra is váltjuk, hogy a Harvíznél mindenki meg fogja kapni az új ágazati minimál bruttó bérét” – szögezte le. Ami a szakhatósági engedély hiányát illeti, valóban igaza van a szakszervezeti elnöknek – ismerte el Zólya, de ennek beszerzése folyamatban van. Az engedély megszerzéséhez több mint harminc feltételnek kell eleget tenni, így például az egészségügyi minisztérium által elfogadott laboratóriummal, megfelelő autóparkkal, szakember gárdával kell rendelkezni. „Felvettük a szakhatósággal a kapcsolatot, folyamatban van az engedélyeztetési folyamat, amint elérjük azt a szintet, hogy kérhetjük az engedélyt, azt azonnal meg is kapjuk” – nyomatékosított Zólya.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!