Több évtizedes munkájuk nyomán Sepsiszentgyörgyön tavaly egyszerre négyen érdemesültek a Pro Urbe díjra
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Ismét meghirdeti pályázatát a Pro Urbe-díj odaítélésére Sepsiszentgyörgy önkormányzata. A városért és a közösségért önzetlen munkát végző kiválóságokat március 17-ig lehet felterjeszteni a kitüntetésre.
2025. február 21., 09:002025. február 21., 09:00
2025. február 21., 09:402025. február 21., 09:40
Sepsiszentgyörgy önkormányzat 1997 óta minden évben Pro Urbe-díjban részesíti azokat a kiemelkedő személyiségeket, akik tudásukkal és önzetlen munkásságukkal öregbítették a város hírnevét, „pénz és taps nélkül” szolgálták annak közösségét.
2014-ig a város etnikai arányait tükröző módon évente három magyar és egy román személyiség kapta meg a díjat, tavalyig már évente egy-egy Pro Urbe-díjast nevesítettek, 2024-ben viszont ismét négy díszpolgára lett a megyeszékhelynek: Jánó Mihály művészettörténész, Kató Béla erdélyi református püspök, Puskás Bálint Zoltán, nemrég elhunyt volt alkotmánybíró és szenátor, illetve Șanta Carol atlétikaedző.
A jelöléseket személyesen 2025. március 17-ig lehet leadni Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatalának 28-as irodájában, illetve e-mailen 2025. március 17-e éjfélig a reka.albert@sepsi.ro e-mail-címre lehet elküldeni.
Bővebb felvilágosítást a 0267-311243-as telefonszámon vagy a reka.albert@sepsi.ro e-mail címen kérhetnek az érdeklődők.
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
szóljon hozzá!