Fotó: Pinti Attila
A gazdaság újraindításának egyik fontos mozzanatként június elsejétől engedélyezte a kormány a teraszok megnyitását. Székelyföld-szerte több vendéglátó egység is élt a lehetőséggel.
2020. június 01., 16:022020. június 01., 16:02
2020. június 01., 16:142020. június 01., 16:14
„A kávézó bezárása érzékenyen érintett, ráadásul az első időszakban kilátásban sem volt, hogy mikor nyithatunk újra” – mondta el az újranyitást követő megkeresésünkre Dobos Anita. A csíkszeredai Frei Cafe ügyvezetője rámutatott, több kávékülönlegességük lejárati ideje is beleesett az elmúlt két hónapban, ráadásul
Egy külsős anyagi támogatás lényegesen megkönnyítette a további működésüket, de Anita hozzátette, rengeteg papírmunkával járt, hogy egyáltalán el tudjanak indulni. Az elővigyázatosság jegyében kézfertőtlenítőket és nedves törlőkendőt tettek ki a bejárathoz, a mosdókat szintén ellátták fertőtlenítőszerekkel és egészségügyi szesszel, továbbá minden alkalmazott védőmaszkot és kesztyűt visel.
– tudatta az üzletvezető. Kiemelte, a vendégek elővigyázatosak, megkérdezik hova ülhetnek le és milyen kötelezettségeik vannak, amint belépnek az egységbe. Hozzátette:
Fotó: Erdély Bálint Előd
Egy másik vendéglátó egység ügyvezetője úgy fogalmazott, ők az első pillanattól teljesen leálltak, elvitelre sem dolgoztak. „Az elmúlt két hónap megterhelő volt a vállalkozás számára. A csapatból már van, aki ez idő alatt munkahelyet is váltott” – árulta el az ügyvezető. A város egyik legforgalmasabb kávézójaként ők is kénytelenek kevesebb asztallal dolgozni: a korábbi kilenc helyett most öt-hat fog elférni a teraszon. A munkaközösség már négy-öt éve együtt van, így munka szempontjából is nagyon várták már az elindulást:
– összegzett.
Az esős, hideg idő ellenére hétfőn délelőtt már sor alakult ki a Mokka Kávéház előtt: a székelyudvarhelyi városközpontban lévő lokál több más étteremmel, kocsmával együtt már reggeltől fogadta a vendégeket.
– fogalmazott Nagy Levente. Az Udvarhelyszéki Vendéglátók Szövetségének elnöke úgy véli, az egészen kicsi kerthelyiséggel, terasszal rendelkező egységeknél a járványvédelmi, távolságtartási szabályok betartása azt jelentené, hogy csupán két-három asztalnál fogadhatnának vendéget. Így, ha számításba vesszük a működéssel járó megnövekedett költséget (fertőtlenítőszerek és védőfelszerelés beszerzése), sokaknak lehet, hogy meg sem éri kinyitni.
Fotó: Erdély Bálint Előd
„A szabályok mindenike betartható, csak akarni kell. Az más kérdés, hogy teljesen aberráltak” – fogalmazott Nagy Levente.
– jegyezte meg a szövetség elnöke. A vendégek regisztrálása viszont már az első napon ellenkezésbe ütközött, tudtuk meg: Nagy Levente egyik lokáljában, a Park Étteremnél már volt olyan vendég, aki inkább elment, mintsem kitöltse a bejelentkezési lapot.
– jegyezte meg a vállalkozó. Hozzátette: a kiszolgáló személyzet dolgát jelentősen megnehezíti, hogy az étlapokat, fűszertartókat, asztalterítőket minden egyes használat után fertőtleníteni kell. „Kézfertőtlenítőt helyeztünk ki a teraszokon, a pincérek természetesen viselik a szükséges védőfelszerelést.
– hangsúlyozta Nagy Levente. A vendéglátós egyébként főként azt nehezményezi, hogy a hétfői nyitást megelőzően, a kormány szombaton pontosította a szabályokat, előírásokat, így a vállalkozóknak egy napjuk volt felkészülni.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Marosvásárhelyen is megnyíltak június 1-jén a teraszok. A Bolyai utcában négy helyre is kiülhetnek azok, akik előre foglalnak, vagyis telefonon jelzik, hogy szeretnének meginni egy kávét. Az egyeztetést követően a helyszínen fel kell írniuk egy lapra a nevüket és elérhetőségüket. Aki ezt megtagadja, az nem ülhet le – válaszolta érdeklődésünkre Siklódi Ferenc barista, a Shadow kávézó tulajdonosa, aki azt is elmondta a Székelyhonnak, hogy
Fotó: Haáz Vince
„Ugyanúgy működik ez az asztalfoglalós része, mint eddig, hiszen eddig is telefonon kellett foglalni” – magyarázta. A pincérek kesztyűt és szájmaszkot viseltek, úgy szolgálták ki a vendégeket, akik a kinti asztaloknál üldögéltek.
Hasonlóképpen működtek hétfő délelőtt a főtéri teraszok is, a Színház téren két terasz is megnyitott, a Rózsák terén is számos helyen várták a vendégeket, az egészségügyi biztonsági intézkedések betartásával.
Főleg azokon a helyeken nehéz ezt betartatni, ahol az amúgy sem túl széles járdán két-három asztal körül üldögélnek a napi sörüket, deci vodkájukat iddogáló törzsvendégek.
– válaszolta érdeklődésünkre egy nyugdíjas, aki elmondása szerint minden nap kiül egy sörre, de főleg a társaság, a beszélgetés kedvéért szeret kijárni. Arra a kérdésünkre, hogy előre foglalt-e helyet, mosolyogva kérdezett vissza: „miért, hogy nehogy ne legyen hova leüljek?”.
A pincér itt is felírja a névsorba a fogyasztókat, az elérhetőségüket, de aki nem egyezik ebbe bele, annak távoznia kell – tudtuk meg.
Fotó: Haáz Vince
Óvatosan vették birtokba a sepsiszentgyörgyi teraszokat hétfőn a vendégek. Az időjárás sem kedvezett a kiülésnek, bár nem esett, borús volt az idő a nap folyamán. Általában minden második asztalnál ültek ketten-hárman: családok, barátok. Sokan szelfiztek, megörökítve az újranyitás pillanatát.
Amelyik vendéglátó egységnek volt lehetősége, terjeszkedett, mások a szűk helyet kihasználva a járdára is kitettek két- három asztalt. A gyermeknap miatt a fagyizóknál volt nagyobb forgalom. Az önkormányzat bejelentette, hogy
A képlet egyszerű, a közterületfoglalási díjat fizető vendéglátósok ugyanazért díjért háromszor akkora területet kapnak, ahol van erre lehetőség – nyilatkozta Antal Árpád polgármester.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.
Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.
1 hozzászólás