Az új intézkedések miatt nem tudnak fizetni a kivitelezőknek az önkormányzatok, ami munkálatok leállását eredményezheti. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az elmúlt év utolsó előtti napján tették közzé a 127/2023-as sürgősségi kormányrendelet, amely korlátozza a minisztériumok által leszerződött és elköltött havi pénzösszegeket. Ezek a korlátozások eddig nem voltak érvényesek az uniós finanszírozású beruházásokra is, mostantól azonban igen, jelentős hátrányt jelentve a közberuházások rendszerére – hívta fel a figyelmet Cseke Attila RMDSZ-es szenátor, volt fejlesztési és közigazgatási miniszter, aki markáns véleményt fogalmazott meg a történtekről az RMDSZ közleményében.
2024. január 03., 12:582024. január 03., 12:58
Cseke Attila szerint az ország fejlődését, a közigazgatás működését hátráltatja és az uniós alapok befektetését veszélyezteti, az az intézkedéssorozat, amelyet az év utolsó napjaiban fogadott el a kormány. A Szövetség szakpolitikusa kiemelte, hogy az európai uniós finanszírozású beruházások fontosak Románia fejlődése szempontjából, a járvány és háborúk által sújtott időszak válságos pénzügyi kontextusában pedig
Ehhez képest a kormány az év utolsó napjain olyan intézkedést fogadott el, amely pontosan az uniós pénz befektetését veszélyezteti. A szombat hajnalban közzétett 127/2023-as sürgősségi kormányrendelet
– mutatott rá Cseke Attila.
A volt miniszter elmondta: a káros, 90/2023-as sürgősségi kormányrendelet által teremtett helyzetet tovább súlyosbítja az új kormányrendelet. „Jól látszik, hogy milyen eredménye van a 90-es kormányrendeletnek:
A kormány is rájött a saját hibájára, hiszen ősz óta közel 100 alkalommal kértek kivételt a minisztériumok a kormány rendelkezése alól, de a kormánykoalíció most mégis újabb, hasonlóan káros intézkedéscsomagot léptetett érvénybe” – mondta.
A közigazgatási szakpolitikus kiemelte: van olyan minisztérium, amely a miniszteri rendeletek megjelentetésére vár hónapok óta, mert
A helyzet súlyosságát mutatja, hogy a megjelentetésre váró jogszabályokból kettő uniós direktívákat ültetne át az országos jogszabályrendszerbe, egy pedig a helyreállítási alap kapcsán megfogalmazott vállalása Romániának.
– zárta nyilatkozatát Cseke Attila.
A szakpolitikus hozzátette: az RMDSZ azt kéri a jelenlegi kormánykoalíciótól, hogy hagyjon fel a szakmaiatlan döntésekkel, és törölje el az eddig életbe léptetett káros rendelkezéseket.
A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov hétfőn kijelentette, hogy a szavazás lebonyolítása „enyhén szólva is furcsa” volt a romániai elnökválasztáson – írja a TASS orosz állami hírügynökségre hivatkozva a Reuters.
Romániai idő szerint vasárnap 21 óráig több mint 1,64 millió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szóvivője szerint az elnökválasztást befolyásoló orosz beavatkozásra utaló jeleket észleltek vasárnap a román hatóságok.
Romániai idő szerint vasárnap 16 óráig több mint 1 300 000 román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A román diplomácián nem múlik, hogy a külföldön élő román állampolgárok viszonylag könnyedén szavazhassanak. Európa nagyobb román diaszpórával rendelkező országaiban sok helyiséget kibérelt a külügyminisztérium. Budapesten is nagy a szavazókedv.
Romániai idő szerint vasárnap 14 óráig több mint 1.110.000 román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Hitetek és örömötök szolgája akarok lenni – mondta XIV. Leó a péteri szolgálatának kezdetét jelentő szentmisén vasárnap a vatikáni Szent Péter-téren, hangsúlyozva, hogy a péteri szolgálat két dimenziója a „szeretet és az egység”.
Romániai idő szerint vasárnap 11 óráig több mint 827 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Több mint hatszáz román állampolgár élt szavazati jogával péntek óta a tokiói román nagykövetségen. Köztük egy székelyudvarhelyi választó – kollégánk – is.
Romániai idő szerint szombaton 21 óráig több mint 700 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!