Fotó: Pinti Attila
Résztvevők százait várja a román hősök napján szervezett úzvölgyi felvonulásra és megemlékezésre a Nép Útja (Calea Neamului) egyesület és az Ortodox Testvériség. A 2019-es temetőfoglalás óta minden év júniusában kötelező programnak számít az esemény a két nacionalista szervezetnek.
2024. június 13., 16:262024. június 13., 16:26
2024. június 13., 22:042024. június 13., 22:04
19.23 – Kaláccsal kínálták az eseményen résztvevőket, kissé sietősen, hiszen az eső is eleredt. A 2024. évi román hősök napi megemlékezés véget ért. Jövőben ugyanitt? A kérdés, hogy mennyien...
Fotó: Pinti Attila
19.15 – Minden fiatal szentképet kap útravalóul. Elteszik, ugyanis közeledik a rossz idő, a távolban dörög, lassan az eső is elered.
Fotó: Pinti Attila
19.10 – Két óra elég volt? Olybá tűnik... Az emberek kezdenek „elszállingózni”, hagyják el az úzvölgyi katonatemetőt.
18.35 – A beszédet követően gyerekek szavalatai, énekei hangzanak el.
18.13 – Tîrnoveanu szerint az erdélyi magyar politikai pártok és a magyar kormány – élén Orbán Viktorral – tovább támadja az itt elő románokat, akárcsak Besszarábiában, ahol orosz agresszió áldozatai a románok, azonban „Romániát hiába próbálja bárki térdre kényszeríteni”.
Fotó: Pinti Attila
18.09 – A Nép Útja egyesület vezetője az RMDSZ-t hibáztatja, amiért szerinte 1994-ben „elmagyarosították” a temetőt. Kijelentette, ugyancsak a szövetségnek köszönhető, hogy el kellett távolítani a korábbi betonkereszteket, ők azonban fakereszteket állítottak helyettük.
Fotó: Pinti Attila
18.02 – Mihai Tîrnoveanu felidézi a temető történetet, üdvözli a gyermekeket, akik közül sokan először vannak itt ezen a „szent földön”.
Fotó: Pinti Attila
17.50 – A román hősök napi műsor további része: mise, majd névsorolvasás a szokásos „Prezent” válasszal. Fogyó jelenlét.
Fotó: Pinti Attila
17.33 – Eddig vártak, s nem tovább. A jelenlévők bevonultak a temetőbe megkezdeni a műsort. Román himnusszal indítanak.
Fotó: Pinti Attila
17.20 – Ami eddig biztosnak látszik: a felvonulók és úgy általában a résztvevők száma messze elmarad a korábbi évektől. Kialudni látszik Úzvölgye román tüze?
Fotó: Pinti Attila
17.10 – Megérkezett a főszereplő, Mihai Tîrnoveanu is. Indulhat a forgatás, ám ezúttal nem úgy néz ki, hogy megdőlne a részvételi csúcs.
Fotó: Pinti Attila
17.00 – A délután öt órai kezdésre egyelőre csak pár tucatnyian érkeztek meg. Mihai Tîrnoveanu, a Nép Útja egyesület vezetője sincs még a helyszínen.
16:49 – A dormánfalvi helyi rendőrség egyik járműve is a helyszínen. Igaz, Úzvölgyére nem terjed ki a hatásköre Dormánfalvának, mivel a temető területe Csíkszentmártonhoz tartozik.
Fotó: Pinti Attila
16:42 – Autókkal, kisbuszokkal érkeznek a helyszínre a résztvevők.
16:30 – Két hölgy máris levette a kerítésről a címlapfotónkon látható AUR-os bannert. „Asta nu ne trebuie” (Erre nincs szükségünk) – fűzték hozzá. Innentől a képünk már kordokumentum.
16:28 – Megérkeztek a „hangosítók”, két diszkószám között egy-egy „Noi suntem români” is elhangzik.
16:27 – A magyar zászló még a helyén van. Vajon fent is marad?
Fotó: Pinti Attila
Előzmény – A románok méltóságának áttörhetetlen torlaszaként hivatkozott néhány napja Úzvölgyére közösségi bejegyzésében Mihai Tîrnoveanu, a Nép Útja egyesület vezetője. Azért, hogy ez így is maradjon – teszi hozzá –, minél több résztvevőre van szükség a csütörtökön délután öt órától kezdődő megemlékezésen.
Ami biztos, hogy Brassó és Kovászna megyékből mintegy százan indulnak a helyszínre – köztük ötven gyerek, hogy „terepen tanuljanak a román nép dicsőséges történelméről”.
A helyszínről jelentkezünk, beszámolva a fontosabb mozzanatokról.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
3 hozzászólás