Nem mindenhol működik olajozottan a rendszer. A környezetőrség több olyan boltot talált, ahol meg sem volt szervezve a palackvisszaváltás.
Fotó: Bálint Eszter
Több mint kilenc hónappal az italcsomagolások betétdíjas visszaváltó rendszerének bevezetése után is akadnak még olyan boltok, amelyek nem váltják vissza a palackokat. A környezetőrség munkatársai több ilyet is találtak a Hargita megyei kereskedelmi egységek körében július és augusztus során elvégzett ellenőrzéseik során.
2024. augusztus 27., 21:032024. augusztus 27., 21:03
Múlt év novemberének végén vezették be Romániában az italcsomagolások betétdíjas visszaváltó rendszerét, de úgy tűnik, egyes boltokban ennyi idő sem volt elég a palackvisszaváltás megszervezésére. Egy országos akció részeként a Hargita Megyei Környezetőrség 90 kereskedelmi egységben vizsgálta meg szerte a megyében, hogy megfelelően működik-e a rendszer, és több olyat is találtak, ahol egyáltalán nem váltották vissza az italcsomagolásokat.
Amint arról Domokos Szilárd, a Hargita Megyei Környezetőrség helyettes vezetője tájékoztatta a Székelyhont, az általuk ellenőrzött kereskedelmi egységek között 8 olyant találtak, ahol nem volt megszervezve a visszaváltás, azaz ezekben egyáltalán nem működött a rendszer.
– közölte Domokos Szilárd.
Fotó: Bálint Eszter
Alapvetően nem találtak nagy problémákat az ellenőrzés során, igaz, többnyire a nagyobb boltokat, bolthálózatok kirendeltségeit ellenőrizték, de voltak köztük kisebb helyi üzletek is, ezek közül került az említett 8 egység is. Noha erről statisztikai adatok nincsenek, de a megyei környezetőrség helyettes vezetője szerint
De vannak még problémák, kaptak is bejelentéseket – igaz, nem sokat – a lakosság és a cégek részéről egyaránt – mondta el.
Fotó: Borbély Fanni
A lakossági panaszok leggyakrabban arról szólnak, hogy egyes üzletekben nem, vagy a nap nem minden részében veszik át az üveg- és pillepalackokat, illetve a fém italosdobozokat. Ez általában helyi probléma még egy üzlethálózat esetében is, nem cégpolitika. Azt tudni kell – folytatta Domokos Szilárd –, hogy a problémák egy része a fogyasztóvédelem hatáskörébe tartozik:
Gyakori az is, hogy a visszaváltó automaták meghibásodnak vagy megtelnek és az emberek pillepalackokkal teli szatyrokkal, zsákokkal vándorolnak egyik boltból a másikba, működő automatát keresve. Ilyen jellegű panaszt nem kaptak, de ha valahol van automata, csak nem működik, az szintén a fogyasztóvédelem hatáskörébe tartozó panasz – válaszolta kérdésünkre Domokos Szilárd.
Fotó: László Ildikó
Előfordultak olyan esetek is – és ezek miatt üzletektől kapott panaszt a környezetőrség –, amikor egy bolt önhibáján kívül kell szüneteltesse a visszaváltást: volt olyan bolt, ahonnan annyira megkésve szállították el a RetuRO (a visszaváltási rendszert adminisztráló társaság) munkatársai az összegyűlt italcsomagolásokat, hogy a kereskedelmi egység addig fel kellett függessze a visszaváltást, mert már nem volt ahol elraktározza az üres palackokat.
És amikor egy alkalmazott elkezdi számolni, megtörténik, hogy átcsúszik egy-egy ilyen csomagolóanyag, és azt persze nem fizetik ki a boltnak. Ezek a kereskedők panaszai” – elevenített fel néhány panaszt a megyei környezetőrség helyettes vezetője.
Fotó: Borbély Fanni
Ezért is jó – fűzte hozzá –, ha a kisebb boltok élnek a társulás lehetőségével és közösen hoznak létre automatával ellátott visszaváltópontot. Hargita megyében ilyenre nem tud példát, de olyanra igen, hogy az önkormányzat szerzett be egy automatát, amelyet használhatnak a község lakói.
– mondta Domokos Szilárd.
Fotó: Borbély Fanni
Kitért ugyanakkor arra is, hogy mivel az önkormányzatoknak kötelezettségei vannak a szelektív hulladékgazdálkodást tekintve, az adott település vezetősége számára is hasznos lehet egy ilyen beruházás, ugyanis így az italcsomagolás is szelektíven begyűjtött hulladékká válik, és ez beleszámít a kvótába.
Rengeteg film érkezett 2024-ben is a mozikínálatba, és bár nem volt a 2023-as Barbenheimerhez hasonló trend, de azért tavaly is voltak olyan nagyívű moziélmények, amik miatt szívesen emlékezhetünk vissza 2024-re.
A megye hat tűzoltóegységére e két napban átlag 11 bevetés jutott, összesen 76 esetben riasztották őket sürgősségi esetekhez – adja hírül január elsejei összesítőjében a Maros megyei tűzoltóság.
Az új kormány elfogadta Csernáton hivatalos zászlaját – adta hírül közösségi oldalán Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
A sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban éjfél után pár perccel jött világra az egészséges kisbaconi kisfiú, aki az év első újszülöttje az egészségügyi intézményben.
Gyergyószentmiklósi édesanya kislánya született meg elsőként 2025-ben a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban január elsején 8 óra 20 perckor. A kislány neve Nara, édesanyja második gyermeke.
A reggeli órákban megérkezett az első kisbaba a Kézdivásárhelyi Municípiumi Kórházban. Az egészséges kislány a család második gyermeke.
2025 első órájában négy tűzesethez riasztották a Maros megyei tűzoltókat.
Mozgalmas évet zárt néhány órával ezelőtt Székelyföld, volt benne minden, amit el tudunk képzelni. Összeállításukban olyan eseményekre tekintünk vissza, amelyek a Székelyhon olvasói számára is fontosak lehettek, és befolyásolhatták a mindennapjaikat.
Sűrű füst gomolygott ki kedden délután egy szászrégeni asztalosműhelyből, a helyszínre két esetkocsival szálltak ki a tűzoltók.
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) Maros megyei szervezete január 1-jén, szerdán 12.30-tól Marosvásárhelyen, a Hunyadi László szobrászművész alkotta szobornál megtartja a hagyományos Petőfi-emlékünnepélyét és újévköszöntőjét.
1 hozzászólás