Egy hét leforgása alatt már a harmadik árvíz sújtotta vasárnap délután Csíkszereda környékét. A felhőszakadás következtében Zsögöd egy része soha nem látott árhullámmal találta szembe magát, de a torrenciális eső Csobotfalvát és Pálfalvát sem kímélte.
2010. augusztus 02., 20:492010. augusztus 02., 20:49
2010. augusztus 03., 15:582010. augusztus 03., 15:58
Hétfőn, miután a patakok visszahúzódtak medrükbe, az elöntött házak lakói megfeszített munkával próbálták eltakarítani az árvíz okozta pusztítást. A tornácon szárították a szőnyegeket, bútorokat, és próbálták kiseperni a szobákból a sok sarat, amit a víz hagyott maga mögött.
A kiáradt Somlyó patak vasárnap Csobotfalva főutcáján hömpölygött, kerítéseket, pallókat sodorva magával, elárasztva a házak udvarait, pincéket, kutakat, de a víz több házba is bejutott. Másnap az emberek az árvízkárokat próbálták eltüntetni. Ottjártunkkor egy kutya épp egy tyúktetemet hurcolt magával a szájában. A háziszárnyas valószínűleg az árhullámban pusztult el. Az elhullott tetemek fertőzésveszélyt jelenthetnek az érintett település lakói számára.
A legnagyobb árhullám Zsögödben volt, ahol a Kútpatak utca teljesen víz alá került. Az ár bezúdult az udvarokba, kertekbe, lakóházakba, több személyt gumicsónakkal kellett kimenekíteni. A hirtelen jött árvíz a Nagy Imre utcában lévő híd környékén található ingatlanokat sem kímélte. Volt ház, ahol egészen az ablakig ért a víz, a pincék pedig teljesen megteltek iszapos hordalékkal. A Kútpatak és az érintett Nagy Imre utca lakói hétfőn az elázott holmikat hordták ki a tornácra, udvarra. A pincékből vedrekkel merték a vizet. Az utak, kertek, udvarok még mindig elázva, csak gumicsizmában lehetett biztonságosan közlekedni. A nedves házfalak bizonyították az áradás magasságát.
A Kútpatak utcában található fahidat és a Fitód patak partján lévő betontöltést teljesen ellepte a víz. Az ott lakók még soha életükben nem tapasztaltak ekkora árvizet. Az egyik idősebb hölgy sírva mesélte, hogy őket gumicsónakkal kellett kimenekítsék. Elmondása szerint negyvenöt éve él Zsögödben, de soha ekkora árvizet nem látott. Előfordult már, hogy a mederből kilépett a patak, de a házakba még soha nem ment be – mesélte még mindig a vasárnapi árvíz sokkhatása alatt. Egy idős férfi is megerősítette: mióta él, ekkora árvíz még nem pusztított Zsögödben. Hozzáfűzte: „mindennek az az oka, hogy a Fitód patak medre nincs rendesen kitakarítva, de probléma az is, hogy a patak fentebbi folyásánál egy ideiglenes híddal – egy traktorutánfutóval – el is torlaszolták a medret, ami az árhullámot kicsapja a mezőre, az aztán rázúdul a házakra.”
Az egyik Kútpatak utcai háztulajdonosnak a hátsó műhelye, csűre roggyant meg a többszörös árvíz nyomán. Az épület életveszélyessé vált, így azt fontolgatja, hogy lebontja, mielőtt valakire rádől, tragédiát okozva.
A Nagy Imre utcán a tűzoltóság emberei hétfőn folyamatosan szivattyúzták a pincékből a vizet. A lánglovagok elmondása szerint csak ideiglenesen tüntethető el a víz, mert rögtön szivárog vissza, viszont ezzel a segítséggel a tulajdonosok ki tudják menteni a pincékből a terményeket és különböző, ott tárolt eszközöket.
A Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének jelentése szerint Csobotfalván hatvan gazdaságot, tíz lakóházat öntött el a víz, valamint több mint egy kilométer műút rongálódott meg. Zsögödben negyven gazdaságot és húsz házat érintett az árhullám, Pálfalván pedig negyven udvart és pincét.
Darvas János, az Olt Vízügyi Igazgatóság csíkszeredai szakaszmérnökségének főmérnöke elmondta: amint a vizek visszahúzódnak, ahol hozzáférnek a mederhez, megtörténik a takarítás, viszont ez nem oldja meg teljességében a problémát. Egy komplex árvízvédelmi rendszerre lenne szükség, vésztározók kialakításával, ami felfogja a hirtelen jött nagy mennyiségű esővizet. Zsögödben problémát okoz az is, hogy a házak túl közel vannak a vízfolyáshoz, a törvény által megszabott öt méteres védelmi sáv nincs fenntartva – fogalmazott a főmérnök.
A választói névjegyzék adatbázisát folyamatosan frissítik, tehát az abban szereplő adatok és információk pontosak – szögezte le csütörtökön az Állandó Választási Hatóság.
A Központi Választási Iroda (BEC) május 3-án, szombaton és 4-én, vasárnap is közli a választási részvétellel kapcsolatos adatokat – adta hírül az Agerpres.
A Richter-skála szerint 3,2-es erősségű földrengés történt csütörtökön 12 óra 43 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Egy személyautót ütött el egy vonat szerdán délután Temes megyében, a kocsiban tartózkodó két személy – sajtóbeszámolók szerint férj és feleség – a helyszínen életét vesztette.
Kerékpáros felvonulással indult, majd tánc- és kóruselőadásokkal, koncertekkel, filmvetítésekkel folytatódott az idei székelyudvarhelyi majális Szejkefürdőn. Az eső ugyan közbeszólt, de a hangulatot nem tudta elmosni.
A nemi erőszak és más szexuális bűncselekmények miatt jogerősen nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélt Corneliu Bârlădeanult, világi nevén Corneliu Onilát, Huși volt ortodox püspökét a bákói börtönbe vitték a rendőrök.
A rendőrök az elmúlt 24 órában összesen 473 sofőrnek vonták be a jogosítványát, 138-nak gyorshajtás, 25-nek alkohol hatása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott csütörtökön a Román Rendőrség.
A minivakációra és a nyári szezonnyitásra készülve frissen sülteket kínáló teraszos vendéglőket ellenőriz az élelmiszer-biztonsági hatóság. A megyei főállatorvos a hús- és készétel-vásárlással kapcsolatban is jótanácsokat fogalmazott meg.
Betöréssel és lopással gyanúsítanak egy 22 éves székelyudvarhelyi férfit, akit szerdán fogtak el a rendőrök. A fiatalember már korábban is követett el hasonló bűncselekményeket – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Több mint 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy a tizenegy jelölt közül megválasszák Románia új elnökét.
szóljon hozzá!