A néhai Kilyén Lajosra, Csíkfalva egykori néptanács-elnökére emlékeztek a hétvégén a nyárádszentmártoni és búzaházi unitárius templomokban.
2011. április 28., 15:102011. április 28., 15:10
2011. április 28., 15:302011. április 28., 15:30
Kilyén Lajos 100 évvel ezelőtt született és 25 éve halt meg Búzaházán. A második világháború után orosz fogságba került: a Donyeck-medencei kőbányákban dolgozott, majd egy baleset után konyhaszolgálatra osztották be, ahol addig szolgált, amíg rá nem jöttek, hogy titokban a Nyárád és Küküllő menti fogolytársainak ennivalót ad.
25 év a közigazgatásban
1949-ben került haza, ezután 25 éven át a közigazgatásban dolgozott. 1957-ig Csíkfalván gazdasági elöljáróként, 1961-ig Szabédon jegyzőként, majd ismét Csíkfalván 1973-ig néptanácselnökként tevékenykedett. Közkedvelt személy volt, meggyőző és példamutató, aki sosem tagadta meg a segítséget, és vezetőként az üllő és kalapács között élt: védenie kellett falustársait, de be kellett tartatnia a törvényt és a felső utasításokat is. Felelősséget vállalt a vadadi templom engedély nélküli építtetéséért is, és nem engedte, hogy meghurcoljanak egy búzaházi özvegy kulákasszonyt. Művelt személy volt, könyvtárral rendelkezett, gyerekkori iskoláztatását Bernády György marosvásárhelyi polgármester és az unitárius egyház szerette volna megoldani.
Fia követte a „székben”
Nyugalmazása után fia, Kilyén Domokos lépett nyomdokába, aki 1973-tól kevés megszakítással 2000-ig volt Csíkfalva polgármestere. Nehéz volt azonban az apja után a községben dolgozni – vallja a 71 éves Domi bácsi, aki a családi és közösségi megemlékezés alkalmából úrvacsorai jegyeket ajánlott fel mindkét gyülekezetben.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
szóljon hozzá!