Antal Árpád
Fotó: Beliczay László
Három területre kiterjedő akciótervet dolgozott ki az RMDSZ: a munkahelyek védelme és gazdaságélénkítés, az egészségvédelem, illetve az oktatás terén. Antal Árpád, a szövetség sepsiszentgyörgyi elnöke, a város polgármestere lapunknak elmondta, minden politikai szervezet azokra a kérdésekre kell választ találjon, amelyek időszerűek és foglalkoztatják a közösséget.
2020. november 23., 12:352020. november 23., 12:35
„Ma mindenki valamilyen mértékben retteg attól, hogy mi lesz, ha megfertőződik koronavírussal, vagy ha megbetegszik, hiszen az átalakult egészségügyi rendszernek nincs jelenleg tökéletes válasza ezekre a kihívásokra. Másrészt mindenkit foglalkoztat, hogy a gazdasági válság miként érinti őt és a családját. Fontos, hogy ezekről a kérdésekről elmondjuk a véleményünket.
– fejtette ki a sepsiszentgyörgyi politikus. Rámutatott, gyakran éri az RMDSZ-t az a vád, hogy olyan programokat mutat fel, olyan dolgokat ígér a kampányban, amelyeket nem tud teljesíteni. Azért tartjuk fontosnak a parlamenti jelenlétet, hogy befolyásolni tudjuk a döntéseket, modernizáljuk ezt az országot, ahol mi is élünk, amellett, hogy a már megszerzett jogainkat megvédjük, és ezeket fokozatosan bővítjük, részletezte válaszként Antal Árpád.
A helyhatósági választások után jelenleg az erdélyi magyarok 60 százaléka él olyan településen, ahol magyar nemzetiségű a vezető, a sepsiszentgyörgyi polgármester fontosnak tartja, hogy ezeket az önkormányzatokat Bukarestből segítsék a szövetség politikusai, hogy a települések élhetők, versenyképesek legyenek.
„Akik szeretik bírálni a szövetséget, mondhatják, hogy ez inkább egy kormányprogram, ám
Fontosnak tartjuk elmondani, melyek az elképzeléseink az egészségügyi és az annak nyomán kialakuló gazdasági válság kapcsán: meg akarjuk védeni a munkahelyeket, élénkíteni akarjuk a gazdaságot. Ez a román állampolgárok, és azon belül a magyar közösség érdeke” – részletezte Antal Árpád. A válság világszerte növelte az országok államháztartás-hiányát, ám az Európai Uniónak erre jó válasza van, most már csak az a feladata Románia kormányának, hogy az újjáépítési alappal okosan gazdálkodjon, elsősorban a munkahelyek védelmét és a gazdaság ösztönzését tartsa szem előtt – szögezte le Antal Árpád.
Romániában két erős befolyással bíró önkormányzati szervezet van: a Megyei Jogú Városok Szövetsége és a Megyei Tanácsok Szövetsége. Jelenleg mind a két testületben az RMDSZ dönti el, ki legyen annak a vezetője. A megyei tanácsok szövetségében jelenleg húsz szociáldemokrata, tizenhét liberális és négy RMDSZ-es tanácselnök van, a megyei jogú városok szövetsége esetében hasonló a helyzet, az RMDSZ a mérleg nyelve, nélküle egyik párt sem tud többséget alkotni. Antal Árpád szerint
„Ki kell mondani, hogy minden politikai szervezetnek az a célja, hogy kormányozzon, kormányzati eszközökkel valósítsa meg a programját, befolyásolja a döntéseket. Lehet szépeket, nagyokat mondani ellenzékből, de azok nem valósulnak meg” – részletezte Antal Árpád. Azoknak is válaszolt, akik szerint a szövetség sokat volt kormányon. Mint mondta, az elmúlt harminc évben az RMDSZ többet volt ellenzékben, mint kormányon. Szerinte hasznos lenne a magyar közösségnek és jót tenne Romániának, ha az RMDSZ kormányzati tényezővé válik, minél nagyobb a befolyása, annál inkább meg tudja valósítani az elképzeléseit.
Kétségtelen, hogy ha egy országban szükségállapot vagy veszélyhelyzet van, előjönnek a központosítási reflexek, hiszen ilyenkor fontos, hogy gyorsan szülessenek döntések, és ezeket minden szinten gyorsan életbe léptessék – mutatott rá a politikus. Hozzátette, Romániában azt tapasztaltuk, hogy
éppen azok részéről, akik ilyenkor nagyon határozottan kellene kommunikáljanak. Antal Árpád szerint minden helyzetben meg kell találni azt a szintet, ahol a döntéseket a leghatékonyabban meg lehet hozni.
A december hatodikai parlamenti választások kulcskérdése a relatív részvétel, vagyis hogy
mutatott rá a szociológus végzettségű polgármester. Kifejtette, ha mindenhol alacsony a részvétel, akkor nem annyira vészes a helyzet, viszont ha máshol magas lesz, ám a magyarok körében alacsony, az komoly veszélyt jelent a közösségi képviseletre.
„Ezt most nehéz előre megbecsülni. Tény, sokan mondják, ha a gyerekeik nem mehetnek iskolába, ők miért menjenek a tanintézetekbe szavazni. Ezek bizonyos értelemben jogos felvetések. De
ha rajtunk múlik, valószínű, a halasztás mellett döntünk. Bukarestben viszont tűz-víz választásokat akarnak, és akkor mi nem tehetjük meg, hogy otthon duzzogunk, és nem veszünk részt” – fejtette ki Antal Árpád. Arra is kitért, hogy míg a gyerekek napi több órát töltenek az iskolába, a felnőttek öt-tíz perc alatt fegyelmezetten, szervezett módon adhatják le a szavazatukat.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!