A támogatás a munkaadó lehetőségeitől függ. Képünk illusztráció
Fotó: Borbély Fanni
A közelmúltban jelent meg az RMDSZ internetes oldalán egy közlemény arról, hogy a napközis és bölcsődés korú gyermekek szülei jelentős adójóváírást kaphatnak, amelyből a gyerekek után az intézménynek fizetett költségeket fedezhetik. Mivel számos visszajelzés érkezett hozzánk arról, hogy nem világos, pontosan hogyan és mekkora összegre jogosultak az érintett személyek, szakember segítségével öntöttünk tiszta vizet a pohárba.
2024. január 25., 08:042024. január 25., 08:04
Még január 10-én tette közzé saját oldalán az RMDSZ, hogy érvénybe lépett az egyik korábban általuk kezdeményezett családtámogatási intézkedés, amelynek értelmében akár 1500 lej értékű adójóváírást kaphatnak a családok.
– írták a közleményben, majd egy példát felhozva kifejtették, hogy egy 3436 lej bruttó minimálbérrel rendelkező szülő a bruttó bér 33 százalékában, vagyis 1133 lejben részesülhet havonta a munkáltatótól, amelyet bölcsődei/óvodai költségre fordíthat.
Akár 1500 lej értékű adójóváírást kaphatnak a családok januártól a gyerekek bölcsődei és óvodai költségeinek fedezésére – tájékoztat az RMDSZ, hozzátéve, hogy az összeget az alkalmazó téríti meg.
Azt is leírták, hogy az elszámolás kétféleképpen történhet: a munkáltató kifizeti az 1133 lejt közvetlenül a tanintézménynek, vagy a szülő fizeti ki a bölcsőde, óvoda havi költségét, és az erről szóló kifizetési bizonylatot átadja a munkáltatójának, aki utólag visszafizeti a pénzösszeget a szülőnek.
Ha a szülő bruttó jövedelme meghaladja a minimálbért, az adójóváírás összege is növekszik maximum 1500 lej értékig.
Mindez nagyon szépen hangzik, de még mielőtt havi 1300–1500 lej plusszal kezdenének számolni a bölcsődés vagy napközis korú gyerekek szülei, fontosnak tartottuk néhány dolgot tisztázni az új törvénnyel kapcsolatban, így szakértőhöz fordultunk a felmerülő kérdésekkel.
Szilágyi István adó- és pénzügyi szakértő már a legelején tisztázta, nagyon fontos mindenkinek tudni, hogy az új törvény „csupán” lehetőséget kínál a munkaadóknak, hogy alkalmazottaikat motiválják, segítsék azzal, hogy kifizetik az óvodai és bölcsődei költségeket Azonban
A közérthetőség kedvéért, ez tulajdonképpen egyfajta adómentes fizetésemelésnek is felfogható, ami a munkáltatót terheli – ezért is opcionális.
Mint a szakember rávilágított, azt is fontos tudni, hogy a bruttó fizetés 33 százalékának megfelelő összegből kizárólag az elszámolható költségek finanszírozhatók, ezesetben tehát azok, amikről az intézmény számlát ad a szülőknek. Vagyis, még ha a tájékoztatásból úgy is tűnhet elsőre,
Mivel munkáltatótól függően változik, hogy ki milyen juttatásokat biztosít az alkalmazottak számára, fontos azt is megemlíteni, hogy nem csupán az óvodai/bölcsődei költségek finanszírozására adhat plusz pénzt az alkalmazó, hanem számos más dologra is:
Ezeket a juttatásokat mind össze kell adni, és a végösszeg csak akkor nem lesz adózandó, ha nem haladja meg a bruttó fizetés 33 százalékát, tehát minimálbérrel alkalmazott személyek esetében az 1133 lejt. Mivel a támogatás gyerekenként igényelhető, akinek több napközis/bölcsődés korú gyereke van, csak akkor igényelheti mindenik gyerek költségének kifizetését a munkáltatótól, ha a havi költség végösszege nem haladja meg a bruttó fizetés 33 százalékát – a minimálbéres alkalmazottak esetében 1133 lejt, a minimálbérnél többet keresők esetében pedig 1500 lejt.
Ezeknek az információknak a birtokában tehát szépen körvonalazódik a valóság a legújabb romániai családtámogatásról: a „csekélyke” állami hozzájárulás tulajdonképpen az adómentesség és egy törvény által adott lehetőség a támogatásra, amely összességében a munkaadó véges lehetőségein és jóindulatán múlik.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!