Amikor egy középiskolás több órát tölt iskolai teendőkkel, mint egy nyolc órát dolgozó szülő

Fejlettebb országokban hetedikben tanulják azt, amit itt negyedikben tanítanak, és sokan még büszkék is erre itthon. Képünk illusztráció •  Fotó: Gábos Albin

Fejlettebb országokban hetedikben tanulják azt, amit itt negyedikben tanítanak, és sokan még büszkék is erre itthon. Képünk illusztráció

Fotó: Gábos Albin

Lesújtó és igencsak elgondolkodtató véleményt fogalmazott meg a hazai oktatási módszertanról Andreas Schleicher, az OECD oktatásért felelős igazgatója nemrég. Szerinte a romániai 15–16 éves diákok azért teljesítenek átlag alatt a sokat emelgetett PISA-teszten, mert az átlagnál alacsonyabb a kreatív problémamegoldó készségük. Oktatásban jártas szakértőt kérdeztünk arról, mi ennek az oka és mit kellene tenni a változás érdekében.

Hajnal Csilla

2020. március 01., 18:532020. március 01., 18:53

A PISA-teszteket a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kezdeményezte, miután minden elemzés azt mutatta, hogy a fejlődés legfőbb motorja a tudás, a kreativitás, az innovációs képesség. A 15–16 éves diákok képességeit összegző nemzetközi teljesítménymérési program 2018-as felmérésében

az utóbbi kilenc év legrosszabb teljesítményét érték el a hazai résztvevők.

A PISA-teszteket háromévente végzik el az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) országaiban, de nem csak ezekben. Andreas Schleicher, az OECD oktatásért felelős igazgatója nemrég Bukarestben egy oktatási témában szervezett államelnöki projekt keretében mondta el véleményét a hazai oktatással kapcsolatban, a tesztek eredményeire hivatkozva. Szerinte

Romániában a diákok kiválóan felmondják a megtanult ismereteket, képesek jól reprodukálni ezeket a tartalmakat, de az ország azért nincs a nemzetközi teszten részt vevők elitjében, mert nagyon hosszú időbe telik a diákoknak, hogy tudásukat ismeretlen helyzetekben, új összefüggésekben alkalmazzák.

„Az emberi készségek nagyon fontosak ma. Képes vagy-e az önálló gondolkodásra? Tudsz-e csapatban gondolkodni? Együtt tudsz-e dolgozni olyan emberekkel, akik másképp gondolkodnak, dolgoznak, mint te? Ezek a kérdések pedig nagyon eltérő megközelítést igényelnek a hazai oktatásban.

A tudáshoz vezető utat kell megtanítani

Magyari Tivadar, az RMDSZ oktatásügyekért felelős ügyvezető alelnöke szerint a változást onnan lehetne kezdeni, hogy megtanítjuk a gyerekeknek a tudáshoz vezető utat, az információkeresés módját, és

el kellene gondolkodnunk azon is, hogy van-e értelme annak az információhalmozásnak, amivel a fiatalok fejét tömjük.

„A tanítás ne merüljön ki abban, hogy a diáknak információkat kell megjegyeznie. Természetesen van, amikor elkerülhetetlen, hogy történelmi dátumokat vagy akár Tutankhamon nevét kelljen bemagolniuk, de pusztán az ismeretek megjegyzése nem elég, rövid időn belül elfelejtik. Egyetemen tanítok, nyáron ha félbeszakad egy tantárgy, ősszel egy másik tantárgy keretében már nem tudják felidézni, amit tanultak. De azt, amit begyakoroltak, amivel dolgoztak, nagyon könnyen fel tudják idézni.

A hazai oktatásban az történik, hogy óráról órára meg kell jegyezni valamit, az iskolában elmondják, általában otthon át kell olvasni, meg kell tanulni. Főleg öt-nyolcban egész szövegeket próbálnak megjegyezni, és azt visszakérdezik valamilyen formában. Ez nem elég ahhoz, hogy az ember kiismerje magát az életben, és boldoguljon különböző helyzetekben” – fejti ki az oktatásügyekben jártas szakember. Rámutat,

nem elég, hogy a diákok csak a memóriájukat használják, hanem különböző készségeket is kellene fejleszteni bennük, ehhez pedig az iskola nagyon kevés mértékben járul hozzá,

és ezek a PISA-tesztek pont ezt mérik, ugyanis másképp nem tudják összehasonlítani a különböző országokban élő fiatalokat. Azt nézik, hogy ha elolvas egy hosszabb mondatot, akkor ki tudja-e hámozni a lényeget. Ha egy szöveges feladatot kap, amiben számolni kell, akkor felismeri-e, hogy ott mit mivel kell összeadni, szorozni. Nálunk az iskola évtizedek óta nagyon keveset változott ilyen irányba – mutatott rá a szakember.

Találjon összefüggéseket

Kérdésünkre, hogy a tanárképzés milyen irányba halad, Magyari Tivadar kifejtette, már harminc évvel ezelőtt, amikor ő járt egyetemre, mondták, hogy elsősorban nem tudást kellene adni, hanem inkább kifejleszteni azokat az eszközöket, amelyekkel a diák önállóan meg tudja szerezni a tudást.

A diákok memóriájával nincs gond. A kreativitással, helyzetfelismeréssel annál inkább. Képünk illusztráció •  Fotó: Gábos Albin Galéria

A diákok memóriájával nincs gond. A kreativitással, helyzetfelismeréssel annál inkább. Képünk illusztráció

Fotó: Gábos Albin

„Ez olyannyira nem működik, hogy amikor a tanárok megengedték a diákoknak, hogy használjanak különböző forrásokat egy felmérő írásakor, abban sem bizonyultak ügyesnek, hogy megkeressék az információt. Műveltségre és tájékozódásra is szükség van, de inkább a tudáshoz vezető utat kellene megmutatni, tanulja meg, hogyan kell keresni, találjon összefüggéseket, ebben azonban nagyon nem állunk jól, akárcsak Magyarország” – mondta el a szakember.

Kevesebb tananyag és óraszám

A tananyag jóval kisebb azokban az országokban, amelyek sorozatosan a legjobban teljesítenek a nemzetközi felméréseken, például néhány ázsiai országban és az észak-európai országokban. „Ott hetedikben tanulják, amit itt negyedikben tanítanak, és sokan még büszkék is erre itthon, közben ezek az országok jóval fejlettebbek, mint mi, mert idővel úgyis megtanulják a fiatalok. Az amerikai oktatás is azért jobb, mert feleakkora a tananyag tíz-tizenkettedikig, viszont szakosodnak az iskolák egy témában, és azon a területen mindent megtanítanak nekik. A szemünkben meglehetősen lebutítottnak tűnik, mégis az amerikai társadalomban olyan emberek élnek, akik megalkotják a számítógépet, a legjobb fegyvereket, a legjobb repülőt, eljutnak a Holdra.

Idézet
El kell gondolkodni azon, hogy mennyire van értelme a fiatalok fejét információval tömni.

Sokszor nagyon egyszerűnek tűnő tananyagot is csak fokozatosan lehet megtanítani, és nem a leggyorsabb felfogású gyerek sebességével kell haladni, hanem valahol egy közepes sebességgel” – mondta a szakember. Hozzátette, a tananyagot kell csökkenteni, és nyilván csökkenhetne az óraszám is, mert az élet másról is szól. „Egyrészt nagyon sok időt töltenek az iskolában a fiatalok,

sokszor egy középiskolás több órát tölt iskolai teendőivel, mint egy nyolc órát dolgozó szülő,

tehát a szellemi és fizikai terhelést is csökkenteni kell. 2011 után volt Romániában egy tanügyi reform, de nem történt semmi. Majdnem ugyanannyi óraszámmal és tananyaggal jöttek ki a bizottságból, mint amennyivel bementek a megbeszélésre, az oktatást szervező szakemberek elszalasztották akkor a lehetőséget. A szülők az előmenetelt nézik, hogy a gyerek egyik szintről a másikra átjut-e, jó iskolába, egyetemre bejut-e, de lehet ezen változtatni, mert ha a szülő látja, hogy a gyerek fejlődik, akkor kevesebb tananyaggal, másféle tudás kiépítésével is elégedett lenne” – fejtette ki a Székelyhon megkeresésére Magyari Tivadar.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 27., vasárnap

Számíthattunk Tusványosra és Tusványos is számíthatott ránk

Lassan a múlté lesz a Tusványos 2025-ös kiadása, amiről nem is gondoltuk volna, hogy ilyen gyorsan lepörög. Jutott az idei fesztiválra kánikula, por, de égi áldás is, az esti koncertek és bulik pedig idén is felejthetetlenek maradnak.

Számíthattunk Tusványosra és Tusványos is számíthatott ránk
2025. július 27., vasárnap

Védekezzünk az UV-sugarak ellen - hőségriasztás van érvényben

Harmadfokú (vörös jelzésű) hőségriasztás van érvényben hétfő 10 óráig nyolc déli megyében és a fővárosban. Az erdélyi megyék egy részére elsőfokú (sárga jelzésű) riasztás érvényes.

Védekezzünk az UV-sugarak ellen - hőségriasztás van érvényben
2025. július 27., vasárnap

Nyolc megye 27 településén okozott károkat a rossz idő szombaton

Nyolc megye összesen 27 településén okozott károkat a rossz idő szombaton – tájékoztatott a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).

Nyolc megye 27 településén okozott károkat a rossz idő szombaton
2025. július 27., vasárnap

Medve jár Szentegyházán is

Medve jelenlétére figyelmeztették a Ro-Alert üzenetben a Szentegyháziakat szombaton éjféltájban.

Medve jár Szentegyházán is
Medve jár Szentegyházán is
2025. július 27., vasárnap

Medve jár Szentegyházán is

2025. július 26., szombat

Még egy utolsó emlékezetes este, mielőtt Tusványos véget ér

Rúzsa Magdi-dalokkal és hatalmas tömeggel robbant be a szombat Tusványoson. Az utolsó estén senki nem siet haza: még egy tánc, egy pohár bor és egy utolsó, hajnalba nyúló beszélgetés belefér.

Még egy utolsó emlékezetes este, mielőtt Tusványos véget ér
2025. július 26., szombat

Megtelt Tusványos, már csak saját felelősségre és karszalaggal lehet bejutni a tábor területére

Nagyon sokan érkeztek Tusványos zárónapjára az esti Rúzsa Magdi-koncertre. Tusnádfürdő irányába már késő délutántól csak lépésben lehetett haladni autóval, hosszú kocsisor gyűlt fel a fürdővárosba vezető országúton.

Megtelt Tusványos, már csak saját felelősségre és karszalaggal lehet bejutni a tábor területére
2025. július 26., szombat

Zsigmond Barna Pál: összekapaszkodunk mi, magyarok

Az új, tervezett uniós költségvetésről, a mezőgazdaság finanszírozásának kérdéséről, nemzetről, családról, sportról beszélt Zsigmond Barna Pál a Rádió GaGának.

Zsigmond Barna Pál: összekapaszkodunk mi, magyarok
2025. július 26., szombat

A helyszínen látták el a balesetben megsérült motorost

Motoros ütközött személygépkocsival szombaton Szejkefürdő közelében. Senki nem került kórházba.

A helyszínen látták el a balesetben megsérült motorost
2025. július 26., szombat

Szolgálati lakások és egészségügyi központ épülhetett magyar kormánytámogatásból Nyárádszeredában

A magyar felsőoktatás, a szülőföldön való megmaradás, a magyar szakkönyvek kiadása, az otthonteremtés egyformán fontos a magyar kormánynak és a Studium Alapítványnak –jelentette ki Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szombaton Nyárádszeredában.

Szolgálati lakások és egészségügyi központ épülhetett magyar kormánytámogatásból Nyárádszeredában
2025. július 26., szombat

Burus Csaba nevét vette fel a csíkszeredai FK Sportpark

Névadó ünnepséggel és emléktornával tisztelegtek Burus Csaba emléke előtt szombaton a csíkszeredai FK Sportparkban. A legendás edző, tanár és közösségi ember nevét mostantól az a létesítmény viseli, amelynek szellemiségét maga alapozta meg.

Burus Csaba nevét vette fel a csíkszeredai FK Sportpark