Még néhány napig készülhetnek a diákok. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Kevesebb mint egy hét múlva kezdődik az érettségi írásbeli szakasza. Az első eredményeket július 4-én teszik közzé.
2018. június 19., 10:422018. június 19., 10:42
Az érettségi első írásbeli vizsgáját román nyelv és irodalomból tartják hétfőn. Kedden a nemzeti kisebbségekhez tartozó végzősök anyanyelv tudását mérik fel, szerdán a szakosodás szerinti kötelező tantárgyból (matematika vagy történelem) írnak, csütörtökön pedig a szaknak megfelelő választott tantárgyból vizsgáznak az érettségizők. Az eredményeket július 4-én teszik közzé 12 óráig, és ugyancsak aznap 20 óráig fogadják az óvásokat. Az óvások elbírálása utáni végleges eredményeket július 9-én teszik közzé.
A pótérettségire július 10. és 13. között lehet majd beiratkozni, a pótvizsgázó diákok pedig július 27-én jelentkezhetnek az pótérettségire. A pótérettségi írásbeli vizsgáit augusztus 20-23. között szervezik – áll az oktatási minisztérium honlapján lévő vizsganaptárban.
A tanfelügyelőség adatai szerint Hargita megyéből 2342 végzős iratkozott be a megmérettetésre. A vizsgaközpontok, azaz az írásbeli vizsgák helyszínei a következő tanintézetek lesznek a megyében: Csíkszéken a Márton Áron Főgimnázium és a Joannes Kájoni Szakközépiskola. Udvarhelyszéken a Bányai János Szakközépiskola és a Kós Károly Szakközépiskola. Gyergyószéken a Salamon Ernő Gimnázium, Maroshévízen pedig a Mihai Eminescu Gimnázium. A megszokott gyakorlat szerint továbbra is audiovizuális kamerák felügyelnek a vizsgák helyszínéül szolgáló tantermekben, ezek az eszközök tehát nemcsak képet, hangot is rögzítenek.
A tavalyi vizsgaszesszióban Hargita megyében a vizsgázók több mint fele – 60,48 százalék – ért el legalább hatos átlagot, tehát szerzett átmenő jegyet az érettségin.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!