Áldozati helyszín lehetett a csíkpálfalvi Várdomb

A Várdomb madártávlatból •  Fotó: Keleti Kárpátok Nemzeti Múzeuma

A Várdomb madártávlatból

Fotó: Keleti Kárpátok Nemzeti Múzeuma

Feláldozhatták őket – összesen hét csontvázat találtak a csíkpálfalvi Várdomb régészeti lelőhelyen. Évek óta folyik a feltárás ennél a földvárnál, minden alkalommal újabb felfedezéseket tesznek a kutatók. Idén júliusban zajlott az ásatás, ekkor többek között a déli bejárat környékét tárták fel. Itt korábban előkerült négy csontváz, hasonlóan az észak-keleti kapunál feltártakhoz.

Barabás Hajnal

2023. augusztus 06., 21:252023. augusztus 06., 21:25

Puskás Józsefet, a sepsiszentgyörgyi Keleti Kárpátok Nemzeti Múzeum régészét kérdeztük a csíkpálfalvi Várdombon zajló kutatásról. Bevezetőként a szakember elmondta, hogy

az első írásos emlék a földvárról Orbán Balázshoz kötődik, aki a Székelyföld leírása című kötetében tett említést róla, anélkül, hogy keltezte volna.

A 20. század első felében Ferenczi Sándor régész járta körbe a terepet, kutatta a helyszínt, keltezése szerint

már a bronzkorban és a vaskorban is ott állhatott a földvár.

Az első ásatásokat Székely Zoltán végezte az 1950-es években, akkor kerültek elő egyértelmű leletek, hogy melyik időszakra keltezhető a vár. A leletanyag a rézkor, a bronzkor, és néhány töredék a vaskor időszakából származott – sorolta a szakember. Hozzátette: jelentős része ezeknek a leleteknek kerámia volt, néhány kőtárgy, ritkábban réz- és bronztárgyak.

A régészeti lelőhely részletesebb feltárását 1999-ben kezdték el a Keleti Kárpátok Nemzeti Múzeum felügyeletével, és a munka azóta is tart, erről korábban mi is beszámoltunk.

A lelőhelyen minden évben újabb szelvényeket nyitnak meg a régészek.

korábban írtuk

Őskori és bronzkori kultúrák a csomortáni Várdombon
Őskori és bronzkori kultúrák a csomortáni Várdombon

A Csíkcsomortánhoz tartozó Várdomb rengeteg titkot takar, a kőkorszakban, illetve a bronzkorban emberi közösségek többször is benépesítették ezt a helyet. Deák Andrea muzeológust faggattuk a lelőhelyen talált műkincsekről.

„Ez egy kulcsfontosságú lelőhely Délkelet-Erdély őskorának megismerése szempontjából. A Várdomb legintenzívebb használata a rézkorra és kora bronzkor végére, a középső bronzkor elejére tehető. Ebből kifolyólag

Idézet
jó adatokat lehet gyűjteni, hogy pontosan milyen kultúrák éltek abban az időszakban a Csíki-medencében és mire használták a helyszínt”

– mutatott rá Puskás József.

Eddig feltárt leletek

Mint részletezte, a legelső leletek a rézkor időszakából valók, hozzávetőleg Kr. 4500–4200 közé keltezhetők. „Ez az úgynevezett Erősdi-kultúra, akiknek nagyon szép festett edényeik voltak, jellegzetes kerámia tárgyakkal – jegyezte meg a régész. Ebből a korszakból a kutatások során egy nagyméretű házat sikerült feltárni, illetve további házak és melléképületeket részben sikerült kutatni.

Idézet
Az egyik, teljesen feltárt lakóház 4 méter széles és 12 méter hosszúságú volt. Építéstechnikáját tekintve boronaszerkezetű építményről van szó, ahol a gerendák közét sárral, agyaggal töltötték ki”

– magyarázta a kutató. A maradványokból kiderült, hogy ezek a házak leégtek, az omladékot elsimították, és ráépítkeztek. 40-50 centiméter vastag vörös, átégett omladékréteget is feltártak, amely kimondottan jellemző erre az időszakra, más lelőhelyeken is fordultak elő hasonlóak.

Ugyanakkor a lelőhelyen nagy mennyiségű kerámiát, kőtárgyakat, őrlőköveket, állatcsontokat (háztartási hulladékok voltak) találtak.

Rábukkantak néhány réztárgy-töredékre is, amelyekről nem lehetett egyértelműen meghatározni, hogy milyen tárgyak is lehettek.

Hozzávetőleg Kr. e.2200-1950 időszakra keltezhetők a felfedezett csontvázak •  Fotó: Keleti Kárpátok Nemzeti Múzeuma Galéria

Hozzávetőleg Kr. e.2200-1950 időszakra keltezhetők a felfedezett csontvázak

Fotó: Keleti Kárpátok Nemzeti Múzeuma

Csontvázak kerültek elő

1999-2016 között az észak-keleti részen folytak az ásatások, ott találtak a középső bronzkorból hét darab házat, illetve

a kora bronzkor végéről ott is előkerült egy kapubejárat, amelyben találtak három csontvázat, egy felnőtt és két gyermek testi maradványait, edénymellékletekkel együtt

– tudtuk meg.

Az elmúlt években pedig inkább az erődrendszer feltárása volt az elsődleges cél.

Idézet
Pontosabban arra voltunk kíváncsiak, hogy hány árok is övezi a dombot és milyen korszakból valók. A terepen néhol nagyon jól megfigyelhetők ezek a védművek, de nem lehetett tudni, hogy melyik időszakhoz kötődnek”

– mondta a régész. Hozzátette, hogy ezért a lelőhely déli részén folytatták az ásatást, 2019–2020-ban nyitottak egy 64 méter hosszú kutatóárkot, és abban négy védőárkot sikerült elkülöníteni: egy a rézkor, három a korabronzkor vége vagy a középső bronzkor elejére keltezhető. Utóbbiak építését nem sikerült egyértelműen meghatározni, mert a két korszak közötti átmenet viszonylag gyorsan történhetett és a radiokarbon-adatokban nagy az átfedés.

Az a feltételezés, hogy a földvárat mind a két időszakban használták, de különböző funkciója lehetett. Ezt a kutatóárkot 2021-2022-ben bővítették. Mint kiderült, sikerült ezúttal rátalálni a vár délnyugati kapujára.

Akárcsak korábban az északkeleti bejáratnál, itt is csontvázakra bukkantak, két felnőtt és két gyermek maradványaira.

„Csak feltételezések vannak, hogy hogyan kerülhettek oda. Az látható volt, hogy a bejáratokhoz szándékosan helyezték el a holttesteket, és arra utaló nyomok is vannak, hogy rájuk gyújtották a kaput, ezért egyre valószínűbbnek tűnik, hogy feláldozhatták őket”– magyarázta a régész.

A felfedezett csontvázakat egyébként antropológiai vizsgálatra küldték, hogy állapítsák meg a nemüket, életkorukat, és azt, hogy vannak-e csontjaikon nehéz munkára, esetleg erőszakos halálra utaló nyomok.

A kora bronzkor végén itt élő népességet Csomortán-kultúrának nevezik és hozzávetőleg Kr. e. 2200–1950 időszakra keltezik. Ebből az időszakból származik az összes felfedezett csontváz, ezt támasztják alá a radiokarbon (szénizotópos) kormeghatározások is. Azonban,

mivel a Várdombon ebből a korszakból nem találtak lakóházat, sem tárolóvermet, ezért feltételezik, hogy valahol a közeli völgyben lehettek a települések, és a Várdombot áldozati helyszínként vagy temetkezésre használták.

Utánuk a Wietenberg-kultúra középső bronzkori népessége költözött a helyszínre. Egyelőre nem sikerült eldönteni, hogy az emberáldozatok a Csomortán-kultúra végéhez vagy a Wietenberg kultúra elejéhez köthetők. A legvalószínűbb feltételezés az, hogy a Csomortán-kultúra mutatott ott be áldozatot, valamilyen okból kifolyólag elhagyta a helyszínt, majd nem sokkal később költözött oda a középső bronzkori népesség. Egy biztos: hogy a középső bronzkorban lakott volt a Várdomb, ebből a korból lakóházakat is felfedeztek, mint ahogy fentebb írtuk. A Wietenberg-kultúra egyébként a Csomortán-kultúrát követően egészen a Kr. előtt 17. századig tart.

A délkeleti szelvények mellett idén is folytatódtak a kutatások az észak-nyugati oldal lábánál, ahol a magnetométeres felmérés több árkot mutatott ki. „Eddig legalább hét árkot sikerült körvonalazni. A legmélyebb 2,7 méter mély, a többi sekélyebb. Nagy részük vélhetően a bronzkorra keltezhető, illetve van egy, aminek a keltezése meglepett minket is.

Idézet
Az egyik árokból gyűjtött minta radiokarbon vizsgálata a Kr. u 3–4. századra, azaz a népvándorlás korára teszi az árok használatát”

– fejtette ki a régész. Ezt az időszakot a gótokkal hozzák összefüggésbe. Legközelebb Somlyón a Fodor-kertben találtak hasonló korú tárgyat.

Összefoglalásképpen elmondta, míg a rézkorban és a középső bronzkorban a Várdombot erődített településként használták, addig a kora bronzkorban áldozati helyszínként működhetett. A várat körbevevő árkok több korszakból származnak. A legtöbb a bronzkorhoz köthető, de kelteztek egyet a rézkorra és egyet a népvándorlás korára is.

A kutatás ezen a lelőhelyen nem zárult le, jövőre is folytatni fogják.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 03., csütörtök

Új kollektív munkaszerződés, jórészt csak „papíron” javuló feltételek a szociális ellátórendszerben

Évente 5-14 nappal hosszabb szabadság, a hétvégi munkára teljes bérpótlék – több kedvező változást is hoz a szociális ellátórendszerben dolgozók számára az új kollektív munkaszerződés. Legalábbis „papíron”, a valóságban kevésbé.

Új kollektív munkaszerződés, jórészt csak „papíron” javuló feltételek a szociális ellátórendszerben
2025. április 03., csütörtök

Vizsgálja a rendőrség a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazását

Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.

Vizsgálja a rendőrség a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazását
2025. április 03., csütörtök

Komoróczy Zsolt vette át ideiglenesen a székelyudvarhelyi városi kórház vezetését

Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.

Komoróczy Zsolt vette át ideiglenesen a székelyudvarhelyi városi kórház vezetését
2025. április 03., csütörtök

Részleteket közölt a szennyező autók adójáról Tánczos Barna

A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.

Részleteket közölt a szennyező autók adójáról Tánczos Barna
2025. április 03., csütörtök

Friss ígéret: nagyhétre megérkezik a 400 lejes támogatás

Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.

Friss ígéret: nagyhétre megérkezik a 400 lejes támogatás
2025. április 03., csütörtök

Terítik az aszfaltot a Vargyas-szorosba vezető úton

Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.

Terítik az aszfaltot a Vargyas-szorosba vezető úton
2025. április 03., csütörtök

Kiszámolták, mennyi pénz jön be az oszlopadóból

A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.

Kiszámolták, mennyi pénz jön be az oszlopadóból
2025. április 03., csütörtök

Kezdődhet az intelligens forgalommenedzsment-rendszer telepítése Csíkszeredában

Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.

Kezdődhet az intelligens forgalommenedzsment-rendszer telepítése Csíkszeredában
2025. április 03., csütörtök

Nehéz döntések éve lehet az idei Gyergyószentmiklóson

A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.

Nehéz döntések éve lehet az idei Gyergyószentmiklóson
2025. április 03., csütörtök

Utak, hidak építésére fókuszálnak, kistérségeket kötnek össze

Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.

Utak, hidak építésére fókuszálnak, kistérségeket kötnek össze