Áldozati helyszín lehetett a csíkpálfalvi Várdomb

Áldozati helyszín lehetett a csíkpálfalvi Várdomb

A Várdomb madártávlatból

Fotó: Keleti Kárpátok Nemzeti Múzeuma

Feláldozhatták őket – összesen hét csontvázat találtak a csíkpálfalvi Várdomb régészeti lelőhelyen. Évek óta folyik a feltárás ennél a földvárnál, minden alkalommal újabb felfedezéseket tesznek a kutatók. Idén júliusban zajlott az ásatás, ekkor többek között a déli bejárat környékét tárták fel. Itt korábban előkerült négy csontváz, hasonlóan az észak-keleti kapunál feltártakhoz.

Barabás Hajnal

2023. augusztus 06., 21:252023. augusztus 06., 21:25

Puskás Józsefet, a sepsiszentgyörgyi Keleti Kárpátok Nemzeti Múzeum régészét kérdeztük a csíkpálfalvi Várdombon zajló kutatásról. Bevezetőként a szakember elmondta, hogy

az első írásos emlék a földvárról Orbán Balázshoz kötődik, aki a Székelyföld leírása című kötetében tett említést róla, anélkül, hogy keltezte volna.

A 20. század első felében Ferenczi Sándor régész járta körbe a terepet, kutatta a helyszínt, keltezése szerint

már a bronzkorban és a vaskorban is ott állhatott a földvár.

Az első ásatásokat Székely Zoltán végezte az 1950-es években, akkor kerültek elő egyértelmű leletek, hogy melyik időszakra keltezhető a vár. A leletanyag a rézkor, a bronzkor, és néhány töredék a vaskor időszakából származott – sorolta a szakember. Hozzátette: jelentős része ezeknek a leleteknek kerámia volt, néhány kőtárgy, ritkábban réz- és bronztárgyak.

A régészeti lelőhely részletesebb feltárását 1999-ben kezdték el a Keleti Kárpátok Nemzeti Múzeum felügyeletével, és a munka azóta is tart, erről korábban mi is beszámoltunk.

A lelőhelyen minden évben újabb szelvényeket nyitnak meg a régészek.

korábban írtuk

Őskori és bronzkori kultúrák a csomortáni Várdombon
Őskori és bronzkori kultúrák a csomortáni Várdombon

A Csíkcsomortánhoz tartozó Várdomb rengeteg titkot takar, a kőkorszakban, illetve a bronzkorban emberi közösségek többször is benépesítették ezt a helyet. Deák Andrea muzeológust faggattuk a lelőhelyen talált műkincsekről.

„Ez egy kulcsfontosságú lelőhely Délkelet-Erdély őskorának megismerése szempontjából. A Várdomb legintenzívebb használata a rézkorra és kora bronzkor végére, a középső bronzkor elejére tehető. Ebből kifolyólag

Idézet
jó adatokat lehet gyűjteni, hogy pontosan milyen kultúrák éltek abban az időszakban a Csíki-medencében és mire használták a helyszínt”

– mutatott rá Puskás József.

Eddig feltárt leletek

Mint részletezte, a legelső leletek a rézkor időszakából valók, hozzávetőleg Kr. 4500–4200 közé keltezhetők. „Ez az úgynevezett Erősdi-kultúra, akiknek nagyon szép festett edényeik voltak, jellegzetes kerámia tárgyakkal – jegyezte meg a régész. Ebből a korszakból a kutatások során egy nagyméretű házat sikerült feltárni, illetve további házak és melléképületeket részben sikerült kutatni.

Idézet
Az egyik, teljesen feltárt lakóház 4 méter széles és 12 méter hosszúságú volt. Építéstechnikáját tekintve boronaszerkezetű építményről van szó, ahol a gerendák közét sárral, agyaggal töltötték ki”

– magyarázta a kutató. A maradványokból kiderült, hogy ezek a házak leégtek, az omladékot elsimították, és ráépítkeztek. 40-50 centiméter vastag vörös, átégett omladékréteget is feltártak, amely kimondottan jellemző erre az időszakra, más lelőhelyeken is fordultak elő hasonlóak.

Ugyanakkor a lelőhelyen nagy mennyiségű kerámiát, kőtárgyakat, őrlőköveket, állatcsontokat (háztartási hulladékok voltak) találtak.

Rábukkantak néhány réztárgy-töredékre is, amelyekről nem lehetett egyértelműen meghatározni, hogy milyen tárgyak is lehettek.

Galéria

Hozzávetőleg Kr. e.2200-1950 időszakra keltezhetők a felfedezett csontvázak

Fotó: Keleti Kárpátok Nemzeti Múzeuma

Csontvázak kerültek elő

1999-2016 között az észak-keleti részen folytak az ásatások, ott találtak a középső bronzkorból hét darab házat, illetve

a kora bronzkor végéről ott is előkerült egy kapubejárat, amelyben találtak három csontvázat, egy felnőtt és két gyermek testi maradványait, edénymellékletekkel együtt

– tudtuk meg.

Az elmúlt években pedig inkább az erődrendszer feltárása volt az elsődleges cél.

Idézet
Pontosabban arra voltunk kíváncsiak, hogy hány árok is övezi a dombot és milyen korszakból valók. A terepen néhol nagyon jól megfigyelhetők ezek a védművek, de nem lehetett tudni, hogy melyik időszakhoz kötődnek”

– mondta a régész. Hozzátette, hogy ezért a lelőhely déli részén folytatták az ásatást, 2019–2020-ban nyitottak egy 64 méter hosszú kutatóárkot, és abban négy védőárkot sikerült elkülöníteni: egy a rézkor, három a korabronzkor vége vagy a középső bronzkor elejére keltezhető. Utóbbiak építését nem sikerült egyértelműen meghatározni, mert a két korszak közötti átmenet viszonylag gyorsan történhetett és a radiokarbon-adatokban nagy az átfedés.

Az a feltételezés, hogy a földvárat mind a két időszakban használták, de különböző funkciója lehetett. Ezt a kutatóárkot 2021-2022-ben bővítették. Mint kiderült, sikerült ezúttal rátalálni a vár délnyugati kapujára.

Akárcsak korábban az északkeleti bejáratnál, itt is csontvázakra bukkantak, két felnőtt és két gyermek maradványaira.

„Csak feltételezések vannak, hogy hogyan kerülhettek oda. Az látható volt, hogy a bejáratokhoz szándékosan helyezték el a holttesteket, és arra utaló nyomok is vannak, hogy rájuk gyújtották a kaput, ezért egyre valószínűbbnek tűnik, hogy feláldozhatták őket”– magyarázta a régész.

A felfedezett csontvázakat egyébként antropológiai vizsgálatra küldték, hogy állapítsák meg a nemüket, életkorukat, és azt, hogy vannak-e csontjaikon nehéz munkára, esetleg erőszakos halálra utaló nyomok.

A kora bronzkor végén itt élő népességet Csomortán-kultúrának nevezik és hozzávetőleg Kr. e. 2200–1950 időszakra keltezik. Ebből az időszakból származik az összes felfedezett csontváz, ezt támasztják alá a radiokarbon (szénizotópos) kormeghatározások is. Azonban,

mivel a Várdombon ebből a korszakból nem találtak lakóházat, sem tárolóvermet, ezért feltételezik, hogy valahol a közeli völgyben lehettek a települések, és a Várdombot áldozati helyszínként vagy temetkezésre használták.

Utánuk a Wietenberg-kultúra középső bronzkori népessége költözött a helyszínre. Egyelőre nem sikerült eldönteni, hogy az emberáldozatok a Csomortán-kultúra végéhez vagy a Wietenberg kultúra elejéhez köthetők. A legvalószínűbb feltételezés az, hogy a Csomortán-kultúra mutatott ott be áldozatot, valamilyen okból kifolyólag elhagyta a helyszínt, majd nem sokkal később költözött oda a középső bronzkori népesség. Egy biztos: hogy a középső bronzkorban lakott volt a Várdomb, ebből a korból lakóházakat is felfedeztek, mint ahogy fentebb írtuk. A Wietenberg-kultúra egyébként a Csomortán-kultúrát követően egészen a Kr. előtt 17. századig tart.

A délkeleti szelvények mellett idén is folytatódtak a kutatások az észak-nyugati oldal lábánál, ahol a magnetométeres felmérés több árkot mutatott ki. „Eddig legalább hét árkot sikerült körvonalazni. A legmélyebb 2,7 méter mély, a többi sekélyebb. Nagy részük vélhetően a bronzkorra keltezhető, illetve van egy, aminek a keltezése meglepett minket is.

Idézet
Az egyik árokból gyűjtött minta radiokarbon vizsgálata a Kr. u 3–4. századra, azaz a népvándorlás korára teszi az árok használatát”

– fejtette ki a régész. Ezt az időszakot a gótokkal hozzák összefüggésbe. Legközelebb Somlyón a Fodor-kertben találtak hasonló korú tárgyat.

Összefoglalásképpen elmondta, míg a rézkorban és a középső bronzkorban a Várdombot erődített településként használták, addig a kora bronzkorban áldozati helyszínként működhetett. A várat körbevevő árkok több korszakból származnak. A legtöbb a bronzkorhoz köthető, de kelteztek egyet a rézkorra és egyet a népvándorlás korára is.

A kutatás ezen a lelőhelyen nem zárult le, jövőre is folytatni fogják.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 25., csütörtök

A látványos körtánc mellett a hagyományos faluképet is bemutatták a salamonosok

Amikor 2004-ben először szervezte meg a Salamon Ernő Gimnázium a hagyományőrző napját még nem túl sokan, de a 2024-es kiadáson 514-ből 505 diák és a tanáraik is népviseletben érkeztek ez alkalomból az iskolába. A körtáncot az eső ellenére is eljárták.

A látványos körtánc mellett a hagyományos faluképet is bemutatták a salamonosok
2024. április 25., csütörtök

Összeállt a teljes lista, ők lehetnek az RMDSZ önkormányzati képviselői Csíkszeredában

Kiegészítette a csíkszeredai Városi Küldöttek Tanácsa (VKT) az RMDSZ-es önkormányzati képviselő-jelöltjeinek a listáját az előírások szerint 13 személyről 24 személyre. A bővítésről csütörtök délután döntöttek.

Összeállt a teljes lista, ők lehetnek az RMDSZ önkormányzati képviselői Csíkszeredában
2024. április 25., csütörtök

Visszakerülhetnek Gyergyószentmiklós kezelésébe a gyilkostói területei

A gyergyószentmiklósi képviselő-testület új határozata egy eljárás kezdetét jelentheti, amelynek eredményeként érvényét veszti az a koncessziós szerződés, ami alapján a Monturist Kft. adminisztrálja a város területeit a Gyilkos-tó közelében.

Visszakerülhetnek Gyergyószentmiklós kezelésébe a gyilkostói területei
2024. április 25., csütörtök

Radioaktív sugárzástól tart a polgármesterjelölt

Szőts Emil, az EMSZ polgármesterjelöltje arról érdeklődött a kézdivásárhelyi tanácsülésen, hogy „veszélyezteti-e a lakosságot radioaktív sugárzás”, többek között a „repülőgépes permetezést” is felhozva. A polgárvédelmi vezető konkrét adatokkal nyugtatott.

Radioaktív sugárzástól tart a polgármesterjelölt
2024. április 25., csütörtök

Beindult az ANAF: már most több száz millióval túlteljesítve az eredeti adóbeszedési terv

Az idei első negyedévben 97,1 milliárd lejes bevétele volt az országos adóhatóságnak (ANAF), 14,1 milliárd lejjel több, mint 2023 első három hónapjában – közölte csütörtökön a pénzügyminiszter.

Beindult az ANAF: már most több száz millióval túlteljesítve az eredeti adóbeszedési terv
2024. április 25., csütörtök

Balkáni hangulatot teremtettek a marosvásárhelyi román tanácsosok

Igazi kampány- vagy inkább balkáni hangulat alakult ki csütörtökön a marosvásárhelyi képviselő-testület ülésén, ahol a román ajkú képviselők egymást sértegetve próbálták bizonygatni, hogy ők a városért dolgoznak. A vita tárgya: költségvetés-kiigazítás.

Balkáni hangulatot teremtettek a marosvásárhelyi román tanácsosok
2024. április 25., csütörtök

Harmadszor is függetlenként a „sok mindenben különböző” Gyergyószárhegyen

Beiktatta a jelöltéghez szükséges iratcsomóját Danguly Ervin, aki harmadszor is függetlenként pályázza meg Gyergyószárhegy polgármesteri tisztségét.

Harmadszor is függetlenként a „sok mindenben különböző” Gyergyószárhegyen
2024. április 25., csütörtök

Busz és személyautó ütközött Marosvásárhelyen

Autóbusz és személygépkocsi ütközött össze Marosvásárhelyen, egy személy a roncsok közé szorult.

Busz és személyautó ütközött Marosvásárhelyen
2024. április 25., csütörtök

Az ország legjobbjai mérik össze tudásukat a protestáns felekezetű diákoknak szóló vallásolimpián

A Marosvásárhelyi Református Kollégium ad otthont a napokban zajló protestáns felekezetek országos tantárgyversenyének, amelyen 137 diák vesz részt. Hunyad megye kivételével minden erdélyi megye képviselteti magát a rangos eseményen.

Az ország legjobbjai mérik össze tudásukat a protestáns felekezetű diákoknak szóló vallásolimpián
2024. április 25., csütörtök

Több pénz kell a kézilabdacsapatnak, kevesebb jut a zöldövezetek rendezésére és a rendezvényekre

Összesen egymillió lejt csoportosított át a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselő-testület csütörtöki ülésén a Városi Sportklub kézilabdacsapatának, hogy indulhasson a Bölények Ligájában. A döntésnek ára van, hiszen így kevesebb pénz jut máshová.

Több pénz kell a kézilabdacsapatnak, kevesebb jut a zöldövezetek rendezésére és a rendezvényekre
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!