Képünk illusztráció
Fotó: Sóki Tamás/MTI
Egyre gyakoribbak a közintézményekben megjelenő koronavírus gócpontok, nemrég a Hargita, majd a Maros megyei tanácsnál is felütött fejét a fertőzés. Mindkét intézmény esetében arra voltunk kíváncsiak, hogy a fertőzöttel kapcsolatban került személyeket, vagy az egész személyzetet tesztelték-e?
2020. október 16., 22:002020. október 16., 22:00
Mintha tabutéma lenne, annyira elutasítóan viszonyult Hargita Megye Tanácsának csúcsvezetősége arra a kérdésünkre, hogy a két héttel ezelőtti koronavírus-fertőzések után (mint ismert, a megyei tanács egyik alkalmazottjánál – aki elhunyt – kimutatták az új típusú koronavírust) tesztelték-e az intézmény alkalmazottait.
Többszöri telefonos megkeresésünkre, üzenetben küldött kérdéseinkre sem válaszolt Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának újraválasztott elnöke. Barti Tihamér alelnök reagált ugyan a telefonhívásunkra, de a kérdésünket azzal utasította el, hogy nem hozzá tartozik ez a téma. Így más forrásból kellett megtudnunk, hogy
Maros megyében Péter Ferenc megyeitanács-elnök mellett a megyei tanács dolgozói közül még kilencen fertőződtek meg a koronavírussal. Mint Lukács Katalintól, az intézmény sajtószóvivőjétől megtudtuk, az egészségügyi igazgatósággal való egyeztetés után,
Azok a személyek közül néhányan, akik karanténba kerültek, saját költségükre végeztették el a koronavírus tesztet, közösségi tesztelés azonban ott sem volt. Habár az országos tesztelési protokoll nem kötelezi a tesztelésre, az említett intézmények saját költségükön megtehették volna – illetve folyamatosan megtehetnék –, hogy teszteltetik kollégáikat, vagy legalább azokat, akik kapcsolatba kerültek bizonyítottan fertőzött kollégákkal.
A tesztelés furcsa protokollja több mint elgondolkodtató. Mindannyian tudjuk, hogy versenysportolók esetében kötelező a koronavírustesztek időszakos elvégzése, ami óriási pénzeket emészt fel a sportklubok esetében (többeket ez fog tönkretenni). Nemrég az FK Csíkszereda elnöke nyilatkozta nekünk, hogy tesztelésekre legutóbb közel 130 ezer lejt fizettek ki egy laboratóriumnak. A versenysportolókra – pontosabban a sportklubokra – ráerőltetett országos protokollt azonban rendkívül fontos lenne kiterjeszteni az olyan közintézményekre is (legalább a rendőrségre, a csendőrségre, a megyei önkormányzatokra és a polgármesteri hivatalokra), amelyeknél napi rendszerességgel nagyon sokan megfordulnak. Ráadásul a versenysportolókkal ellentétben az említett közintézményekben dolgozók között előfordulnak társbetegségekben szenvedők is, akikre ténylegesen veszélyt jelent a koronavírus. (Kozán István)
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
1 hozzászólás