Boga Norbert szolgálatban
Fotó: Balázs Katalin
Kívánsága teljesült, amikor Gyergyószentmiklóst nevezte meg új szolgálati helyéül Jakubinyi György érsek. Boga Norbert káplánként erősíti a Szent Miklós-plébánia munkaközösségét augusztus elsejétől. Az ismerkedős interjúban családjáról és terveiről egyaránt beszélt.
2017. szeptember 27., 18:592017. szeptember 27., 18:59
2017. szeptember 27., 19:002017. szeptember 27., 19:00
– Milyen családban született, nevelkedett Gyergyószentmiklós legifjabb segédlelkésze?
– Csíkszentsimon a szülőfalum, két nagyobb fiútestvérem van, egyik megnősült, a másik készülődik. Szüleim betegnyugdíjasok. A Jóisten akarata és terve szerint a nagyszüleimnél is nevelkedtem. Közel volt az iskola és főleg a templom. Ekkortól kezdtem járni ministrálni, így kerültem közelebb az oltárhoz. Minden misén ott voltam, nagyon megszerettem a templomot, az oltárt.
– Ez irányította a papi pálya felé is?
– Nem csak ez, eleinte zenével foglalkoztam, tanulgattam orgonálni, s terveztem, hogy zeneszakra megyek. Hogy éppen kántoriskola lett belőle, az érdekesen alakult.
Sikeres felvételi után a kántoriskolában egyből zenével kezdtem foglalkozni. Volt lehetőség, gyakorlóterem, és én ott töltöttem akár napjában, de főleg hétvégenként nagyon sok órát. Nagyon szépen fejlődtem ebben, és már tizedik osztály végén szívesen kántorvizsgáztam volna.
– Ekkor még nem gondolt arra, hogy lelkipásztor legyen?
– Először ekkortájt, egy alvinci lelkigyakorlaton éreztem meg: talán a papság az én utam. Két év múlva, egy újabb lelkigyakorlaton újabb megerősítést éreztem, aztán tizenkettedik osztályban, Korom Imre spirituálisunk kérte,
– A szülők hogyan fogadták a döntést?
– Érettségi után hazamentem, édesanyám mellém ült, s megkérdezte, mik a terveim, hol szeretnék továbbtanulni. Mondtam, jövő hétfőn indulok vissza Fehérvárra. Nem szólt semmit, elment. Majd később csak egy kérdése volt, hogy komolyan ezt akarom-e, és javasolta, hogy jól gondoljam át, mert ez az én hivatásom, az én életem, de egyáltalán nem ellenezték. Akkorra én már eldöntöttem.
– Volt-e olyan, amikor ezt a döntését megkérdőjelezte?
– Igen, volt, többször is. Az első szesszió nehézsége is elgondolkodtatott, aztán a gyakorlati év is fordulópont volt. Jött a szerelem, és ment is, de mindig volt valaki a közelemben, aki megerősített a hivatásban. Először a szentsimoni plébános, később pedig Portik-Hegyi Kelemen főesperes.
Aztán jött a diakónusszentelés. Csíksomlyón volt, és a csíki embernek az a hely sokat jelent. Csodálatos ünnepség volt, és amikor ott feküdtem a földön, már nem akartam felkelni és kimenni, meggondolni magamat. Ez a teljes önátadás pillanata volt, amikor körülöttem minden egyes ember értem, értünk imádkozott.
Az első gyalogos zarándoklat gyergyószentmiklósi káplánként Szárhegyre
Fotó: Balázs Katalin
– Papszentelést követően, az ebédkor, pontosan a leves után kapják meg a papok a borítékot, benne az első szolgálati hellyel. Ön Barótra került segédlelkésznek.
– Boldogság volt bennem, utólag sem bánom, hogy odakerültem, mert sok tapasztalatot szereztem egy olyan vidéken, amelyiknek körülbelül hetven százaléka protestáns. Vegyes vidék, több kihívással. Nekem nincs bajom a más vallásúakkal, sok barátom és hozzám közel álló család volt közülük. A plébánossal is jól egyeztem.
– Három esztendő után jött az áthelyezés, Gyergyószentmiklósra...
– Nem kértem én ezt, a Jóisten akaratára bíztam... de azért
Gyakorlati éven itt voltam, nagyon megszerettem az embereket, a munkatársakat, a környezetet. Olyan család is van, amelyhez úgy megyek, mintha haza mennék. A vakációkat is itt töltöttem. Nekem egy nagy álmom teljesült, hogy ide kerülhettem. Igaz, sokkal több munkám is lett, mint Baróton volt, de szeretem, a munkától nem félek, és azért vagyunk itt, hogy dolgozzunk. Mindenféle lelkipásztori feladatot ellátok, iskolában nem kell tanítanom, csak helyettesítőként. Közel állnak hozzám a gyerekek, az ifjakkal és az idősekkel is nagyon jól megtalálom a közös hangot.
– A fiatalságot hogyan lehet az egyház közelében megtartani?
– Nem könnyű sokszor az Y generációval. Elsősorban a hit megalapozója és nevelője a szülő kell legyen. A szülő kell legyen a példa. Ha ez nincs meg, akkor hiába csodálkozunk, hogy olyan kevés fiatal jár például a templomba. Nagyon sok lehetőség van, sok program van szervezve a fiatalok részére. Részükről is kell legyen egyfajta nyitottság. De ahogy mondani szokás, alapozás nélkül nagyon nehéz építeni.
– Mit választott papi jelmondatként ehhez a hivatáshoz?
– Legyen meg a te akaratod (Mt. 6, 9). A krízishelyzetek határozták meg ezt a választást, sokat imádkoztam, hogy ha Isten azt akarja, pap legyek, az lehessek. Az ő akarata érvényesüljön. Azóta is sokszor mondom el, mert tudom, a nehéz helyzetekben ez segít engem, ez tart meg a hivatásomban és minden élethelyzetben. Percről percre jönnek a feladatok, döntéseket kell hozni. Néha könnyebb lenne nemet mondani, mert a pap is ember, nem robot, elfárad, vagy éppen nincs kedve, de olyankor jó megkérdezni, vajon a Jóisten ezt akarja-e?
– Mi jelenti a feltöltődést annak, aki tudja magáról, hogy nem robot?
– Bármilyen helyzet, amiben jól érzem magam. Lehet az Szentségimádás, de lehet jó zene hallgatása, film nézése, egy séta vagy beszélgetés egy olyan pappal, akinek már a jelenléte is változtat a hangulatomon. Emberek között szeretek lenni, szeretetben. Sétálni, beülni egy sörre a hívekkel... ezt szoktam is gyakorolni, mert lehet, ők ott tudják kimondani, amit máshol nem mernének. Ferenc pápa mondta,
– Hogyan látja az életét Boga Norbert húsz év múlva?
– Ötvenéves leszek, és ha megérem, vidám, boldog ember, pap leszek. Az sem elképzelhetetlen, hogy ha eltörölik a cölibátust, feleségem lesz és gyermekem... családos papként el tudnám képzelni magam. Imádom a gyerekeket, családcentrikus vagyok. Jó volna, és nem csak húsz év múlva, ha a hívekkel szorosabb kapcsolat alakulna ki. Sokakban van egy távolságtartás, elképzelhetetlen például, hogy megöleljék a papot, pedig nekünk is igényünk van az ölelésre, a szeretetre. Miből töltekezzünk, miből adjunk, ha mi nem kapunk ilyen téren?
Sok pap szeretethiányos. Ha a hívek részéről nem távolságtartás, hanem közeledés, törődés lenne a pappal szemben, akkor a kétirányú közeledésből valami megszületne. Istennek hála legyen, hogy itt lehetek. A kérésem az, hogy imádkozzanak értem.
Egy áru- és egy személyszállító kisbusz ütközött csütörtök délután az A1-es autópályán, a balesetben tizenegy személy érintett.
Az uniós források befagyasztása egy adott tagállam esetében nagyon hosszú folyamat, és Románia nem fog ebbe a helyzetbe kerülni – jelentette ki csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A telefon rendszerint éjjel csörren – a sürgősségi osztályról hívják Dr. Adrian Dobrică mellkassebészt: műteni kell. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 15 éve hozták létre a mellkassebészetet, ennek apropóján szimpózium volt csütörtökön.
Amerikai vendéget fogad a Mathias Corvinus Collegium Csíkszeredában. Charles Yockey kutatóként tevékenykedett Budapesten, a beszélgetésen visszatekint, hogy az elmúlt egy évben hogyan alakult a magyar társadalomról és Európáról alkotott képe.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej (nettó: 25 213 lej).
Új útvonalat iktatott kínálatába a Brassó-Vidombáki nemzetközi repülőtér: októbertől Nürnbergbe is közvetlen járattal lehet repülni, a jegyek árusítását már meg is kezdte a Wizz Air légitársaság.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.
Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!