Sepsiszentgyörgy zászlaját kifogásolják egyesek. A román művelődési élet személyiségei keltek a lobogó védelmére
Fotó: Bíró Blanka
Anna Maria Popa, a sepsiszentgyörgyi Andrei Mureșanu Színház igazgatója és Nina Tînţar, a Kovászna Megyei Művelődési Központ kultúraszervezője is megszólalt a sepsiszentgyörgyi városzászló védelmében.
2022. április 25., 17:502022. április 25., 17:50
Anna Maria Popa hosszú Facebook-bejegyzést szentel a témának, amelyben ismerteti a város történetét, és a jelenlegi etnikai összetételét. Hangsúlyozza, a város román állampolgáraként megfelelően és tisztességesen képviseltetve érzi magát, jobban mintha egy dák szimbólum vagy pénzérme is megjelenne a címerben.
Szent György egy olyan keresztény szimbólum, amelyet minden vallás és nemzetiség elismer, miért ne képviselhetné egyformán a város minden lakóját – fogalmaz a színházigazgató. Majd felteszi a kérdést, hogy miért kell erről tárgyalni, amikor súlyos gondokkal szembesülünk, melyekre közösen találhatnánk meg a legjobb megoldásokat, ehelyett visszatérünk a zászló problémájára.
A székelyföldi románokat koherens és jóérzésű módszerekkel kellene „megmenteni”, ezek hiányában hagyják őket, hogy mentsék meg saját magukat – összegez a színházigazgató.
Nina Tînţar, a Kovászna Megyei Művelődési Központ kultúraszervezője a Covasna Media helyi portálon közölt véleménycikkében áll ki a zászló mellett. Köszönti a várost védőszentjének napján, és azt üzeni a városlakóknak, hogy az éppen alapfokon érvénytelenített zászló mellett áll.
A táblabíróság indoklása csúfot űz Románia és az ország régióinak történelméből – fogalmaz Nina Tînţar. Hozzáteszi: amikor elolvasta az indoklást, megfogalmazódott benne a kérdés, hogy vajon a bírók megnézték-e Románia zászlóját, amit azért kellene ilyen alapon szintén betiltani, mert a címer elemei nem utalnak az itt élő nemzetiségekre. Minden címernek, jelképnek akkor van történelmi értéke, ha betartja a heraldikai szabályokat, a sepsiszentgyörgyi címer és zászló esetében minden hivatalos lépést betartottak, jóváhagyta az Országos Heraldikai Bizottság, tehát a bírósági döntés nemcsak a zászlót érvényteleníti, hanem a heraldikusok szakértelmét is – fejti ki a művelődésszervező.
Hozzáteszi: abban bízik, hogy a bíróknak csak nem volt idejük dokumentálódni, ezért beleestek a szélsőségesek csapdájába, ám a jogerős döntés előtt ezt pótolják. Emlékeztet, hogy Keöpeczi Sebestyén József tervezte a Román Királyság címerét, és ajánlja tanulmányozásra a címertudósról írt háromnyelvű kötetet, amely megvásárolható a Kovászna megyei Művelődési Központban.
Amint arról beszámoltunk, a brassói táblabíróság nem jogerősen érvénytelenítette a Sepsiszentgyörgy zászlójának elfogadásáról tavaly júniusban hozott kormányhatározatot. A lobogót a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma és Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) azért támadták meg, mert hiányolják a románok jelenlétére utaló szimbólumokat.
Érvénytelenítette a brassói táblabíróság a Sepsiszentgyörgy zászlajának elfogadásáról tavaly júniusban hozott kormányhatározatot. A szerdán közölt végzés nem jogerős – számol be az MTI.
Három udvarhelyszéki településen is lakott területre merészkedtek a medvék hétvégén.
Tűz ütött ki egy bútorgyártó cég fűrészpor-tárolójában, hétfő reggel Csíkszeredában – értesít a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
szóljon hozzá!