A kiállítást háromnegyed évvel ezelőtt indították útjára Székelyföldre, először Csíkszeredában, majd Marosvásárhelyen állították ki
Fotó: Borbély Fanni
A román csendőrség kíséretében szombat reggel visszaérkezett Marosvásárhelyről Magyarországra a Fejedelmek aranya kiállítás, amely értékes ezüst- és aranypénzekkel, díszfegyverekkel nyújt betekintést az erdélyi fejedelemség világába.
2025. március 01., 15:312025. március 01., 15:31
A Magyar Nemzeti Bank páncélautójával szállították vissza pénteken Marosvásárhelyről Magyarországra a Fejedelmek aranya című kiállítás anyagát, amely több száz arany- és ezüstérmét, ékszereket, díszruhákat, címereket tartalmaz a 16–17. századból. Az anyagot Csíkszeredában, majd Marosvásárhelyen állították ki az elmúlt hónapokban, azonban
Egy létező, de eddig nem alkalmazott kormányhatározat alapján páncélautós szállítást írtak elő, azonban ezt megfelelő jármű hiányában lehetetlen volt teljesíteni.
A sepsiszentgyörgyi kiállítás elmaradása miatt a Maros Megyei Múzeumra hárult a kiállítási anyag tárolása és Budapestre való visszajuttatása. A Maros megyei hatóságok pedig úgy érezték, hogy a Kovászna megyében hivatkozott jogszabályi paragrafust immár ők sem hagyhatják figyelmen kívül.
Értékes ezüst- és aranypénzekkel, díszfegyverekkel nyújt betekintést az erdélyi fejedelemség világába
Fotó: Borbély Fanni
A kiállítást háromnegyed évvel ezelőtt indították útjára Székelyföldre, először Csíkszeredába, majd Marosvásárhelyre – idézte fel a kezdeteket Hankó Balázs, magyar kulturális és innovációs miniszter szombat délelőtt, a közösségi oldalán megosztott videójában.
Mint mondta, bár a román hatóságok akadályokat gördítettek a továbbszállítás kapcsán, de végül a Magyar Nemzeti Bank páncélautójával szombat hajnalban sikerült hazaszállítani a Fejedelmek aranyát, amely immár a Pénzmúzeumban van.
Fotó: Borbély Fanni
Ötvös Koppány, a Maros Megyei Múzeum igazgatója elmondta, január 12-éig tartott a kiállítás Marosvásárhelyen, azután becsomagolták a műtárgyakat, és olyan speciális raktárhelyiségbe vitték, ahol megvoltak a megfelelő körülmények a műtárgyak tárolására, de bizalmas információ lévén, ennek helyét nem árulta el a múzeumigazgató.
A román csendőrség biztosította a kiállítás anyagának kicsomagolását is, amikor megérkezett, majd
és akkor is a hazai csendőrség biztosította a speciális járművet egészen a magyar határig, ahol átvették a magyar hatóságok – részletezte a múzeumigazgató a műkincsek Magyarországra kerülését.
Fotó: Borbély Fanni
Ötvös Koppány elmondta, ameddig nem módosul a törvény, nem tudják szállítani a speciális szállítást igénylő műtárgyakat, hiszen nem csak lopás elleni biztonságra és páncélautóra van szükségük a műtárgyaknak, hanem
Ötvös Koppány hozzátette, jelezték a román kulturális minisztérium felé a jelenlegi helyzettel kapcsolatos észrevételeiket, és a speciális szállítással kapcsolatos javaslataikat is megfogalmazták, hiszen ameddig nem módosul a törvényi előírás a szállítási feltételekről, nem tudnak nagyobb műkincseket szállítani.
Fotó: Borbély Fanni
A tárlatot március 15-étől Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központban láthatják az érdeklődők. A jegyek árának felét a székelyföldi múzeumok javára fordítják – jelentette be Hankó Balázs szombat reggel.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!