Az értelmi sérültek napközijében kedden a pityóka is fejlesztő segédeszköz volt
Fotó: Baricz-Tamás Imola
Pityókás mulatságot tartottak a gyergyószentmiklósi Napsugár az Esőben Egyesület által működtetett értelmi sérülteket foglalkoztató napközi otthonban kedden.
2018. október 09., 18:292018. október 09., 18:29
Nagy jelentőséggel bírnak az évszakokhoz, ünnepekhez kötődő rendezvények az értelmi sérültek központjában – a sérült gyerekek és fiatalok számon tartják ezeket, készülnek azokra, hiszen színesebbé teszik hétköznapjaikat. A keddihez hasonló programokon ugyanis érdekes,
Fotó: Baricz-Tamás Imola
Csata Kinga, a fejlesztőközpont vezetője a programmal kapcsolatban ismertette, „minden tevékenység a pityóka körül zajlik ilyenkor. Ügyességi játékokat készítettünk elő a fiatalok számára, és csapatokban vettek részt a versenynek nevezett fejlesztő tevékenységeken”. Emellett a pityókás napon főtt pityóka került az asztalra, s volt tánc, szüreti mulatság is.
A „pityókás” tevékenységek ünneppé varázsolták az októberi hétköznapot, a fejlesztő pedagógusok kedvét azonban beárnyékolta, hogy még mindig nem talált megoldást az önkormányzat a másfél éve tartó lehetetlen állapot feloldására. Korábban is írtunk arról, hogy
A gyergyószentmiklósi értelmi sérülteket fejlesztő központban is elkezdődött a tanév. A Napsugár az esőben Egyesület által működtetett intézményben idén sem volt felhőtlen az kezdés. A működési engedély nélkül, kevés szakemberrel rajtoló tanév első hetében már ellenőrzéssel szembesültek.
A jelenlegi helyzettel kapcsolatban az intézményvezető kifejtette, „az autista csoportot vezető szakember szeptembertől ment el, most még rosszabb helyzetben vagyunk. A megyei önkormányzattól és a tanfelügyelőségtől azt a választ kaptam, hogy a helyi önkormányzat kötelessége lenne megoldani a helyzetet, van erre törvényes keret. Sajnos a mai napig nem történt előrelépés, nincs megoldva a fejlesztő szakemberek alkalmazása”.
Fotó: Baricz-Tamás Imola
A nyár folyamán kiadott tanügyi rendelkezés értelmében, minden létező osztály mellé egy kisegítő pedagógust is kellene alkalmazni. A huszonhárom beiskolázottból több mint fele egyes fokozatú sérült, ami azt jelenti, hogy több pedagógusi posztot kellene kapjunk.
„A megyei tanfelügyelőségen egy fél posztot hoztak létre számunkra.
– fakadt ki Csata Kinga.
Fotó: Baricz-Tamás Imola
Meglátása szerint, az jelenthetne megoldást, ha az önkormányzatnál létrehoznának egy olyan részleget, melyhez a központ tartozna. Ezt már jó ideje kéri. „Az akkreditálást október végéig kell beszereznem, az iratcsomó a minisztérium asztalán van, várom a válaszukat. Pályázatokon dolgozom most is. De meddig? Mikor és ki fogja felvállalni, hogy bezárja a több mint húsz éve működő gyergyószéki értelmi sérültek fejlesztőközpontját?” – tette fel a kérdést a központ vezetője.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
szóljon hozzá!