Egyszerre legfeljebb 1200 turista tartózkodhat a sóbányában. A buszon igen, a kezelőbázis tágas tereiben nem szükséges a maszkviselés. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Kinyitott a parajdi turizmus fő vonzerejének számító sóbánya turisztikai részlege, a vendéglátóhelyek működtetői az idegenforgalom gyors újraindulásában reménykednek. A bizonytalanság azonban még általános, a potenciális látogatók az utolsó pillanatokban foglalnak, így a panziók tulajdonosai számára egyelőre még nagyon kiszámíthatatlan az idei szezon.
2020. június 16., 12:112020. június 16., 12:11
Három hónapos zárva tartás után szombaton kinyitott a parajdi sóbánya turisztikai részlege. A látogatók száma szombatról vasárnapra ugyan megnégyszereződött, Seprődi Zoltán, a sóbánya vezérigazgatója azonban nem számít hasonlóan dinamikus növekedésre és az idegenforgalom azonnali megugrására, noha
Elmondta, szombaton 150, vasárnap már 500 látogatójuk volt, de ez részben annak köszönhető, hogy hétvége volt, hétköznapokon szerinte egyelőre még nem lesz ekkora látogatottsági növekedés.
A járvány terjedésének megfékezése miatt néhány korlátozást is bevezetett a bánya vezetősége:
– tudtuk meg Seprődi Zoltántól. A bánya 8 és 16 óra között fogadja a látogatókat, az utolsó busz 14.50-kor megy le a mélybe. A másfél méteres távolság betartása kötelező a látogatók számára, akárcsak a maszkviselés. Utóbbit azonban – lévén, hogy a legtöbben légzőszervi megbetegedések kezelése miatt mennek le – a sóbányában nem követelik meg, csak a buszon, a bánya folyósóin, illetve a kezelőbázisra vezető lépcsőkön, a mosdóban, valamint azokban a szűk terekben, ahol folyamatosan betartható a másfél méteres távolság – mondta el a bányaigazgató.
Kérdésünkre arról is beszámolt, hogy a látogatószám korlátozása ellenére a jegyárakat nem emelték, felnőttek hétköznap 30 lejért, gyerekek 20 lejért, hétvégén pedig 35, illetve 25 lejért válthatnak jegyet, és a bérletárak is változatlanok maradtak.
A hétfőtől életbe lépett lazítások értelmében ugyan a bánya szabadtéri strandja is kinyithatna már, erre a kedvezőtlen időjárás miatt még nem kerül sor, de készen állnak a nyitásra, és amint megjön a strandidő, kinyitják a kapukat. A fürdőhelyen a másfél méteres távolságtartás betartása lesz kötelező, a napágyakat is ennek megfelelően helyezték el, valamint
Utóbbi miatt a bérletek árusítását felfüggesztik, hogy ellenőrzés alatt tudják tartani látogatószámot – tájékoztatott Seprődi Zoltán.
Nem nyitott még ki a település wellnessközpontja sem, ott ugyanis még felújítási munkálatok zajlanak, a nyitást július elsejére tervezik – tudtuk meg Moldován Lászlótól, a Sóvidék-Hegyalja Turisztikai Egyesület elnökétől. Mindezek ellenére a vendéglátóhelyek működtetői már a sóbánya megnyitásától is sokat remélnek, hiszen a kezelőbázis a parajdi turizmus húzóereje. Abban bíznak, hogy július elsejére eléri az idegenforgalom a korábbi évek azonos időszakában tapasztalt szintnek a 80 százalékát – számolt be reményeikről Moldován László, aki maga is panziót működtet.
A szállodák, panziók és kerthelyiségek megnyitásának engedélyezése óta nem sokat nőtt az idegenforgalom az üdülőtelepülésen, és a turizmusból élők azt tapasztalják, hogy a potenciális vendégeik kivárnak, csak az indulás előtti két-három napban végzik el a foglalásokat.
„Bizonytalanságot hozott a Covid-járvány, úgy tűnik, az emberek nem fognak jó előre foglalni” – fogalmazott a turisztikai egyesület elnöke, megjegyezve,
Annak viszont örülnek, hogy a járvány előtt elvégzett, nyárra szóló foglalásokat nem mondták le a vendégek, illetve hogy például a Határtalanul program foglalásait is átütemezték őszre. Parajdon idén az idegenforgalmi csúcsidőszakot szeptember, október, novemberre várják a panziók működtetői, úgy vélik, addigra – „ha nem jön közbe semmi” – feloldja a kormány a meglévő korlátozásokat is, és a potenciális látogatóik sem fognak már félni attól, hogy elinduljanak üdülni – tudtuk meg Moldován Lászlótól, aki szerint más esztendőkhöz képest idén legfeljebb 70–80 százalékos évük lesz látogatottsági szempontból.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti „az utolsó lépést” a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
Lila színbe öltözik Hargita Megye Tanácsának épülete vasárnap, a koraszülöttek világnapján, ezt megelőzően találkozót és kerekasztal-beszélgetést szerveznek a koraszülött gyermekeket nevelő családok számára.
Megkötötte a hóeltakarításra és téli útkarbantartásra szóló szerződéseket Hargita Megye Tanácsa több szakcéggel is Hargita megye mindhárom térségében – tájékoztat közleményben a megyei önkormányzat.
November 15-én jótékonysági bált szervez az RMDSZ Háromszéki Nőszervezete. A jelenlevők felajánlásaiból a Máltai Szeretetszolgálatnak vásárolnak tolószékeket és járókereteket, amelyekkel a segélyszervezet a mozgáskorlátozottak segítségére lehet.
Az EB álláspontja szerint a román hatóságok eddigi erőfeszítései nem elégségesek, ezért az Európai Unió Bírósága elé idézi Romániát szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
A gyerekek látásminősége 7-8 éves korig javítható, utána már nem, ezért addig kell cselekedni, amíg lehet – szögezte le Albert András szemész főorvos, aki a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat kezdeményezésére végez szűrést a kisiskolásokon.
További kezelésekre szorul, így egyelőre a székelyudvarhelyi városi kórházban marad a fiatal nő, akit szerdán délelőtt támadott meg egy medve Abásfalva határában.
A városközponti parkolóhelyek szabadon hagyására kéri a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal a lakókat, amíg szombaton az ünnepi díszek felkerülnek a helyükre.
Aggodalomra semmi ok, gyakorlatot tart a csíkszeredai Octavian Goga Főgimnáziumban a Hargita megyei tűzoltóság.
Jövő hónaptól ismét működni fog a helyi roncsautóprogram Sepsiszentgyörgyön, amelynek keretében 3000 lejért és új autó vásárlásának kötelezettsége nélkül lehet értékesíteni a roncsautókat.
szóljon hozzá!