Csíkszeredában egyre elavultabbá és használhatatlanabbá válik az infrastruktúra
Fotó: Pinti Attila
A hírzajban gyakorlatilag elsikkadt az a nagyszerű bejelentés, hogy Sepsiszentgyörgyön 245 millió lejből jégpályát épít az állam. A háromszékiek számára fantasztikus hír a csíkiaknak gyakorlatilag katasztrófa. Gyenge lenne a csíkszeredai érdekérvényesítés?
2024. május 05., 21:172024. május 05., 21:17
2024. május 07., 11:282024. május 07., 11:28
Bukarestben egy ideje valahogy úgy vannak a jégkoronggal, mint az amerikaiak a „klasszikus”, európai labdarúgással: az észak-amerikaiak egy része szerint az olyan sportágra nem nagyon érdemes időt szentelni, amelyen az a „csúfság” is megeshet, hogy egy találkozó akár még gól nélküli döntetlennel is zárulhat. Vagyis nincs benne elég izgalom és feszültség ahhoz, hogy eladható legyen.
Némi túlzással a szombaton véget ért dél-tiroli férfi divízió I/A hoki-világbajnokságra is így készültek a román fővárosban: túl azon, hogy a frissen létrehozott TVR Sport sportcsatorna nem tartotta fontosnak a román/székely nemzeti válogatott („Tricolorii”) meccseit közvetíteni, a bukaresti sportsajtóban már annak sem volt különösebben hírértéke, hogy Románia legyőzte a gyűlölt Magyarországot.
Meglepetésre a székelyföldi játékosokra épített romániai válogatott sikerével zárult szerdán kora délután a Magyarország–Románia összecsapás az olaszországi divízió I/A jelű jégkorong-világbajnokságon.
E helyett napokon át kiemelt hír volt egy focis bundagyanús botrány. Na, de térjünk vissza Székelyföldre, és örüljünk annak, amink van; egyúttal kicsit merengjünk is el.
Az mindenképpen öröm, hogy Sepsiszentgyörgy önkormányzata olyan lobbitevékenységet folytatott, amelynek 245 millió lej lett a hozadéka:
Ráadásul úgy érkezik ilyen horribilis összeg Sepsiszentgyörgyre, hogy még azt sem lehet mondani, hogy „az RMDSZ kormányzati szerepvállalásának köszönhetően” történt mindez.
A kormány keddi döntése értelmében zöld utat kapott a munkálatok megkezdésére a Sepsiszentgyörgyön épülő, körülbelül 245 millió lej értékű jégpálya – jelentette be a kormányszóvivő április utolsó napján.
Sepsiszentgyörgy sport-infrastrukturális sikere ugyanakkor Csíkszereda totális kudarca, főleg annak tükrében, hogy Gyergyóremetére is vadonatúj jégpálya építését jelentették be – ráadásul magánberuházásként, ami azt sejteti, hogy látványos jövő elé tekint a gyergyói hoki is.
Saját fejlesztőközpontot létesít a jégkorongutánpótlás számára, U21-es csapatot indít, amely a magyar korosztályos és a romániai felnőtt bajnokságban is játszik az ősztől. Három pályát építenek, és pár éven belül az osztrák hokiligában indul a GYHK.
Ha ez a két székelyföldi beruházás megvalósul,
Bukarestből nézve Sepsiszentgyörgy és Csíkszereda ugyebár „egy kutya”.
Éveken át attól volt hangos a székely sajtó, hogy a csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpálya mellett többek között a gyorskorcsolyapályát, a szabadtéri hokipályát, a jégpálya melletti kis hotelt és a hargitafürdői biatlonpályát is megkapja Csíkszereda önkormányzata a kormány által több mint tíz évvel ezelőtt felelősségvállalással elfogadott decentralizációs törvénynek köszönhetően. Ebből azonban nem lett semmi.
A műjégpályát, a gyorskorcsolya-, és a szabadtéri hokipályát, valamint a biatlonpályát is megkapja Csíkszereda Önkormányzata a decentralizációs törvénynek köszönhetően.
Az évek során arról is döntött a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület, hogy átvenné a város a Vákár Lajos Műjégpályát és a Csíkszeredai Sportklubhoz tartozó többi infrastruktúrát a sportminisztériumtól.
Habár könnyedén „átment” az önkormányzaton a sportminisztérium tulajdonát képező csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpálya, a szomszédos gyorskorcsolyapálya és a kiegészítő felületek átvételéről szóló határozattervezet, a komplexum jövője sok kérdést tartogat.
Aztán következett az RMDSZ-es sportminiszter „sportstratégiája”, aki papíron ismét nagy dolgokra készült: az Országos Sportstratégiában azt fogalmazta meg a csapatával, hogy a csíki régióban a három olimpiai sportágon kívül, amely a jégkorong, a műkorcsolya, illetve a rövidpályás-gyorskorcsolya, a többi téli sport számára (biatlon, sífutás, lesiklás, snowboard) is fejlesztik az infrastruktúrát.
Átvenné a város a Vákár Lajos Műjégpályát és a Csíkszeredai Sportklubhoz tartozó többi infrastruktúrát a sportminisztériumtól – többek között erről döntöttek a csíkszeredai önkormányzati képviselők soros pénteki ülésén.
A papírra vetett nagyívű tervekből olyannyira nem lett semmi, hogy a kormány még a sportminisztériumot is megszüntette, és legutóbb már arról cikkeztünk, hogy a minisztériumot felváltó országos sportügynökség nem biztosít pénzt a csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpálya alapos tatarozására.
Nem biztosít pénzt az országos sportügynökség a csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpálya alapos tatarozására. A Sportklub büdzséjébe alig fér bele a karbantartás, nemhogy nagy beruházásba fogjanak. A helyzetet segíthetné, ha átvehetné a sportbázist a város.
És megérkeztünk a jelenbe, amikor Csíkszeredában egyre elavultabbá és használhatatlanabbá válik az infrastruktúra.
Májustól szeptemberig az utánpótlás-neveléstől a felnőttekig maradnak a száraz edzések, a szaladások, esetleg a hosszas utazások Kézdivásárhelyig, Csíkkarcfalváig, aztán meg Sepsiszentgyörgyig és Gyergyóremetéig. Csak egy érdekesség: a bukaresti Ion Țiriac Műjégpálya jegét csak augusztusban olvasztják le, a nyár utolsó hónapjában ugyanis a szabadságolások miatt amúgy is „megszűnik az ország”.
Kétségtelen, hogy a téli sportokhoz drágán fenntartható infrastruktúrára van szükség, ebben a tekintetben pedig Csíkszereda egyre nagyobb hátrányba kerül. Talán még ledolgozható a tornyosuló hendikep, ahhoz azonban sokkal erősebb lobbitevékenységre van szükség a városvezetés részéről.
Ellenkező esetben fájó lesz csíkszeredai – hazai – hokimeccsekre Sepsiszentgyörgyre vagy Gyergyóba járni.
A munkaügyi minisztérium ígéretet tett arra, hogy június 15-ig állami támogatási mechanizmust dolgoz ki azoknak a háztartásoknak, amelyek „nagyon nehezen” fizetik ki a villanyszámlájukat – jelentette be Sebastian Burduja hétfőn.
Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Nem voltak szigorúak az igénylési feltételek, mégis nagyon kevés juh- és kecsketartó gazda tudott támogatásért folyamodni az APIA-nál Hargita megyében. A sürgősségi támogatást a talajszárazság okozta veszteségek kompenzálására biztosítja az állam.
Sorolni lehetne, hogy hány autóst veszélyeztetett az a felelőtlen sofőr, aki szabálytalan előzésbe kezdett Argeș megyében. Fedélzeti kamera rögzítette az esetet.
Románból és anyanyelvből is jobbak voltak tavaly a képességvizsga-eredmények országos szinten, mint az idei próbavizsga jegyei. Székelyföldön a nyolcadikosok fele sem érte el az ötöst románból. Közel három hónap van még a valódi vizsgáig.
A következő napokban kissé felmelegedik az idő, hétvégére azonban hirtelen lehűl, majd április 8-ától ismét meleg napok köszöntenek ránk, 20 fok körüli maximumokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Intézet (ANM) kéthetes előrejelzéséből.
Visszatérnek Románia településeire a Google Street View autói, hogy 25 ezer kilométernyi útról és több településről készítsenek friss utcaképeket a Google térképéhez.
Modern eszközöket vet be a közutakon a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság annak érdekében, hogy megelőzhetőek legyenek a közúti balesetek, kevesebb tragédia történjen és védettebb legyen a közösség.
Falkába verődött, többnyire nagytestű kutyák kóborolnak Csíkszereda utcáin, erről osztottak meg fotókat és videót a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban.
A Richter-skálán 3,1-es erősségű földrengés volt hétfő reggel 7:25-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP). Később a Richter-skálán 3,1-esről 3,6-osra módosították a földrengés erejét.
3 hozzászólás