Csíkszeredában egyre elavultabbá és használhatatlanabbá válik az infrastruktúra
Fotó: Pinti Attila
A hírzajban gyakorlatilag elsikkadt az a nagyszerű bejelentés, hogy Sepsiszentgyörgyön 245 millió lejből jégpályát épít az állam. A háromszékiek számára fantasztikus hír a csíkiaknak gyakorlatilag katasztrófa. Gyenge lenne a csíkszeredai érdekérvényesítés?
2024. május 05., 21:172024. május 05., 21:17
2024. május 07., 11:282024. május 07., 11:28
Bukarestben egy ideje valahogy úgy vannak a jégkoronggal, mint az amerikaiak a „klasszikus”, európai labdarúgással: az észak-amerikaiak egy része szerint az olyan sportágra nem nagyon érdemes időt szentelni, amelyen az a „csúfság” is megeshet, hogy egy találkozó akár még gól nélküli döntetlennel is zárulhat. Vagyis nincs benne elég izgalom és feszültség ahhoz, hogy eladható legyen.
Némi túlzással a szombaton véget ért dél-tiroli férfi divízió I/A hoki-világbajnokságra is így készültek a román fővárosban: túl azon, hogy a frissen létrehozott TVR Sport sportcsatorna nem tartotta fontosnak a román/székely nemzeti válogatott („Tricolorii”) meccseit közvetíteni, a bukaresti sportsajtóban már annak sem volt különösebben hírértéke, hogy Románia legyőzte a gyűlölt Magyarországot.
Meglepetésre a székelyföldi játékosokra épített romániai válogatott sikerével zárult szerdán kora délután a Magyarország–Románia összecsapás az olaszországi divízió I/A jelű jégkorong-világbajnokságon.
E helyett napokon át kiemelt hír volt egy focis bundagyanús botrány. Na, de térjünk vissza Székelyföldre, és örüljünk annak, amink van; egyúttal kicsit merengjünk is el.
Az mindenképpen öröm, hogy Sepsiszentgyörgy önkormányzata olyan lobbitevékenységet folytatott, amelynek 245 millió lej lett a hozadéka:
Ráadásul úgy érkezik ilyen horribilis összeg Sepsiszentgyörgyre, hogy még azt sem lehet mondani, hogy „az RMDSZ kormányzati szerepvállalásának köszönhetően” történt mindez.
A kormány keddi döntése értelmében zöld utat kapott a munkálatok megkezdésére a Sepsiszentgyörgyön épülő, körülbelül 245 millió lej értékű jégpálya – jelentette be a kormányszóvivő április utolsó napján.
Sepsiszentgyörgy sport-infrastrukturális sikere ugyanakkor Csíkszereda totális kudarca, főleg annak tükrében, hogy Gyergyóremetére is vadonatúj jégpálya építését jelentették be – ráadásul magánberuházásként, ami azt sejteti, hogy látványos jövő elé tekint a gyergyói hoki is.
Saját fejlesztőközpontot létesít a jégkorongutánpótlás számára, U21-es csapatot indít, amely a magyar korosztályos és a romániai felnőtt bajnokságban is játszik az ősztől. Három pályát építenek, és pár éven belül az osztrák hokiligában indul a GYHK.
Ha ez a két székelyföldi beruházás megvalósul,
Bukarestből nézve Sepsiszentgyörgy és Csíkszereda ugyebár „egy kutya”.
Éveken át attól volt hangos a székely sajtó, hogy a csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpálya mellett többek között a gyorskorcsolyapályát, a szabadtéri hokipályát, a jégpálya melletti kis hotelt és a hargitafürdői biatlonpályát is megkapja Csíkszereda önkormányzata a kormány által több mint tíz évvel ezelőtt felelősségvállalással elfogadott decentralizációs törvénynek köszönhetően. Ebből azonban nem lett semmi.
A műjégpályát, a gyorskorcsolya-, és a szabadtéri hokipályát, valamint a biatlonpályát is megkapja Csíkszereda Önkormányzata a decentralizációs törvénynek köszönhetően.
Az évek során arról is döntött a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület, hogy átvenné a város a Vákár Lajos Műjégpályát és a Csíkszeredai Sportklubhoz tartozó többi infrastruktúrát a sportminisztériumtól.
Habár könnyedén „átment” az önkormányzaton a sportminisztérium tulajdonát képező csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpálya, a szomszédos gyorskorcsolyapálya és a kiegészítő felületek átvételéről szóló határozattervezet, a komplexum jövője sok kérdést tartogat.
Aztán következett az RMDSZ-es sportminiszter „sportstratégiája”, aki papíron ismét nagy dolgokra készült: az Országos Sportstratégiában azt fogalmazta meg a csapatával, hogy a csíki régióban a három olimpiai sportágon kívül, amely a jégkorong, a műkorcsolya, illetve a rövidpályás-gyorskorcsolya, a többi téli sport számára (biatlon, sífutás, lesiklás, snowboard) is fejlesztik az infrastruktúrát.
Átvenné a város a Vákár Lajos Műjégpályát és a Csíkszeredai Sportklubhoz tartozó többi infrastruktúrát a sportminisztériumtól – többek között erről döntöttek a csíkszeredai önkormányzati képviselők soros pénteki ülésén.
A papírra vetett nagyívű tervekből olyannyira nem lett semmi, hogy a kormány még a sportminisztériumot is megszüntette, és legutóbb már arról cikkeztünk, hogy a minisztériumot felváltó országos sportügynökség nem biztosít pénzt a csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpálya alapos tatarozására.
Nem biztosít pénzt az országos sportügynökség a csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpálya alapos tatarozására. A Sportklub büdzséjébe alig fér bele a karbantartás, nemhogy nagy beruházásba fogjanak. A helyzetet segíthetné, ha átvehetné a sportbázist a város.
És megérkeztünk a jelenbe, amikor Csíkszeredában egyre elavultabbá és használhatatlanabbá válik az infrastruktúra.
Májustól szeptemberig az utánpótlás-neveléstől a felnőttekig maradnak a száraz edzések, a szaladások, esetleg a hosszas utazások Kézdivásárhelyig, Csíkkarcfalváig, aztán meg Sepsiszentgyörgyig és Gyergyóremetéig. Csak egy érdekesség: a bukaresti Ion Țiriac Műjégpálya jegét csak augusztusban olvasztják le, a nyár utolsó hónapjában ugyanis a szabadságolások miatt amúgy is „megszűnik az ország”.
Kétségtelen, hogy a téli sportokhoz drágán fenntartható infrastruktúrára van szükség, ebben a tekintetben pedig Csíkszereda egyre nagyobb hátrányba kerül. Talán még ledolgozható a tornyosuló hendikep, ahhoz azonban sokkal erősebb lobbitevékenységre van szükség a városvezetés részéről.
Ellenkező esetben fájó lesz csíkszeredai – hazai – hokimeccsekre Sepsiszentgyörgyre vagy Gyergyóba járni.
A legfrissebb adatok szerint Maros megyében 681 betöltetlen állás van, a munkaerő-elhelyező ügynökségnél ezekre lehet jelentkezni. Hamarosan a megye több településén is állásbörzét szerveznek, ahol személyesen lehet találkozni a munkaadókkal.
Közel 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy a második fordulóba jutott két jelölt közül megválasszák Románia új elnökét.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Erdély nagy részén – beleértve Maros és Hargita megyét –, valamint a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű figyelmeztetéséből.
Idén új köntösben tér vissza a közösség egyik legkedveltebb ünnepe, a Nárciszfesztivál Szentegyházára. A hagyományos népzenei és néptáncos programokat esti koncertek és különleges műsorok egészítik ki.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
3 hozzászólás