Fotó: Pinti Attila
Nem biztosít pénzt az országos sportügynökség a csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpálya alapos tatarozására – a teljes körű felújításra sincs kilátás. A Csíkszeredai Sportklub idei visszafogott költségvetésébe alig fér bele a karbantartás, nemhogy nagyszabású beruházásba fogjanak. A helyzetet segíthetné, ha átvehetné a sportbázist a város, de ez egyelőre kormányzati szinten nem prioritás.
2024. március 04., 15:132024. március 04., 15:13
Egyre rosszabb állapotban van a csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpálya: néhol ázik a tető, a mosdókra is ráférne az újjáépítés. Hodos László, a Csíkszeredai Sportklub igazgatója megkeresésünkre elmondta,
még az energiaszámláik kifizetésére sem elég.
Mint magyarázta, minden évben elküldik Bukarestbe azt a listát, amely tartalmazza, hogy milyen beavatkozásokra kellene pénz, de évek óta nem adtak rá anyagi forrást. A sportbázis ugyanis korábban a sport és ifjúsági minisztérium alá tartozott, tavaly óta, amióta megszüntették a minisztériumot, az országos sportügynökséghez került.
– jegyezte meg Hodos, hozzátéve, minden munkálatra jóváhagyást kell kérniük Bukarestből. Példaként elmondta, hogy néhány évvel ezelőtt fotovoltaikus elemeket szerettek volna felszerelni, ezekhez elkészítették a szükséges dokumentációt, a terveket, amit be is nyújtották az illetékeseknek, de nem lett semmi belőle.
Habár könnyedén „átment” az önkormányzaton a sportminisztérium tulajdonát képező csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpálya, a szomszédos gyorskorcsolyapálya és a kiegészítő felületek átvételéről szóló határozattervezet, a komplexum jövője sok kérdést tartogat.
„Annak köszönhető, hogy még működik a létesítmény, hogy minden évben pár emberrel javítunk, karbantartunk, amit tudunk, de teljes körű felújításra nincs mód” – magyarázta. Becsléseik szerint
Szóba került az is, hogy javíthatna a helyzeten, ha nem az országos sportügynökséghez tartozna a sportbázis, hanem átvehetné végre a csíkszeredai önkormányzat. Hodos szerint ennek az előnye az lenne, hogy a város pályázhatna különböző forrásokra, míg a Sportklub ezt nem teheti meg.
Több alkalommal is cikkeztünk arról, hogy a csíkszeredai önkormányzat átvenné a sportbázist, többek között a műjégpályával, a hűtőházzal, a sportszállóval és a gyorskorcsolyapályával együtt, azonban ehhez kormányhatározatra van szükség, amit még nem hoztak meg. Ez akkor sem sikerült, amikor még az RMDSZ-es Novák Károly Eduárd volt a sportminiszter.
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere a téma kapcsán azt válaszolta, mivel akkoriban „ütött be” az energiaválság, ezért a józan ész azt diktálta, hogy fékezzék ezt a folyamatot. „Majd miután láttuk azt, hogy a kormány nagyon tiszta szabályzókat szabott ki az energiaellátás kompenzációjára országszinten, akkor mi
– magyarázta Korodi.
Így a minisztériumban rendbe tették a telekkönyveket, hogy át lehessen venni. Tavaly márciusban hivatalosan is megfogalmazta és tanácsi határozatba foglalta a helyi önkormányzati képviselő-testület, hogy átvenné a sportbázist, a sportminisztériumnál pedig hozzáfogtak az eljáráshoz. Csakhogy
„Utána még egyszer megkerestük a sportügynökséget, az egykori sportminisztériumot, de azt látom, egyáltalán nem kezelik ezt prioritásként” – osztotta meg a városvezető. Hozzátette, szerinte ezt a témát azután lehet újra napirendre tűzni, miután lejárnak a választások, és az RMDSZ hátha „döntésközelbe” kerül.
Átvenné a város a Vákár Lajos Műjégpályát és a Csíkszeredai Sportklubhoz tartozó többi infrastruktúrát a sportminisztériumtól – többek között erről döntöttek a csíkszeredai önkormányzati képviselők soros pénteki ülésén.
Mivel a sportbázis infrastruktúrájába a város nem ruházhat be, mindössze annyit tehettek, hogy a közeli Hősök utcát felújították, emellett készülnek tavasszal, hogy a jégpálya előtti területen a közvilágítást korszerűsítsék.
Kiadták a munkálatok megkezdéséről szóló utasítást, így napok kérdése és nekifognak a balavásári körforgalom kialakításának. Négy hónapig tartanak majd a munkálatok a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben.
Teqballasztallal ajándékozta meg a csíkszeredai Rotary Klub és a Csíkszentkirályi Vállalkozók Szövetsége Csíkszentkirály közösségét. Az adományozók reményei szerint ezzel a helyi gyerekeket ösztönzik a sportolásra.
Idén júliusban júniushoz képest 66 lejjel (1,3 százalékkal) 5242 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Októberben 1500 lej értékű szakmai utalványt kapnak a pedagógusok, a tanügyi kisegítő személyzet pedig 500 lejes juttatásban részesül, akárcsak tavaly – jelentette ki szerda este a beruházásokért és európai projektekért felelős miniszter.
A mostani augusztus volt a legmelegebb az 1901-től számított mérések szerint Romániában, sőt az idei nyár is a legforróbb volt – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentéséből, amelyet a napokban tettek közzé.
A lehető legrövidebb időn belül korrigálják azoknak a helyzetét, akiknél eltérések tapasztalhatók az újraszámolt nyugdíjról szóló határozat és a kikézbesített nyugdíjszelvény között – közölte szerda este az Országos Nyugdíjpénztár.
Európából, Brazíliából és az Amerikai Egyesült államokból is érkeznek kutyák hétvégén Marosvásárhelyre, hogy megmérettessenek a nemzetközi kutyakiállításon. Péntektől vasárnapig két helyszínen több mint százötven fajta ebet lehet megnézni.
Lezárják a Tulipán utca és a II. Rákóczi Ferenc utca közti lépcsősort Székelyudvarhelyen, valamint a Függetlenség sugárut Tábor és Győzelem utcák közti szakaszát csütörtök reggeltől – olvasható a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal felhívásában.
Elutasította szerdán a Maros megyei törvényszék Lucreţia Cadar dédai polgármester előzetes letartóztatásának elrendelését; az uniós alapok jogtalan megszerzésével gyanúsított elöljáró 60 napra hatósági felügyelet alá kerül.
Friss magyar nagyjátékfilmek, nemzetközi díjakat nyert rövidek, kiváló egészestés dokumentumfilmek, közönségtalálkozók és egyéb kísérőprogramok várják a 24. Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle közönségét éppen három hét múlva.
1 hozzászólás