Fotó: László Ildikó
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
2025. július 03., 19:342025. július 03., 19:34
Tévhit az, hogy várni kell 24 órát, amíg jelenthetjük a rendőrségnek valaki eltűnését – szögezte le Irimia Mădălina Liliana, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi osztályának vezetője. Szerinte ez a tévhit az amerikai filmekből eredhet.
ráadásul a keresés procedúráját azonnal elindítjuk, azzal sem várunk 24 órát” – magyarázta az osztályvezető. Újságírói kérdésre, hogy a csíkszeredai, 20 évvel ezelőtt eltűnt Simon Andreea Simona esetében is így jártak-e el, elmondta, hogy ő maga is részt vett akkor a keresésben. A 9 éves lány eltűnését követően azonnal elindultak a keresési munkálatok, ugyanúgy, ahogy más kiskorúaknál is azóta is eljárnak.
A legkisebb eltűnt a megyében egy három éves kislány, aki június 5-én a Nagy-Küküllő folyóba eshetett
Fotó: László Ildikó
Irimia Mădălina Liliana hozzátette, a keresések több irányban zajlanak, különösen nagyobb erőbedobással folynak, ha 12 év alatti a kiskorú. Az eljárás szerint többek között meghallgatják a szülőket, hogy pontos képet kapjanak a kiskorú szokásairól, kapcsolatairól, viselkedéséről. Majd az egész környéket átfésülik: az utcákat, köztereket, padlásokat, pincéket, csatornákat, erdőket, vízpartokat.
A lakosságot is aktívan bevonják, ezt tették Simona esetében is: az utcán kérdezgették az embereket, fényképeket mutattak róla, plakátokat helyeztek ki, telefonszámot adtak meg, ahová bejelentéseket lehetett tenni.
– tette hozzá. Hargita megyében az ő ügye a legrégebbi eltűnt eset; 20 év után passzív nyilvántartásba kerül, ami nem azt jelenti, hogy teljesen leállnak a keresésével, hanem hogy kisebb periodicitással foglalkoznak az üggyel.
A megyei rendőrség bűnügyi osztályának vezetője arra is kitért, hogy minden eltűnést az elején potenciális bűncselekményként kezelnek. A kiskorúak ügye különösen kényes, főleg, ha úgy ítélik meg, hogy a gyermek veszélyben lehet. Ilyenkor gyakorlatilag a teljes Hargita megyei rendőrség bekapcsolódik a keresésbe. Csatlakozik sokszor a csendőrség, a katasztrófavédelem, a tűzoltóság, a hegyimentők, helyi önkéntesek és polgárok is.
– jegyezte meg az osztályvezető.
Az első féléves statisztikai adatok szerint összesen 46 esetet tartanak nyilván Hargita megyében, ezekből 26 kiskorú, közülük jelentős hányadban lányok (24). Többségében önkéntesen hagyták el lakhelyüket, tinédzserekről van szó, akik szerelmesek lesznek és nem térnek vissza. Sokan például a bélbori gyermekelhelyező központból szöktek el.
A felnőttek esetében legtöbben önkéntesen távoznak otthonról személyes okokból, például ha konfliktus van a családban, vagy válnak. Előfordultak olyan esetek is, amikor külföldre utaztak és megszakították a kapcsolatot a családdal. A rendőrségnek írtak egy nyilatkozatot, hogy biztonságban vannak, de nem akarják közölni hollétüket a családdal.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
A Transzfogarasi úton történt tragikus medvetámadás ismét ráirányította a figyelmet Románia súlyos természetvédelmi problémájára: a barnamedve-állomány drámai túlszaporodására.
Egy 70–80 méteres szakadékból került elő annak a motorosnak a holtteste, akit csütörtökön megtámadott egy medve a Transzfogarasi úton, a Vidraru-tó közelében.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
szóljon hozzá!