Székelyföld épített örökségének megmentését szolgálja a felújított Gaál Kúria Dálnokon. Az eredeti állapotába visszaállított udvarház ma is őrzi a háromszéki középnemesi családok történeteit, amelyekről nem csak a falak meséltek nekünk.
2024. december 22., 13:062024. december 22., 13:06
2024. december 22., 15:022024. december 22., 15:02
Csiszér Gábor, a Közösségért Alapítvány képviselője, a Gaál Kúria ügyvezetője mutatta be nekünk a kúriát
Fotó: Hajnal Csilla
Székelyföld épített örökségének megmentését szolgálja a felújított Gaál Kúria Dálnokon. Az eredeti állapotába visszaállított udvarház ma is őrzi a háromszéki középnemesi családok történeteit, amelyekről nem csak a falak meséltek nekünk.
2024. december 22., 13:062024. december 22., 13:06
2024. december 22., 15:022024. december 22., 15:02
Az erdélyi Szászföld és a délkeleti románvidék közé ékelt Háromszéket nemcsak a pityóka hazájának, hanem a kúriák földjének is nevezik. A krumpli, azaz pityóka pedig a kúriák világával is szorosan összefonódik. Dálnokon jártunk, az 1844-ben épült Gaál Kúriában, amelyet a Gaál-család leszármazottaitól tizenegy éve vásárolt meg, majd újított fel a kolozsvári Közösségért Alapítvány. Az új tulajdonosok pedig a régi középnemesi székely család – a település legrégebbi családjainak egyike – úri szalonjában pityókahalmokat találtak régi bútorok helyett, hiszen
Ez a kúria is a nagyvilág zajától elzárt, vidéki településen bújik meg, ahol a felújítás előtt csak a csend mesélte tovább az itt élő székely középnemesség mindennapjait. Egykori lakóinak társasági élete a kúria legnagyobb terében, a szalonban zajlott, itt fogadták vendégeiket is, itt voltak a közös felolvasóestek, itt vitatták meg az aktuális közéleti eseményeket. Ide ült össze a két család is, hiszen
– meséli nekünk Csiszér Gábor, a Közösségért Alapítvány képviselője, a kúria ügyvezetője miközben körbevezet minket a régi pompájába visszaállított udvarházban és a hozzá tartozó épületekben, birtokon.
Az ágy, amely túlélte az évszázadokat ugyanabban a kúriában
Fotó: Hajnal Csilla
A 19. század romantikus hangulatának a második világháborút követő államosítás vetett véget. 1949 tavaszán kitelepítették a családot a kúriából, amely akkor már a Borbáth nevet viselte, hiszen a Gaál-családnak három lánya született, az egyik lányuk pedig a Borbáth családba házasodott be.
Az utóbbi időkben azonban számos nemesi és kisnemesi udvarház talált új gazdára, majd új funkcióra, legtöbbjük szálláshelyként szolgál, hiszen nem elég megmenteni a műemlékeket, fenn is kell tartani azokat.
Fotó: Hajnal Csilla
„Borbáth Dezső bácsit, az utolsó örököst, akitől megvette az alapítvány a kúriát, még én is ismerhettem. Özvegye, Katica néni ma is itt dolgozik az alapítványnál a kúriában. A család is megvan elégedve a kúria felújításával.
– mondta a kúria ügyvezetője. A mosolygós szemű Katica néni most is ott tevékenykedett az ebédlő körül, miközben elmeséli nekünk, hogy milyen jó volt itt élni. Az ő lakrészük Dezső bácsival – a kúria utolsó tulajdonosával – pont ott volt, ahol megterítettek nekünk, az oldalsó szárnyban, amely ma ebédlőként szolgál. Esténként pedig ők is és a másik szárnyban élő sógorasszonyáék is a szalonban töltötték az időt – mint száz évvel ezelőtt.
A kapubejárat után a régi rózsakert és gyümölcsös fogad bennünket, amelyet egy bolgár kertész alakított ki a 19. században,
Részlet a Gaál Kúria szalonjából
Fotó: Hajnal Csilla
A tíz éve felújított műemléképület a 19. század végét idézi, a főhomlokzatot négyzetes oszlopokon nyugvó tornác és a feljárat 1850-es években épült lépcsősora tagolja, amelyet sikerült megőrizni és restaurálni, akárcsak a főbejárat ajtaját.
A műemlékvédelem engedélyével a benti nyílászárókat fából készült, hőszigetelt elemekkel oldották meg, hogy fűthető legyen a kúria. Csiszér Gábor szerint az volt a legnagyobb kihívás, hogy téliesíthető legyen az udvarház.
Csempekályhákkal oldották meg régen, ma viszont fatűzelésű központi fűtés is van a kúriában. A szalon fókuszpontja ma is a sarokban magasodó kandalló, amely egykor csempekályha volt. Érdekessége, hogy
A szalon padlóját is sikerült megmenteni, és eredeti állapotába visszaállítani.
A kúria szalonja, itt megmentették az eredeti fapadlót
Fotó: Bardosán Sheila Tímea
A pincében található helyiségek közül a család borpincéje maradt meg eredeti állapotában, a többi helyiségből, amelyeket régen tárolásra használt a család, most étkező, konyha, mellékhelyiség és bár lett.
A hátsó kijárattal szemben a domboldalba beépített jégverem van, amelybe egykoron a birtokon lévő tó jegét hozták fel, és a romlandó élelmiszereket itt tárolták.
– teszi hozzá Csiszér Gábor.
A berendezés egy részét a faluból vásárolták vissza, de sok bútor van a környékről is, például Csernátonból, ahol több antik kereskedés is működik a környékről származó bútorokkal, de
Előbb a környéken néztek szét, hogy ne kerüljenek be tájidegen bútorok. Így is van ónémet és francia bútor is, amelyek beillenek az enteriőrbe, de azért igyekeztek a helyi forrásból történő berendezésre fókuszálni. Sok fotográfia is fennmaradt a régi kúria beltereiről, így sikerült nagyjából visszaállítani a régi hangulatot. Az Ikea-ülőgarnitúrán kívül körülbelül ugyanígy volt berendezve a szalon – magyarázza Csiszér Gábor.
Eredeti Barabás Miklós műalkotások az ebédlő falán
Fotó: Hajnal Csilla
Akárcsak ma, régen is itt voltak a könyvespolcok, a könyvtár, hiszen ez volt a kulturális élet helyszíne.
– tudtuk meg.
Az étkezőben lévő asztalok és az egyik hálószobában lévő szekrény, ágy és éjjeliszekrények, illetve három ajtó volt a kúriában, amikor megvették, ezek a felújítás után vissza is kerültek ide.
A Csűrben lévő reggeliző
Fotó: Hajnal Csilla
A műemlékvédelem nem szabja meg, hogy milyen bútorok legyenek benne, csak a nyílászárókról rendelkezik, illetve
Ezt restaurátorok felkutatták, és vissza is állították – magyarázza Csiszér Gábor, majd hozzáteszi, amire nagyon büszkék az a kis szalonban lévő, tipikus székely motívumokat tartalmazó mennyezeti falkép, amelyet tíz négyzetméteren meg tudtak őrizni. Egyszerű zöld-okker festés, amelyet nemcsak a kúriákban, hanem a legegyszerűbb székelyházakban is megtalálunk.
A Közösségért Alapítvány 2019 óta foglalkozik turizmussal a dálnoki Gaál Kúriában, és mára már három házra bővült a kínálatuk. A kúrián kívül ott van a csűrépület is, amely szintén szálláshelyként szolgál, és 2013-ban épült fel az egykori gazdasági épület helyén.
A Csűr, amely helyén gazdasági épület állt, ma szálláshelyként szolgál
Fotó: Hajnal Csilla
Továbbá kulcsosházként működik a kúria melletti Gaál-villa is, amelyet egykor a Kisasszonyok házának is hívtak, hiszen
A kisasszonyok pedig már 16 évesen át is költöztek ide a kúriából, hogy legyen privát szférájuk, az egyik Gaál-lány itt is öregedett meg – meséli Csiszér Gábor mielőtt benyitna a házba, amelynek egyik legizgalmasabb része a télikert, ahol
Sikerült megmenteni az egyik bejáratnál az eredeti kőpadlót
Fotó: Hajnal Csilla
A Gaál Kúria felújításával nem csak egy műemléket mentettek meg a pusztulástól, hanem egy korszerű és kényelmes vendéglátóhelyet is teremtettek Háromszék szívében. Ezen kívül pedig a kúria ma
– emeli ki Csiszér Gábor a sok történet közül, amelyeket ma is őriznek a háromszéki kúria falai.
Fotó: Bardosán Sheila Tímea
Fotó: Bardosán Sheila Tímea
Fotó: Bardosán Sheila Tímea
Az ebédlő egyik része, ahol a kúriában talált asztal áll
Fotó: Bardosán Sheila Tímea
Csiszér Gábor és Katica néni, az utolsó tulajdonos özvegye
Fotó: Bardosán Sheila Tímea
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Speciális drónokat kaptak a környezetőrség megyei kirendeltségei, hogy hatékonyabban tudják felderíteni a környezetkárosító tevékenységeket. A lézeralapú távérzékelő rendszerrel és hőérzékelővel felszerelt drón Hargita megyébe is megérkezett.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
szóljon hozzá!