A kúria, ahol életre kelt a nemesi vendéglátás

Székelyföld épített örökségének megmentését szolgálja a felújított Gaál Kúria Dálnokon. Az eredeti állapotába visszaállított udvarház ma is őrzi a háromszéki középnemesi családok történeteit, amelyekről nem csak a falak meséltek nekünk.

Hajnal Csilla

2024. december 22., 13:062024. december 22., 13:06

2024. december 22., 15:022024. december 22., 15:02

Csiszér Gábor, a Közösségért Alapítvány képviselője, a Gaál Kúria ügyvezetője mutatta be nekünk a kúriát •  Fotó: Hajnal Csilla

Csiszér Gábor, a Közösségért Alapítvány képviselője, a Gaál Kúria ügyvezetője mutatta be nekünk a kúriát

Fotó: Hajnal Csilla

Székelyföld épített örökségének megmentését szolgálja a felújított Gaál Kúria Dálnokon. Az eredeti állapotába visszaállított udvarház ma is őrzi a háromszéki középnemesi családok történeteit, amelyekről nem csak a falak meséltek nekünk.

Hajnal Csilla

2024. december 22., 13:062024. december 22., 13:06

2024. december 22., 15:022024. december 22., 15:02

Az erdélyi Szászföld és a délkeleti románvidék közé ékelt Háromszéket nemcsak a pityóka hazájának, hanem a kúriák földjének is nevezik. A krumpli, azaz pityóka pedig a kúriák világával is szorosan összefonódik. Dálnokon jártunk, az 1844-ben épült Gaál Kúriában, amelyet a Gaál-család leszármazottaitól tizenegy éve vásárolt meg, majd újított fel a kolozsvári Közösségért Alapítvány. Az új tulajdonosok pedig a régi középnemesi székely család – a település legrégebbi családjainak egyike – úri szalonjában pityókahalmokat találtak régi bútorok helyett, hiszen

az üresen álló és egyre romosabb állapotba kerülő kúriát a falu krumplitárolásra használta az utóbbi évtizedekben.

Ez a kúria is a nagyvilág zajától elzárt, vidéki településen bújik meg, ahol a felújítás előtt csak a csend mesélte tovább az itt élő székely középnemesség mindennapjait. Egykori lakóinak társasági élete a kúria legnagyobb terében, a szalonban zajlott, itt fogadták vendégeiket is, itt voltak a közös felolvasóestek, itt vitatták meg az aktuális közéleti eseményeket. Ide ült össze a két család is, hiszen

az volt a megszokott, hogy két család lakott itt mindig, testvérpár a családjaikkal, vagy a szülő és egyik gyerekük a családjával

– meséli nekünk Csiszér Gábor, a Közösségért Alapítvány képviselője, a kúria ügyvezetője miközben körbevezet minket a régi pompájába visszaállított udvarházban és a hozzá tartozó épületekben, birtokon.

Az ágy, amely túlélte az évszázadokat ugyanabban a kúriában •  Fotó: Hajnal Csilla

Az ágy, amely túlélte az évszázadokat ugyanabban a kúriában

Fotó: Hajnal Csilla

Mindent széthordtak a kommunisták

A 19. század romantikus hangulatának a második világháborút követő államosítás vetett véget. 1949 tavaszán kitelepítették a családot a kúriából, amely akkor már a Borbáth nevet viselte, hiszen a Gaál-családnak három lánya született, az egyik lányuk pedig a Borbáth családba házasodott be.

A kommunisták széthordták a család legintimebb értékeit is, a domboldalba ékelt udvarház pedig hanyatlásnak indult – akárcsak a többi erdélyi nemesi lak.

Az utóbbi időkben azonban számos nemesi és kisnemesi udvarház talált új gazdára, majd új funkcióra, legtöbbjük szálláshelyként szolgál, hiszen nem elég megmenteni a műemlékeket, fenn is kell tartani azokat.

A felújított Gaál Kúria ezért szaunával, dézsafürdővel, borpincével és focipályával, illetve több lakosztállyal várja a látogatókat.
•  Fotó: Hajnal Csilla

Fotó: Hajnal Csilla

„Borbáth Dezső bácsit, az utolsó örököst, akitől megvette az alapítvány a kúriát, még én is ismerhettem. Özvegye, Katica néni ma is itt dolgozik az alapítványnál a kúriában. A család is megvan elégedve a kúria felújításával.

Idézet
Reméljük, hogy vissza tudjuk adni azt a 19. századi életérzést, amely meghatározta a háromszéki középnemesi családok életét, miközben a 21. századi kényelmet is megtalálják a vendégek”

– mondta a kúria ügyvezetője. A mosolygós szemű Katica néni most is ott tevékenykedett az ebédlő körül, miközben elmeséli nekünk, hogy milyen jó volt itt élni. Az ő lakrészük Dezső bácsival – a kúria utolsó tulajdonosával – pont ott volt, ahol megterítettek nekünk, az oldalsó szárnyban, amely ma ebédlőként szolgál. Esténként pedig ők is és a másik szárnyban élő sógorasszonyáék is a szalonban töltötték az időt – mint száz évvel ezelőtt.

Három éven át tartott a kúria felújítása

A kapubejárat után a régi rózsakert és gyümölcsös fogad bennünket, amelyet egy bolgár kertész alakított ki a 19. században,

ma csupán két-három régi gyümölcsfa maradt meg, a többit újonnan ültették.
Részlet a Gaál Kúria szalonjából •  Fotó: Hajnal Csilla

Részlet a Gaál Kúria szalonjából

Fotó: Hajnal Csilla

A tíz éve felújított műemléképület a 19. század végét idézi, a főhomlokzatot négyzetes oszlopokon nyugvó tornác és a feljárat 1850-es években épült lépcsősora tagolja, amelyet sikerült megőrizni és restaurálni, akárcsak a főbejárat ajtaját.

A kúria hátsó bejáratánál megmaradt a nagyméretű kőlapokból kialakított padlóburkolat, valamint néhány korabeli nyílászáró kinti részét is sikerült megmenteni.

A műemlékvédelem engedélyével a benti nyílászárókat fából készült, hőszigetelt elemekkel oldották meg, hogy fűthető legyen a kúria. Csiszér Gábor szerint az volt a legnagyobb kihívás, hogy téliesíthető legyen az udvarház.

Nem mindig voltak ilyen enyhe telek itt, ahhoz voltak szokva, hogy novembertől márciusig hó van, ezért a ház egykori lakóinak is gondot jelentett a fűtés.

Csempekályhákkal oldották meg régen, ma viszont fatűzelésű központi fűtés is van a kúriában. A szalon fókuszpontja ma is a sarokban magasodó kandalló, amely egykor csempekályha volt. Érdekessége, hogy

ugyanaz a kézdivásárhelyi, több nemzedéken átívelő családi vállalkozás építette az új kandallót, mint amelyik az 1800-as években a régi kályhát.

A szalon padlóját is sikerült megmenteni, és eredeti állapotába visszaállítani.

A kúria szalonja, itt megmentették az eredeti fapadlót •  Fotó: Bardosán Sheila Tímea

A kúria szalonja, itt megmentették az eredeti fapadlót

Fotó: Bardosán Sheila Tímea

A pincében található helyiségek közül a család borpincéje maradt meg eredeti állapotában, a többi helyiségből, amelyeket régen tárolásra használt a család, most étkező, konyha, mellékhelyiség és bár lett.

A hátsó kijárattal szemben a domboldalba beépített jégverem van, amelybe egykoron a birtokon lévő tó jegét hozták fel, és a romlandó élelmiszereket itt tárolták.

Annyira hideg volt itt, hogy egyik évről a másikra megmaradt a jég, és az élelmiszerek sem romlottak meg. Ezt ma is erre használják

– teszi hozzá Csiszér Gábor.

Visszavásárolt értékek

A berendezés egy részét a faluból vásárolták vissza, de sok bútor van a környékről is, például Csernátonból, ahol több antik kereskedés is működik a környékről származó bútorokkal, de

vannak berendezési tárgyak a Feketetói vásárból is.

Előbb a környéken néztek szét, hogy ne kerüljenek be tájidegen bútorok. Így is van ónémet és francia bútor is, amelyek beillenek az enteriőrbe, de azért igyekeztek a helyi forrásból történő berendezésre fókuszálni. Sok fotográfia is fennmaradt a régi kúria beltereiről, így sikerült nagyjából visszaállítani a régi hangulatot. Az Ikea-ülőgarnitúrán kívül körülbelül ugyanígy volt berendezve a szalon – magyarázza Csiszér Gábor.

Eredeti Barabás Miklós műalkotások az ebédlő falán •  Fotó: Hajnal Csilla

Eredeti Barabás Miklós műalkotások az ebédlő falán

Fotó: Hajnal Csilla

Akárcsak ma, régen is itt voltak a könyvespolcok, a könyvtár, hiszen ez volt a kulturális élet helyszíne.

A gyertyatartóra emlékeztető falilámpák helyén valódi gyertyák voltak, a csillár is egy leengedhető gyertyatartó volt, még az a hosszúszárú gyertyaoltó is megvan, amivel kioltották a gyertyákat este

– tudtuk meg.

Az étkezőben lévő asztalok és az egyik hálószobában lévő szekrény, ágy és éjjeliszekrények, illetve három ajtó volt a kúriában, amikor megvették, ezek a felújítás után vissza is kerültek ide.

A Csűrben lévő reggeliző •  Fotó: Hajnal Csilla

A Csűrben lévő reggeliző

Fotó: Hajnal Csilla

A műemlékvédelem nem szabja meg, hogy milyen bútorok legyenek benne, csak a nyílászárókról rendelkezik, illetve

a fal színét kell visszaállítani az eredetire.

Ezt restaurátorok felkutatták, és vissza is állították – magyarázza Csiszér Gábor, majd hozzáteszi, amire nagyon büszkék az a kis szalonban lévő, tipikus székely motívumokat tartalmazó mennyezeti falkép, amelyet tíz négyzetméteren meg tudtak őrizni. Egyszerű zöld-okker festés, amelyet nemcsak a kúriákban, hanem a legegyszerűbb székelyházakban is megtalálunk.

A Közösségért Alapítvány 2019 óta foglalkozik turizmussal a dálnoki Gaál Kúriában, és mára már három házra bővült a kínálatuk. A kúrián kívül ott van a csűrépület is, amely szintén szálláshelyként szolgál, és 2013-ban épült fel az egykori gazdasági épület helyén.

A Csűr, amely helyén gazdasági épület állt, ma szálláshelyként szolgál •  Fotó: Hajnal Csilla

A Csűr, amely helyén gazdasági épület állt, ma szálláshelyként szolgál

Fotó: Hajnal Csilla

Továbbá kulcsosházként működik a kúria melletti Gaál-villa is, amelyet egykor a Kisasszonyok házának is hívtak, hiszen

a Gaáloknak nem volt férfiutódja, és a három lánynak építették ezt a házat az 1910-es évek elején.

A kisasszonyok pedig már 16 évesen át is költöztek ide a kúriából, hogy legyen privát szférájuk, az egyik Gaál-lány itt is öregedett meg – meséli Csiszér Gábor mielőtt benyitna a házba, amelynek egyik legizgalmasabb része a télikert, ahol

a világos térben a művészi hajlamokkal rendelkező Gaál-lányok festettek, hímeztek.
Sikerült megmenteni az egyik bejáratnál az eredeti kőpadlót •  Fotó: Hajnal Csilla

Sikerült megmenteni az egyik bejáratnál az eredeti kőpadlót

Fotó: Hajnal Csilla

A Gaál Kúria felújításával nem csak egy műemléket mentettek meg a pusztulástól, hanem egy korszerű és kényelmes vendéglátóhelyet is teremtettek Háromszék szívében. Ezen kívül pedig a kúria ma

Barabás Miklós emlékközpontként is működik, hiszen a neves festő ebben a faluban gyerekeskedett, édesanyja Gaál-leszármazott volt, ezért több eredeti Barabás-mű is helyet kapott a kúriában

– emeli ki Csiszér Gábor a sok történet közül, amelyeket ma is őriznek a háromszéki kúria falai.

•  Fotó: Bardosán Sheila Tímea

Fotó: Bardosán Sheila Tímea

•  Fotó: Bardosán Sheila Tímea

Fotó: Bardosán Sheila Tímea

•  Fotó: Bardosán Sheila Tímea

Fotó: Bardosán Sheila Tímea

Az ebédlő egyik része, ahol a kúriában talált asztal áll •  Fotó: Bardosán Sheila Tímea

Az ebédlő egyik része, ahol a kúriában talált asztal áll

Fotó: Bardosán Sheila Tímea

Csiszér Gábor és Katica néni, az utolsó tulajdonos özvegye •  Fotó: Bardosán Sheila Tímea

Csiszér Gábor és Katica néni, az utolsó tulajdonos özvegye

Fotó: Bardosán Sheila Tímea

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 17., szombat

Élelmiszerekkel megrakott teherautók ütköztek össze Nagysármás közelében

Összeütközött két teherautó szombat reggel a Nagysármás és Bánffytanya közötti útszakaszon. A baleset miatt a közúti forgalom egy sávon, felváltva haladt.

Élelmiszerekkel megrakott teherautók ütköztek össze Nagysármás közelében
2025. május 17., szombat

A pszichiátria környékén ólálkodik a medve

Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Maros megyei tűzoltóság szombat reggel, hogy Marosvásárhelyen a Gheorghe Marinescu utcában a 2-es számú Pszichiátria közelében megjelent egy medve.

A pszichiátria környékén ólálkodik a medve
2025. május 16., péntek

Klónozott weboldalak, MI-generált képek: így verhetnek most át a választásra fókuszálva

Újraindult egy kampány, amely a választások befolyásolására irányul, közintézmények, televízióadók és hírügynökségek klónozott weboldalait használva – figyelmeztetett pénteken a belügyminisztérium.

Klónozott weboldalak, MI-generált képek: így verhetnek most át a választásra fókuszálva
2025. május 16., péntek

A kórházban fekvő betegek is szavazhatnak a mozgóurna segítségével

A Maros Megyei Sürgősségi Kórházban fekvő betegek mozgóurna segítségével szavazhatnak vasárnap, de csak azok, akik írásban jelezték választási szándékukat – tájékoztatott az egészségügyi intézmény sajtóosztálya.

A kórházban fekvő betegek is szavazhatnak a mozgóurna segítségével
2025. május 16., péntek

Már több mint százezren szavaztak külföldön

Romániai idő szerint pénteken 17 óráig több mint 108 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Már több mint százezren szavaztak külföldön
2025. május 16., péntek

Álhírek terjednek a választásokkal kapcsolatban – figyelmeztetnek az állami szervek

Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a belügyminisztérium.

Álhírek terjednek a választásokkal kapcsolatban – figyelmeztetnek az állami szervek
2025. május 16., péntek

Romániai magyar felsőoktatási vezetők: az anyanyelvű oktatás jövője múlhat a vasárnapi elnökválasztáson

Az elnökválasztás vasárnap, május 18-án tartandó döntő fordulóján való részvételre és a magyar felsőoktatás jövőjének támogatására szólítottak fel pénteken kiadott közös felhívásukban a magyar nyelvű oktatást is biztosító romániai egyetemek vezetői.

Romániai magyar felsőoktatási vezetők: az anyanyelvű oktatás jövője múlhat a vasárnapi elnökválasztáson
2025. május 16., péntek

Felmérés: hibahatáron belüli előnnyel vezet Nicușor Dan

Ledolgozta csaknem 20 százalékpontos hátrányát, és néhány tized százalékponttal meg is előzi ellenfelét az elnökválasztás hétvégi, döntő fordulójában Nicușor Dan független jelölt az utolsó, pénteken közzétett közvéleménykutatási eredmény szerint.

Felmérés: hibahatáron belüli előnnyel vezet Nicușor Dan
2025. május 16., péntek

Egy kis jazz a hétvégére

Folytatja tízállomásos erdélyi koncertkörútját a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta. Nagykároly, Nagyvárad és Marosvásárhely után pénteken Csíkszeredában, szombaton pedig Kézdivásárhelyen adják elő Jazzkívánságműsor című lemezük bemutató koncertjét.

Egy kis jazz a hétvégére
Egy kis jazz a hétvégére
2025. május 16., péntek

Egy kis jazz a hétvégére

2025. május 16., péntek

Így szavazhatnak a román állampolgárok Magyarországon

Nem szükséges előzetes regisztráció, mindössze érvényes román személyi igazolvánnyal vagy útlevéllel is voksolhatnak a román állampolgárok Magyarországon. Az államelnöki szavazás péntek reggeltől vasárnap estig tart három városban.

Így szavazhatnak a román állampolgárok Magyarországon