A kúria, ahol életre kelt a nemesi vendéglátás

Székelyföld épített örökségének megmentését szolgálja a felújított Gaál Kúria Dálnokon. Az eredeti állapotába visszaállított udvarház ma is őrzi a háromszéki középnemesi családok történeteit, amelyekről nem csak a falak meséltek nekünk.

Hajnal Csilla

2024. december 22., 13:062024. december 22., 13:06

2024. december 22., 15:022024. december 22., 15:02

Csiszér Gábor, a Közösségért Alapítvány képviselője, a Gaál Kúria ügyvezetője mutatta be nekünk a kúriát •  Fotó: Hajnal Csilla

Csiszér Gábor, a Közösségért Alapítvány képviselője, a Gaál Kúria ügyvezetője mutatta be nekünk a kúriát

Fotó: Hajnal Csilla

Székelyföld épített örökségének megmentését szolgálja a felújított Gaál Kúria Dálnokon. Az eredeti állapotába visszaállított udvarház ma is őrzi a háromszéki középnemesi családok történeteit, amelyekről nem csak a falak meséltek nekünk.

Hajnal Csilla

2024. december 22., 13:062024. december 22., 13:06

2024. december 22., 15:022024. december 22., 15:02

Az erdélyi Szászföld és a délkeleti románvidék közé ékelt Háromszéket nemcsak a pityóka hazájának, hanem a kúriák földjének is nevezik. A krumpli, azaz pityóka pedig a kúriák világával is szorosan összefonódik. Dálnokon jártunk, az 1844-ben épült Gaál Kúriában, amelyet a Gaál-család leszármazottaitól tizenegy éve vásárolt meg, majd újított fel a kolozsvári Közösségért Alapítvány. Az új tulajdonosok pedig a régi középnemesi székely család – a település legrégebbi családjainak egyike – úri szalonjában pityókahalmokat találtak régi bútorok helyett, hiszen

az üresen álló és egyre romosabb állapotba kerülő kúriát a falu krumplitárolásra használta az utóbbi évtizedekben.

Ez a kúria is a nagyvilág zajától elzárt, vidéki településen bújik meg, ahol a felújítás előtt csak a csend mesélte tovább az itt élő székely középnemesség mindennapjait. Egykori lakóinak társasági élete a kúria legnagyobb terében, a szalonban zajlott, itt fogadták vendégeiket is, itt voltak a közös felolvasóestek, itt vitatták meg az aktuális közéleti eseményeket. Ide ült össze a két család is, hiszen

az volt a megszokott, hogy két család lakott itt mindig, testvérpár a családjaikkal, vagy a szülő és egyik gyerekük a családjával

– meséli nekünk Csiszér Gábor, a Közösségért Alapítvány képviselője, a kúria ügyvezetője miközben körbevezet minket a régi pompájába visszaállított udvarházban és a hozzá tartozó épületekben, birtokon.

Az ágy, amely túlélte az évszázadokat ugyanabban a kúriában •  Fotó: Hajnal Csilla

Az ágy, amely túlélte az évszázadokat ugyanabban a kúriában

Fotó: Hajnal Csilla

Mindent széthordtak a kommunisták

A 19. század romantikus hangulatának a második világháborút követő államosítás vetett véget. 1949 tavaszán kitelepítették a családot a kúriából, amely akkor már a Borbáth nevet viselte, hiszen a Gaál-családnak három lánya született, az egyik lányuk pedig a Borbáth családba házasodott be.

A kommunisták széthordták a család legintimebb értékeit is, a domboldalba ékelt udvarház pedig hanyatlásnak indult – akárcsak a többi erdélyi nemesi lak.

Az utóbbi időkben azonban számos nemesi és kisnemesi udvarház talált új gazdára, majd új funkcióra, legtöbbjük szálláshelyként szolgál, hiszen nem elég megmenteni a műemlékeket, fenn is kell tartani azokat.

A felújított Gaál Kúria ezért szaunával, dézsafürdővel, borpincével és focipályával, illetve több lakosztállyal várja a látogatókat.
•  Fotó: Hajnal Csilla

Fotó: Hajnal Csilla

„Borbáth Dezső bácsit, az utolsó örököst, akitől megvette az alapítvány a kúriát, még én is ismerhettem. Özvegye, Katica néni ma is itt dolgozik az alapítványnál a kúriában. A család is megvan elégedve a kúria felújításával.

Idézet
Reméljük, hogy vissza tudjuk adni azt a 19. századi életérzést, amely meghatározta a háromszéki középnemesi családok életét, miközben a 21. századi kényelmet is megtalálják a vendégek”

– mondta a kúria ügyvezetője. A mosolygós szemű Katica néni most is ott tevékenykedett az ebédlő körül, miközben elmeséli nekünk, hogy milyen jó volt itt élni. Az ő lakrészük Dezső bácsival – a kúria utolsó tulajdonosával – pont ott volt, ahol megterítettek nekünk, az oldalsó szárnyban, amely ma ebédlőként szolgál. Esténként pedig ők is és a másik szárnyban élő sógorasszonyáék is a szalonban töltötték az időt – mint száz évvel ezelőtt.

Három éven át tartott a kúria felújítása

A kapubejárat után a régi rózsakert és gyümölcsös fogad bennünket, amelyet egy bolgár kertész alakított ki a 19. században,

ma csupán két-három régi gyümölcsfa maradt meg, a többit újonnan ültették.
Részlet a Gaál Kúria szalonjából •  Fotó: Hajnal Csilla

Részlet a Gaál Kúria szalonjából

Fotó: Hajnal Csilla

A tíz éve felújított műemléképület a 19. század végét idézi, a főhomlokzatot négyzetes oszlopokon nyugvó tornác és a feljárat 1850-es években épült lépcsősora tagolja, amelyet sikerült megőrizni és restaurálni, akárcsak a főbejárat ajtaját.

A kúria hátsó bejáratánál megmaradt a nagyméretű kőlapokból kialakított padlóburkolat, valamint néhány korabeli nyílászáró kinti részét is sikerült megmenteni.

A műemlékvédelem engedélyével a benti nyílászárókat fából készült, hőszigetelt elemekkel oldották meg, hogy fűthető legyen a kúria. Csiszér Gábor szerint az volt a legnagyobb kihívás, hogy téliesíthető legyen az udvarház.

Nem mindig voltak ilyen enyhe telek itt, ahhoz voltak szokva, hogy novembertől márciusig hó van, ezért a ház egykori lakóinak is gondot jelentett a fűtés.

Csempekályhákkal oldották meg régen, ma viszont fatűzelésű központi fűtés is van a kúriában. A szalon fókuszpontja ma is a sarokban magasodó kandalló, amely egykor csempekályha volt. Érdekessége, hogy

ugyanaz a kézdivásárhelyi, több nemzedéken átívelő családi vállalkozás építette az új kandallót, mint amelyik az 1800-as években a régi kályhát.

A szalon padlóját is sikerült megmenteni, és eredeti állapotába visszaállítani.

A kúria szalonja, itt megmentették az eredeti fapadlót •  Fotó: Bardosán Sheila Tímea

A kúria szalonja, itt megmentették az eredeti fapadlót

Fotó: Bardosán Sheila Tímea

A pincében található helyiségek közül a család borpincéje maradt meg eredeti állapotában, a többi helyiségből, amelyeket régen tárolásra használt a család, most étkező, konyha, mellékhelyiség és bár lett.

A hátsó kijárattal szemben a domboldalba beépített jégverem van, amelybe egykoron a birtokon lévő tó jegét hozták fel, és a romlandó élelmiszereket itt tárolták.

Annyira hideg volt itt, hogy egyik évről a másikra megmaradt a jég, és az élelmiszerek sem romlottak meg. Ezt ma is erre használják

– teszi hozzá Csiszér Gábor.

Visszavásárolt értékek

A berendezés egy részét a faluból vásárolták vissza, de sok bútor van a környékről is, például Csernátonból, ahol több antik kereskedés is működik a környékről származó bútorokkal, de

vannak berendezési tárgyak a Feketetói vásárból is.

Előbb a környéken néztek szét, hogy ne kerüljenek be tájidegen bútorok. Így is van ónémet és francia bútor is, amelyek beillenek az enteriőrbe, de azért igyekeztek a helyi forrásból történő berendezésre fókuszálni. Sok fotográfia is fennmaradt a régi kúria beltereiről, így sikerült nagyjából visszaállítani a régi hangulatot. Az Ikea-ülőgarnitúrán kívül körülbelül ugyanígy volt berendezve a szalon – magyarázza Csiszér Gábor.

Eredeti Barabás Miklós műalkotások az ebédlő falán •  Fotó: Hajnal Csilla

Eredeti Barabás Miklós műalkotások az ebédlő falán

Fotó: Hajnal Csilla

Akárcsak ma, régen is itt voltak a könyvespolcok, a könyvtár, hiszen ez volt a kulturális élet helyszíne.

A gyertyatartóra emlékeztető falilámpák helyén valódi gyertyák voltak, a csillár is egy leengedhető gyertyatartó volt, még az a hosszúszárú gyertyaoltó is megvan, amivel kioltották a gyertyákat este

– tudtuk meg.

Az étkezőben lévő asztalok és az egyik hálószobában lévő szekrény, ágy és éjjeliszekrények, illetve három ajtó volt a kúriában, amikor megvették, ezek a felújítás után vissza is kerültek ide.

A Csűrben lévő reggeliző •  Fotó: Hajnal Csilla

A Csűrben lévő reggeliző

Fotó: Hajnal Csilla

A műemlékvédelem nem szabja meg, hogy milyen bútorok legyenek benne, csak a nyílászárókról rendelkezik, illetve

a fal színét kell visszaállítani az eredetire.

Ezt restaurátorok felkutatták, és vissza is állították – magyarázza Csiszér Gábor, majd hozzáteszi, amire nagyon büszkék az a kis szalonban lévő, tipikus székely motívumokat tartalmazó mennyezeti falkép, amelyet tíz négyzetméteren meg tudtak őrizni. Egyszerű zöld-okker festés, amelyet nemcsak a kúriákban, hanem a legegyszerűbb székelyházakban is megtalálunk.

A Közösségért Alapítvány 2019 óta foglalkozik turizmussal a dálnoki Gaál Kúriában, és mára már három házra bővült a kínálatuk. A kúrián kívül ott van a csűrépület is, amely szintén szálláshelyként szolgál, és 2013-ban épült fel az egykori gazdasági épület helyén.

A Csűr, amely helyén gazdasági épület állt, ma szálláshelyként szolgál •  Fotó: Hajnal Csilla

A Csűr, amely helyén gazdasági épület állt, ma szálláshelyként szolgál

Fotó: Hajnal Csilla

Továbbá kulcsosházként működik a kúria melletti Gaál-villa is, amelyet egykor a Kisasszonyok házának is hívtak, hiszen

a Gaáloknak nem volt férfiutódja, és a három lánynak építették ezt a házat az 1910-es évek elején.

A kisasszonyok pedig már 16 évesen át is költöztek ide a kúriából, hogy legyen privát szférájuk, az egyik Gaál-lány itt is öregedett meg – meséli Csiszér Gábor mielőtt benyitna a házba, amelynek egyik legizgalmasabb része a télikert, ahol

a világos térben a művészi hajlamokkal rendelkező Gaál-lányok festettek, hímeztek.
Sikerült megmenteni az egyik bejáratnál az eredeti kőpadlót •  Fotó: Hajnal Csilla

Sikerült megmenteni az egyik bejáratnál az eredeti kőpadlót

Fotó: Hajnal Csilla

A Gaál Kúria felújításával nem csak egy műemléket mentettek meg a pusztulástól, hanem egy korszerű és kényelmes vendéglátóhelyet is teremtettek Háromszék szívében. Ezen kívül pedig a kúria ma

Barabás Miklós emlékközpontként is működik, hiszen a neves festő ebben a faluban gyerekeskedett, édesanyja Gaál-leszármazott volt, ezért több eredeti Barabás-mű is helyet kapott a kúriában

– emeli ki Csiszér Gábor a sok történet közül, amelyeket ma is őriznek a háromszéki kúria falai.

•  Fotó: Bardosán Sheila Tímea

Fotó: Bardosán Sheila Tímea

•  Fotó: Bardosán Sheila Tímea

Fotó: Bardosán Sheila Tímea

•  Fotó: Bardosán Sheila Tímea

Fotó: Bardosán Sheila Tímea

Az ebédlő egyik része, ahol a kúriában talált asztal áll •  Fotó: Bardosán Sheila Tímea

Az ebédlő egyik része, ahol a kúriában talált asztal áll

Fotó: Bardosán Sheila Tímea

Csiszér Gábor és Katica néni, az utolsó tulajdonos özvegye •  Fotó: Bardosán Sheila Tímea

Csiszér Gábor és Katica néni, az utolsó tulajdonos özvegye

Fotó: Bardosán Sheila Tímea

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 01., kedd

Egyre több gyermeket érint az autizmus valamely formája

Több a képzett szakember, ezért a pszichológusok, iskolai tanácsadók korábban észreveszik, ha a gyermek az autizmus jeleit mutatja, így a fejlesztésükhöz is korábban hozzá lehet kezdeni.

Egyre több gyermeket érint az autizmus valamely formája
2025. április 01., kedd

A finn irodalom kiemelkedő alkotóit látja vendégül az idei SepsiBook

A jól bevált programok mellett meglepetésekkel is készülnek a 4. SepsiBook szervezői. A könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál egyik idei különlegessége, hogy a magyar és román szerzők mellett finn vendégekkel is kedveskedik az olvasóknak.

A finn irodalom kiemelkedő alkotóit látja vendégül az idei SepsiBook
2025. április 01., kedd

Felvette a pénzt, de nem árulta el a nevét a hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese

Felvette csaknem 31,56 millió lejes (több mint 6,3 millió eurós) nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.

Felvette a pénzt, de nem árulta el a nevét a hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese
2025. április 01., kedd

Elkezdődött a beiratkozás az előkészítő osztályba

Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.

Elkezdődött a beiratkozás az előkészítő osztályba
2025. április 01., kedd

Felújítás miatt egy kis időre bezár a gyergyóalfalvi művelődési ház

Tűzvédelmi fejlesztések miatt április elsejétől bezár a gyergyóalfalvi Petőfi Sándor Művelődési Ház. Munkálatok lesznek a rendezvényteremben, a galériában és a színházteremben is.

Felújítás miatt egy kis időre bezár a gyergyóalfalvi művelődési ház
2025. április 01., kedd

Évfordulót ünnepelnek a Hargita megyei tűzoltók

Több mint nyolc évtizede szolgálják a közösséget a Hargita megyei tűzoltók. A székelyudvarhelyi és csíkszeredai egységek évente több ezer bevetésen bizonyítják elhivatottságukat, legyen szó tűzesetről, mentőakcióról vagy természeti katasztrófáról.

Évfordulót ünnepelnek a Hargita megyei tűzoltók
2025. április 01., kedd

Rendőrök hozták a behívót

Rutintevékenység, nincs ok az aggodalomra – nyilatkozták a Marosvásárhelyi Katonai Központ vezetői arra reagálva, hogy újra behívókat küldenek a tartalékosoknak, akik a megjelölt iratokkal kell jelentkezzenek a központba.

Rendőrök hozták a behívót
Rendőrök hozták a behívót
2025. április 01., kedd

Rendőrök hozták a behívót

2025. április 01., kedd

Hét kilogramm kannabisz eladásakor értek tetten egy 30 éves férfit

Őrizetbe vett az Arad megyei rendőrség egy 30 éves férfit, miután tetten érték több mint 7 kilogramm kannabisz eladása közben.

Hét kilogramm kannabisz eladásakor értek tetten egy 30 éves férfit
2025. április 01., kedd

Kilőtték a nyílt utcán hegyimentőre támadó medvét

Kilőtték hétfőn este a medvét, amely a nyílt utcán támadt rá egy hazafelé tartó férfira, életveszélyes sérüléseket okozva neki. Az eset vasárnap este történt Predeal egyik utcáján, az áldozat pedig egy hegyimentő volt.

Kilőtték a nyílt utcán hegyimentőre támadó medvét
2025. április 01., kedd

A hegyivadász dandár területére tévedt egy hárombocsos anyamedve – petárdákkal űzték el

Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – mondta el Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.

A hegyivadász dandár területére tévedt egy hárombocsos anyamedve – petárdákkal űzték el