A tanévkezdés előtt már több mint egy évvel eldönti a szülők többsége, hogy melyik óvodába vagy iskolába kívánja beíratni gyermekét, a tanintézmény kiválasztásánál pedig a legtöbb szülő a közelséget tartja legfontosabb szempontnak.
2011. február 18., 14:572011. február 18., 14:57
2011. február 19., 20:092011. február 19., 20:09
A Hargita Megyei Pszichopedagógiai Tanácsadó Központ a megyei tanfelügyelőség kérésére tavaly decemberben és idén januárban készített felmérést megyebeli óvodások szülei körében: hogyan, milyen szempontok alapján választanak tanintézményt gyermekeiknek, és milyen elvárásaik vannak az óvoda-, iskolaválasztás folyamatának a segítésére.
A felmérés első meglepő eredménye, bár eddig mindenki arról beszélt, hogy főként a „tanítónők füzeteibe zajlik a beiratkozás”, tehát elsősorban az óvópedagógus, tanító személye a döntő az óvoda és iskolaválasztás során, a szülők többsége mégsem ezt tartja a legfontosabb szempontnak. A pszichopedagógiai központnak a tanfelügyelőség honlapján közzétett eredményei szerint a felmérés során a szülők többsége azt nyilatkozta, hogy az óvoda és iskola lakóhelyhez való közelsége a legfontosabb számukra a tanintézmény kiválasztása során. A városi szülők 23, a falun élő szülők 32 százaléka nyilatkozott így az óvoda- illetve napköziválasztásról. Az iskolaválasztásnál, bár kisebb arányban, de továbbra is a tanintézmény közelsége a legfontosabb szempont, a városi szülők 18, a vidéki szülők 23 százaléka mondta ezt a felmérés során.
Az óvodaválasztásnál a városi szülők 18, a vidéki szülők 13 százaléka számára elsődleges az óvónő személye. Az iskolaválasztásnál a falun élő családok 7, a városi családok 16 százaléka tartja a tanítónő személyét a legfontosabb szempontnak. A felmérés eredményei szerint azon szülők zöme, akik számára nem a tanintézmény közelsége a legfontosabb tényező, felsőfokú végzettséggel rendelkeznek és/vagy kisvállalkozók. A szülők többsége számára a tanintézmény kijelölésénél az is lényeges, hogy oda jár a gyerek nagyobbik testvére.
A tanulmány eredményei szerint a szülők többsége már a tanévkezdés előtt több mint egy évvel eldönti, hogy melyik óvodába vagy iskolába fogja adni gyermekét. Óvodaválasztásnál a városi szülők 56, a vidéki szülők 60 százaléka mondta ezt, iskolaválasztásnál pedig még nagyobb a tanévkezdés előtt több mint egy évvel tanintézményt választók aránya, a városi családok 76, a vidékiek 78 százaléka tartozik ebbe a csoportba.
Érdekes, hogy az óvoda és napközi kiválasztási folyamata során a szülők többsége nem keresi fel a tanintézményt akkor, amikor eldönti, hogy oda íratja gyermekét: a városi szülők 77, a vidéki szülők 69 százaléka nyilatkozta azt a felmérés során, hogy nem keresték fel az óvodát vagy napközit annak kiválasztásakor. Az iskolaválasztásnál már fordított az arány, a szülők többsége azt mondta, fel fogja keresni a kiválasztott iskolát: a városi szülők 67, a vidékiek 46 százaléka el akar látogatni a kiválasztott iskolába.
A pszichopedagógiai központ által a felmérés eredményeiről készült összegzés szerint az óvoda vagy iskola megismerése során a szülőket érdekli a gyerek jövendőbeli pedagógusának személye, a tanulók biztonsága, az intézmény hangulata, környezete, felszereltsége, gyermekközpontúsága, az alternatív pedagógiák választásának lehetősége, az iskola erősségei. A felmérésből kiderül az is, hogy a szülők főként az iskolától, másrészt pedig az óvodától várják a megfelelő tájékoztatást a tanintézmény-választáshoz szükséges információkról. A szülők megfogalmazták, hasznos lenne évente összeállítani egy füzetecskét az iskolákról fontos információkkal, vagy az iskolák külön-külön készíthetnének szórólapokat magukról, illetve honlapjukon is tájékoztathatnák a szülőket az általuk ajánlott lehetőségekről.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
Magyari-Sáska Zsombor 9,46-os átlaggal teljesítette az érettségi vizsgát. Ezzel a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Líceum diákja lett a legjobb eredménnyel érettségiző magyar diák Gyergyószéken.
szóljon hozzá!