A Juhászlegényt próbálják Gyergyóban

Kolcsár Endre és Benedek Gabriella Gergő és Juliska szerepében •  Fotó: Tamás Gyopár

Kolcsár Endre és Benedek Gabriella Gergő és Juliska szerepében

Fotó: Tamás Gyopár

Gyergyóditró és a Juhászlegény harmadszorra is egymásra talált: ismét színpadra kerül Török Rezső Juhászlegény című falusi életképe. Huszonéve mutatták be legutóbb, de azt megelőzően két évtizeddel szintén betanulták az akkori ditrói színjátszók.

Tamás Gyopár

2017. december 11., 14:522017. december 11., 14:52

2017. december 11., 14:532017. december 11., 14:53

Gyergyószéken mostanság nem aktívak a színjátszócsoportok, így alighanem egyedüli a ditrói-szárhegyi társaság, amely előadást készít. 2018 januárjának közepére tervezik a bemutatót, élőzenével. Noha ditróiaké az ötlet, a jelenlegi csapatnak szárhegyi, sőt orotvai tagjai is vannak. Két szárhegyit kértek fel a szereplők megformálására, de egyik közülük, Gál-Pál László – mint mondta – Orotvát is képviseli.

Szárhegyre költöztek

Ki mivel tudott, érkezett a próbára, amelyet a szárhegyi kultúrházban tartottak. Egy ideje ott gyakorolnak, így nemrég ott látogattam meg, hiszen a gyergyóditrói művelődési házat felújítják. Hálásak is azért, hogy a próbafolyamatot nem kell szüneteltessék, mert Szárhegyen rendelkezésükre bocsátották a színpadot. A tervek szerint ezért itt lesz majd a nyilvános főpróba a ditrói, felújított kultúrházbeli bemutató előtt.

Ki, mit tud, beviszi a darabba

Volt, aki zacskókban cipelte a jelmezét, más autóval szállította a díszlet frissen elkészült darabjait. Zsebből, táskából, szatyorból kerültek elő a kellékek. Ki, amit tud, szó szerint bevisz a darabba, hogy az minél jobb legyen. A vidám társaság még a színpadi függönyt is gördülékenyebbé tette: addig-addig javították, míg elhúzhatóvá vált. Ekkorra hozták be a régi, több mint húsz évvel ezelőtti előadásról készült képeket is. Meg is állapították, ami a jelmezeket, díszletet illeti hasonlít a jelenlegi a régihez, de merőben más lesz. Ragaszkodtak a szöveghűséghez, így akad, amit tanulni, hiszen régi nyelvezete van a darabnak. De mindez nem akadály, hiszen szívesen gyűlnek össze.

A több évtizedesi forgatókönyvet lapozzák a színjátszók •  Fotó: Tamás Gyopár Galéria

A több évtizedesi forgatókönyvet lapozzák a színjátszók

Fotó: Tamás Gyopár

Jószántukból, szórakozásból próbálnak

A ditrói Biró András és Gál Imre volt a kezdeményező, már évek óta próbálkoztak e színműnek a színpadra alkalmazásával, korábban szereplői is voltak – mesélte Gál-Pál László. „Láttak bennünk fantáziát, igaz, nem pontosan azok a szereplői, mint akiket ők szerettek volna, mert akadt, aki nem vállalta elfoglaltságai miatt. A tagtoborzásban nagy szerepe volt Mezei Mihálynak, akárcsak Bálint Zitának. Fiatalok, 9–10. osztályos ditrói diákok is színpadra kerülnek, mert Mezei Mihály a pedagógusok segítsége révén őket is bevonta a színjátszó csoportba. Sokadik próbán vannak túl, s már nincs sok hátra, jegyzik meg a felnőttek, akik hetente egy-két alkalommal dolgoznak a darabon. Mindenkinek más elfoglaltsága van, az időpont egyeztetés a legnehezebb.” Keresték, meg is találták, a segítőt, mert kellett egy külső szem.

Idézet
Annak ellenére, hogy nekem van tapasztalatom ebben, nem mertem belevágni, mert ez komolyabb dolog. Kellett, aki irányít, látja, hogy hol a hiba, és van színházi tapasztalata is, ez Tamás Anikó néni

– tette hozzá Gál-Pál László, az Orotvai komák egyike. Arról is szólt, hogy a húsz évvel ezelőtti színjátszóknak is volt külső segítségük. A jelenlegi jelmezek nagy része, akárcsak a díszletötletek is segítőjük munkáját dicséri. Az anyagbeszerzésben pedig a gyergyóditrói polgármesteri hivatal segít.

Idézet
Mindenki betesz a közösbe. S egymás társaságában lenni is jó időtöltés

– fogalmazott az orotvai koma. Megértők is, ha valakinek problémája van, és hiányzik a próbáról, nem csinálnak gondot belőle. „Használjuk a modern technikát, Facebook-csoportunk is van, hogy könnyebben kommunikáljunk” – tette hozzá Gál-Pál. Elmondta azt is, itt bizony nagyobb figyelemre van szükség részéről, mint amikor a komájával ketten próbálnak. „Ott én írom a szövegeket, tudom előre, hogy komám mit fog válaszolni, s tudom, hogy meg is tudja tanulni, s annyira ismerjük egymást, hogy ha tévedünk is, ki tudjuk igazítani úgy, hogy más ne vegye észre” – magyarázta a különbséget.

Idézet
Nem mindig könnyű, de ezt az ember jószántából teszi, nem vagyunk elkötelezve, de ha vállaltuk, akkor jövünk, szórakozásból is

– teszi hozzá Mezei Mihály.

Bálint Levente és Gál-Pál László jelenete – szövetkezik a félkegyelmű a gazdag kérővel •  Fotó: Tamás Gyopár Galéria

Bálint Levente és Gál-Pál László jelenete – szövetkezik a félkegyelmű a gazdag kérővel

Fotó: Tamás Gyopár

Valóra válik a gyerekkori álom

Arról is szóltak, hogy sikeres volt a legutóbbi előadás, Magyarországon is előadták a 90-es években. Nemcsak ott, Ditróban is rajongott érte a közönség apraja-nagyja. Merthogy Bálint Zita látta tizenéves korában a Juhászlegényt. A színpad előtt állt, és csodálta Juliska piros szoknyáját. Az Őszirózsa Néptáncsoport vezetőjeként mindig is arról álmodott, hogy előadást készítsenek. Tavaly ősszel ültek össze beszélgetni a darabról, elővették a szövegkönyveket, mivel lehetetlen volt fénymásolni az írógéppel írt szöveget, hát számítógépbe vitték, kinyomtatták. Aztán szünet következett, de Gál Imrével közösen nem adták fel, és csak összetoborozták a tagokat. Férje, Bálint Levente is a csoport tagja.

Idézet
Hála Istennek olyan ez a csoport, hogy mindenkiben van akarat

– fogalmazott, miután az általa megvásárolt kellékeket helyükre tette. „Jó hangulatúak a próbák, s közösségé formálódtunk.”

Jó énekhangúakat kerestek

A szereplőtoborzás során az is szempont volt, hogy jó énekhangúakat kellett felkérni. Így esett a választás többek között Benedek Gabriellára és Kolcsár Endrére. Gabriella, mint mondta, nem könnyű időt szakítania, de elvállalta a közösség kedvéért. „Egyre inkább tetszik, hogy áll össze, bár még vannak gondok a szöveggel, mert sok, hiszen ötszereplős e darab. A kommunista világban kötelező volt a népnevelés, most nem kötelező, de önként vállalom” – mondta a Juliskát alakító pedagógus, aki hozzátette, reméli, hogy lesz sikerélménye a csoportnak. Kolcsár Endre szintén a közösségért, a jó hangulatért vállalta el a másik főszereplő, Gergő alakjának megformálását, akárcsak Mezei Lóránt a szereplést.

Ijfak is tagjai a csoportnak

A tizedikes Bajna Beáta, Bajna Krisztina, Ferenczi Szidónia, Puskás Arnold, valamint a kilencedikes Mezei Szabolcs és Puskás Adorján is a csoport tagja. Szaktanáruktól, Mezei Mihálytól értesültek e lehetőségről. Szívesen járnak próbára mindig. Mint mondják, csodálkoznak a felnőtteken, hogy milyen jól feltalálják magukat a színpadon, és mindig jó élményekkel távoznak a próba után, jó szórakozás, kikapcsolódás számukra ez az együttlét. Szüleik is támogatják őket abban, hogy részt vegyenek a próbákon. Tudogatják a szöveget is, sőt a Bajna lányok, mint mondták, otthon is gyakorolják a veszekedős jelenetet. Várják a bemutatót, természetesen, és azt, hogy kiderüljön, hogyan reagál a közönség, hiszen vidám megoldásokat alkalmaznak a nézők megnevettetéséért.

A Juhászlegény története egy magyar faluban zajlik. S mint az lenni szokott, a gazdag özvegy kocsmárosné egyetlen szép leányát szereti a szegény, becsületes juhászlegény. Az anya ellenzi, és egy félkótya legény segítségével szövetkezik egy idősebb gazdag kérővel. És ezzel elkezdődik a bonyodalom… S hogy mi lesz a vége, az január közepén kiderül, a ditróiak ígérete szerint.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 12., kedd

Mentőövet dobott a kormány Maroshévíznek

Jelentős támogatást kapott Maroshévíz a kormánytól, amelynek segítségével a nehéz pénzügyi helyzetbe került város meg tudja oldani a sürgősebb problémáit. Lesz fűtés az iskolákban, és a téli útkarbantartásra is jut pénz.

Mentőövet dobott a kormány Maroshévíznek
2024. november 12., kedd

Összefogott az RMDSZ az egyik román párttal, egy alpolgármester a jutalom

Megannyi találgatás előzte meg, hogy kik lesznek Marosvásárhely alpolgármesterei az új mandátumban. Az RMDSZ-nek csak tíz tanácsosa lett a huszonhárom tagú testületben, így szüksége volt egy erős szövetségesre. Egyezség született.

Összefogott az RMDSZ az egyik román párttal, egy alpolgármester a jutalom
2024. november 12., kedd

Számít a csíkszeredai olvasók véleménye

Számít olvasói visszajelzése a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárnak, ennek érdekében kérik őket, kérdőív kitöltésével segítsék munkájukat.

Számít a csíkszeredai olvasók véleménye
2024. november 12., kedd

Négyszáz kilométernyi kerékpárút – álom vagy távlati terv?

Marosvásárhelytől Marosugráig, Balavásártől Nagyernyéig rajzolták meg a kerékpárutakat, összekötve a településeket, a turisztikai látványosságokat. Kiderült: Marosvásárhelyen és környékén négyszáz kilométernyi kerékpárutat kellene, lehetne kiépíteni.

Négyszáz kilométernyi kerékpárút – álom vagy távlati terv?
2024. november 12., kedd

Matematika-informatika konferencia a Sapientián

Három székelyföldi matematika tanárt is díjaznak a tizenötödik Matematika és Informatika Alkamazások konferencia részeként, amelyet november 15-17. között Sapientia EMTE csíkszeredai karán.

Matematika-informatika konferencia a Sapientián
2024. november 12., kedd

Helyi zeneszerzők műveit mutatják be Marosvásárhelyen

Idén ősztől marosvásárhelyi zeneszerzőkkel és munkásságukkal ismerkedhetnek meg a zenekedvelők az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány szervezésében Marosvásárhelyen. Az első alkalom kedden 18 órakor veszi kezdetét.

Helyi zeneszerzők műveit mutatják be Marosvásárhelyen
2024. november 12., kedd

Sávlezárásra, torlódásra kell számítani Balavásáron

Körvonalazódik a rendhagyó formájú körforgalom Balavásáron. A kivitelezési munkálatok miatt forgalmi dugóra kell számítani.

Sávlezárásra, torlódásra kell számítani Balavásáron
2024. november 11., hétfő

Nem volt diadalmenet a Székely Nemzeti Múzeum megalapítása, de ma boldog lenne Csereyné Zathureczky Emília

A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.

Nem volt diadalmenet a Székely Nemzeti Múzeum megalapítása, de ma boldog lenne Csereyné Zathureczky Emília
2024. november 11., hétfő

Haszongépjármű borult fel Mezőbánd közelében

Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Haszongépjármű borult fel Mezőbánd közelében
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!