Kolcsár Endre és Benedek Gabriella Gergő és Juliska szerepében
Fotó: Tamás Gyopár
Gyergyóditró és a Juhászlegény harmadszorra is egymásra talált: ismét színpadra kerül Török Rezső Juhászlegény című falusi életképe. Huszonéve mutatták be legutóbb, de azt megelőzően két évtizeddel szintén betanulták az akkori ditrói színjátszók.
2017. december 11., 14:522017. december 11., 14:52
2017. december 11., 14:532017. december 11., 14:53
Gyergyószéken mostanság nem aktívak a színjátszócsoportok, így alighanem egyedüli a ditrói-szárhegyi társaság, amely előadást készít. 2018 januárjának közepére tervezik a bemutatót, élőzenével. Noha ditróiaké az ötlet, a jelenlegi csapatnak szárhegyi, sőt orotvai tagjai is vannak. Két szárhegyit kértek fel a szereplők megformálására, de egyik közülük, Gál-Pál László – mint mondta – Orotvát is képviseli.
Ki mivel tudott, érkezett a próbára, amelyet a szárhegyi kultúrházban tartottak. Egy ideje ott gyakorolnak, így nemrég ott látogattam meg, hiszen a gyergyóditrói művelődési házat felújítják. Hálásak is azért, hogy a próbafolyamatot nem kell szüneteltessék, mert Szárhegyen rendelkezésükre bocsátották a színpadot. A tervek szerint ezért itt lesz majd a nyilvános főpróba a ditrói, felújított kultúrházbeli bemutató előtt.
Volt, aki zacskókban cipelte a jelmezét, más autóval szállította a díszlet frissen elkészült darabjait. Zsebből, táskából, szatyorból kerültek elő a kellékek. Ki, amit tud, szó szerint bevisz a darabba, hogy az minél jobb legyen. A vidám társaság még a színpadi függönyt is gördülékenyebbé tette: addig-addig javították, míg elhúzhatóvá vált. Ekkorra hozták be a régi, több mint húsz évvel ezelőtti előadásról készült képeket is. Meg is állapították, ami a jelmezeket, díszletet illeti hasonlít a jelenlegi a régihez, de merőben más lesz. Ragaszkodtak a szöveghűséghez, így akad, amit tanulni, hiszen régi nyelvezete van a darabnak. De mindez nem akadály, hiszen szívesen gyűlnek össze.
A több évtizedesi forgatókönyvet lapozzák a színjátszók
Fotó: Tamás Gyopár
A ditrói Biró András és Gál Imre volt a kezdeményező, már évek óta próbálkoztak e színműnek a színpadra alkalmazásával, korábban szereplői is voltak – mesélte Gál-Pál László. „Láttak bennünk fantáziát, igaz, nem pontosan azok a szereplői, mint akiket ők szerettek volna, mert akadt, aki nem vállalta elfoglaltságai miatt. A tagtoborzásban nagy szerepe volt Mezei Mihálynak, akárcsak Bálint Zitának. Fiatalok, 9–10. osztályos ditrói diákok is színpadra kerülnek, mert Mezei Mihály a pedagógusok segítsége révén őket is bevonta a színjátszó csoportba. Sokadik próbán vannak túl, s már nincs sok hátra, jegyzik meg a felnőttek, akik hetente egy-két alkalommal dolgoznak a darabon. Mindenkinek más elfoglaltsága van, az időpont egyeztetés a legnehezebb.” Keresték, meg is találták, a segítőt, mert kellett egy külső szem.
– tette hozzá Gál-Pál László, az Orotvai komák egyike. Arról is szólt, hogy a húsz évvel ezelőtti színjátszóknak is volt külső segítségük. A jelenlegi jelmezek nagy része, akárcsak a díszletötletek is segítőjük munkáját dicséri. Az anyagbeszerzésben pedig a gyergyóditrói polgármesteri hivatal segít.
– fogalmazott az orotvai koma. Megértők is, ha valakinek problémája van, és hiányzik a próbáról, nem csinálnak gondot belőle. „Használjuk a modern technikát, Facebook-csoportunk is van, hogy könnyebben kommunikáljunk” – tette hozzá Gál-Pál. Elmondta azt is, itt bizony nagyobb figyelemre van szükség részéről, mint amikor a komájával ketten próbálnak. „Ott én írom a szövegeket, tudom előre, hogy komám mit fog válaszolni, s tudom, hogy meg is tudja tanulni, s annyira ismerjük egymást, hogy ha tévedünk is, ki tudjuk igazítani úgy, hogy más ne vegye észre” – magyarázta a különbséget.
– teszi hozzá Mezei Mihály.
Bálint Levente és Gál-Pál László jelenete – szövetkezik a félkegyelmű a gazdag kérővel
Fotó: Tamás Gyopár
Arról is szóltak, hogy sikeres volt a legutóbbi előadás, Magyarországon is előadták a 90-es években. Nemcsak ott, Ditróban is rajongott érte a közönség apraja-nagyja. Merthogy Bálint Zita látta tizenéves korában a Juhászlegényt. A színpad előtt állt, és csodálta Juliska piros szoknyáját. Az Őszirózsa Néptáncsoport vezetőjeként mindig is arról álmodott, hogy előadást készítsenek. Tavaly ősszel ültek össze beszélgetni a darabról, elővették a szövegkönyveket, mivel lehetetlen volt fénymásolni az írógéppel írt szöveget, hát számítógépbe vitték, kinyomtatták. Aztán szünet következett, de Gál Imrével közösen nem adták fel, és csak összetoborozták a tagokat. Férje, Bálint Levente is a csoport tagja.
– fogalmazott, miután az általa megvásárolt kellékeket helyükre tette. „Jó hangulatúak a próbák, s közösségé formálódtunk.”
A szereplőtoborzás során az is szempont volt, hogy jó énekhangúakat kellett felkérni. Így esett a választás többek között Benedek Gabriellára és Kolcsár Endrére. Gabriella, mint mondta, nem könnyű időt szakítania, de elvállalta a közösség kedvéért. „Egyre inkább tetszik, hogy áll össze, bár még vannak gondok a szöveggel, mert sok, hiszen ötszereplős e darab. A kommunista világban kötelező volt a népnevelés, most nem kötelező, de önként vállalom” – mondta a Juliskát alakító pedagógus, aki hozzátette, reméli, hogy lesz sikerélménye a csoportnak. Kolcsár Endre szintén a közösségért, a jó hangulatért vállalta el a másik főszereplő, Gergő alakjának megformálását, akárcsak Mezei Lóránt a szereplést.
A tizedikes Bajna Beáta, Bajna Krisztina, Ferenczi Szidónia, Puskás Arnold, valamint a kilencedikes Mezei Szabolcs és Puskás Adorján is a csoport tagja. Szaktanáruktól, Mezei Mihálytól értesültek e lehetőségről. Szívesen járnak próbára mindig. Mint mondják, csodálkoznak a felnőtteken, hogy milyen jól feltalálják magukat a színpadon, és mindig jó élményekkel távoznak a próba után, jó szórakozás, kikapcsolódás számukra ez az együttlét. Szüleik is támogatják őket abban, hogy részt vegyenek a próbákon. Tudogatják a szöveget is, sőt a Bajna lányok, mint mondták, otthon is gyakorolják a veszekedős jelenetet. Várják a bemutatót, természetesen, és azt, hogy kiderüljön, hogyan reagál a közönség, hiszen vidám megoldásokat alkalmaznak a nézők megnevettetéséért.
A Juhászlegény története egy magyar faluban zajlik. S mint az lenni szokott, a gazdag özvegy kocsmárosné egyetlen szép leányát szereti a szegény, becsületes juhászlegény. Az anya ellenzi, és egy félkótya legény segítségével szövetkezik egy idősebb gazdag kérővel. És ezzel elkezdődik a bonyodalom… S hogy mi lesz a vége, az január közepén kiderül, a ditróiak ígérete szerint.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Több tízezren vettek részt péntek este a kormánypalota előtti téren a #Rezistența és az Inițiativa Romania (Románia Kezdeményezés) által szervezett Európa-párti tüntetésen.
szóljon hozzá!