A járvány következtében megfelelő szintre nőtt az otthoni beteggondozás finanszírozása

A járvány következtében megfelelő szintre nőtt az otthoni beteggondozás finanszírozása

Tavaly és idén sem akadályozta a pénzhiány a szolgáltatás működését

Fotó: Gyulafehérvári Caritas

A járvány kialakulása óta jelentősen megnőtt az otthoni beteggondozás részaránya az egészségügyi ellátásban, lévén, hogy a fertőzés terjedése és a beutalásra szoruló koronavírusos betegek száma miatt gyakran korlátozásokat kellett bevezetni a kórházakban. Az otthoni beteggondozásra fordított állami finanszírozás több mint a kétszeresére nőtt, alig nagyobbra, mint amennyire „békeidőben” is szükség lenne a szolgáltatás akadálytalan működtetéséhez.

Széchely István

2021. október 27., 21:572021. október 27., 21:57

Jócskán több mint a kétszeresére nőtt a járvány kialakulása óta az otthoni beteggondozásra fordított finanszírozás mértéke Hargita megyében.

A világjárvány kitörése előtti évben, azaz 2019-ben 665 ezer lejt kapott e célra a megye az országos egészségbiztosítási rendszerben, tavaly viszont a kórházakban bevezetett korlátozások miatt megnőtt az otthoni ápolásra szorulók száma, így a finanszírozás – amelyet központi szinten nem korlátoztak – majdnem a háromszorosára, mintegy 1,6 millió lejre nőtt, idén szeptember végéig pedig meghaladta az 1,3 millió lejt. Az egészségbiztosítási pénztár által elszámolt ilyen jellegű szolgáltatások száma is megkétszereződött, az erre jogosult betegek száma pedig nagyjából a harmadával nőtt, tavaly 806-ra, idén szeptember végén pedig ez a szám már 744 volt – ők esetenként évente több alkalommal is részesültek ilyen szolgáltatásokban.

Segítség a kórházaknak

„Mivel a kórházi tevékenységet korlátozták, egyre több olyan igény született, hogy akit otthon lehet kezelni, kapjon otthoni betegellátást, éppen azért, hogy segítsünk a kórházaknak, tehát akinek nem muszáj, ne kerüljön kórházba. Őket a szakszemélyzet otthon látta el. Ez egy nagyon hasznos tevékenység,

Idézet
legalább két előnye van annak, ha a beteg nem a kórházban részesül ezekben a szolgáltatásokban. Az egyik az, hogy ha a lakhelyén részesül rendszeresen ezekben a szolgáltatásokban a beteg, akkor a családi környezet, az otthon segíti a gyógyulását. A másik előny, hogy sokkal kisebb költségből tudjuk elérni ugyanazt az eredményt

– foglalta össze lapunknak az otthoni betegellátás előnyeit, illetve a járványnak a szolgáltatásra gyakorolt hatását Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója.

További haszna az otthoni betegellátásnak, hogy a szakszemélyzettel való napi rendszerességű találkozások során a beteg hozzátartozói is tájékozottabbakká válnak az ellátással kapcsolatban. Természetesen az otthoni beteggondozás csak azon betegek esetében alkalmazható, akik nem szorulnak kórházi kezelésre. Az otthoni beteggondozás tulajdonképpen a kórházi ellátás kiegészítő szolgáltatása, ilyen például a műtétek utáni ellátás, amire a beteg állapotának a stabilizálása után van szükség – magyarázta Duda Tihamér.

Modellértékű hálózat Hargita megyében

Hargita megyében két egészségügyi szolgáltatónak van ilyen jellegű szerződése a megyei egészségbiztosítási pénztárral, az egyik a Gyulafehérvári Caritas, amely a megye nagy részén látja el a feladatot, a másik szolgáltató Maroshévíz térségében tevékenykedik. Az otthoni beteggondozó rendszer egyébként országos viszonylatban is példaértékű Hargita megyében:

idén egy, az egészségügyi minisztérium irányítása alatt indított programban, amely az otthoni betegápolás és palliatív ellátás stratégiájának a kidolgozását célozza, Hargita megyét választották ki modellként.

A közel nyolcvan oldalas tanulmányban több Hargita megyei egészségügyi szakhatóság vezetője is megszólal, valamint az otthoni beteggondozásban részt vevő szakszemélyzet tagjai is. Ebben egyébként a problémákról – főként a szükségesnél kisebb finanszírozásról – is szó esik.

Finanszírozás

Az otthoni beteggondozás és palliatív ellátás költségvetése, noha folyamatosan nőtt, valóban szűkös volt a járvány előtt, mondta el kérdésünkre Duda Tihamér, aki szerint

„békeidőben” lenne szükség akkora finanszírozásra – évente nagyjából 1,2-1,3 millió lejre –, mint most, a járvány idején.

A szűkös finanszírozás azt eredményezheti, hogy át kell ütemezni az ellátást – ami a gyakorlatban általában nem megvalósítható –, ilyenkor prioritási sorrend alapján hagyják jóvá az ellátást, vagy a beteg családja kifizeti a szolgáltatást, így nem kell várakozzanak. Tavaly egyébként, éppen a járvány miatti finanszírozási korlátozások feloldása miatt minden beteg esetében időben megkezdhették az otthoni ellátást a szolgáltatók. Így fejlesztésre leginkább csak a finanszírozás terén lenne szükség, illetve a palliatív – azaz a gyógyíthatatlan, illetve végstádiumú betegségekben szenvedő páciensek életminőségének a javítását célzó – otthoni betegellátás esetében palliációs kompetenciával rendelkező orvosokra lenne szükség, ugyanis ez is egy hiányszakma az egészségügyben – tudtuk meg duda Tihamértől. A finanszírozás esetében idei változásnak számít, hogy ugyan már központi szinten meghatározták az e célra jóváhagyott költségvetés felső határát, ez viszont lényegesen magasabb, mint a járvány előtti időszakban.

Galéria

Először fordult elő, hogy elegendő volt az állami finanszírozás.

Fotó: Gyulafehérvári Caritas

„Hál’istennek az átlagéletkor egyre hosszabb – ez a javuló orvosi ellátásnak, a jobb gyógyszereknek, illetve annak köszönhető, hogy az emberek egyre több figyelmet fordítanak a megelőzésre –, ez azonban azt is jelenti, hogy egyre többen lesznek, akiknek ilyen szolgáltatásokra lesz szüksége. Hargita megyében megfelelő finanszírozást kell erre biztosítani és akkor nem lesz probléma, mert a két szolgáltató eleget tud tenni azoknak az igényeknek, amelyeket ezeknek a betegeknek az ellátása jelent. Ezt az elmúlt év bizonyította” – mondta az otthoni betegellátás jövőjével kapcsolatban Duda Tihamér.

Kik jogosultak otthoni ellátásra?

Az egészségbiztosítási törvény előírásai értelmében otthoni beteggondozásra az 50 százalékban mozgáskorlátozott vagy teljesen ágyhoz kötött betegek jogosultak, ez nem haladhatja meg a 90 napot az utolsó 11 hónapban, és szükség szerint több szakaszban is elvégezhető.

Az ellátás – amely a szakorvos, háziorvos, illetve az egészségbiztosítási pénztárral szerződéses viszonyban álló orvos javaslatára kezdődhet el – mindennapos, hétvégékre és az ünnepnapokra is kiterjed.

Hasonló a helyzet a palliatív otthoni ellátás esetében is: az ellátás hossza nem haladhatja meg a 90 napot 11 hónap alatt, otthoni beteggondozással együtt pedig a 180 napot, és szakaszosan is elvégezhető. A palliatív ellátás a pszichés tünetek kezelését is magában foglalja.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 30., kedd

Meglovasítottak egy autót, a tulajdonosa pedig nem is tudott róla

A tulajdonosok nem is tudták, hogy ellopták egyik gépkocsijukat keddre virradóra, amely végül elakadt egy gyalogos ösvényen. A székelyudvarhelyi helyi és állami rendőrség rövid időn belül azonosította a tetteseket.

Meglovasítottak egy autót, a tulajdonosa pedig nem is tudott róla
2024. április 30., kedd

Juhnyáját védelmező pásztorra támadt egy medve

Az egyik bölöni esztena juhnyáját védelmező pásztort sebesített meg a medve hétfőn. Az áldozat állapota stabil, az önkormányzat a hatóságokkal együtt a medve azonosításán és a környék biztosításán dolgozik.

Juhnyáját védelmező pásztorra támadt egy medve
2024. április 30., kedd

Nagy Zoltánt támogatja az Erdélyi Magyar Szövetség Gyergyószentmiklóson

Nem indít polgármesterjelöltet az Erdélyi Magyar Szövetség gyergyószentmiklósi szervezete, inkább Nagy Zoltán független polgármesterjelöltet támogatják – jelentették be az EMSZ gyergyószentmiklósi tanácsosjelöltjei, miután leadták a támogatói íveiket.

Nagy Zoltánt támogatja az Erdélyi Magyar Szövetség Gyergyószentmiklóson
2024. április 30., kedd

Borszereda harmadjára

A harmadik alkalommal megszervezett Borszeredán huszonkilenc borászat képviselteti magát a Kárpát-medencéből, akik bemutatják legjobb boraikat és megosztják borászatuk történetét és érdekességeit. A rendezvényt május 3–5. között tartják a Mikó-várban.

Borszereda harmadjára
Borszereda harmadjára
2024. április 30., kedd

Borszereda harmadjára

2024. április 30., kedd

Tőke Ervin csíkszeredai polgármesterjelölt is benyújtotta a támogatói aláírásokat

Tőke Ervin is leadta a választási irodánál az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) támogatói íveit, hogy elindulhasson a helyhatósági választásokon – jelentette be Facebook-oldalán a jelölt.

Tőke Ervin csíkszeredai polgármesterjelölt is benyújtotta a támogatói aláírásokat
2024. április 30., kedd

Belerohant az előtte haladó autóba

Két személy, köztük egy kiskorú is megsérült egy Csíkszentkirályon történt közúti balesetben hétfő délután.

Belerohant az előtte haladó autóba
Belerohant az előtte haladó autóba
2024. április 30., kedd

Belerohant az előtte haladó autóba

2024. április 30., kedd

Minifesztivált szerveznek, zenés bicikliparádéval kezdenek

Állandó zenével, nappali programokkal, kézműves foglalkozásokkal, társasjátékkal, beerpong-bajnoksággal várja az érdeklődőket május 1–2. között Marosvásárhelyen a Vibe street minifesztivál.

Minifesztivált szerveznek, zenés bicikliparádéval kezdenek
2024. április 30., kedd

Haladnak a körforgalom építésével Székelyszentléleken, de akadnak nehezítő tényezők

Szemmel látható a haladás Székelyszentléleken, a 13A és 13C jelzésű országutak kereszteződésében épülő körforgalomnál, Farkaslaka község polgármestere szerint azonban számolni kell azzal, hogy a munkálatok becsült időtartama némileg kitolódik.

Haladnak a körforgalom építésével Székelyszentléleken, de akadnak nehezítő tényezők
2024. április 29., hétfő

A Tavasz utcában járt hétfőn este a medve

Újabb csíkszeredai helyszínen feltűnt medve miatt kaptak Ro-Alert riasztást hétfőn este a csíkszeredaiak. A 23 óra 28 perckor befutott vészjelzés szerint a Tavasz utca 24. szám alatt látták a medvét.

A Tavasz utcában járt hétfőn este a medve
A Tavasz utcában járt hétfőn este a medve
2024. április 29., hétfő

A Tavasz utcában járt hétfőn este a medve

2024. április 29., hétfő

Így ünnepelték a Tánc világnapját Csíkszeredában

Workshopok, táncszínház, előadások, majd Just dance-megmozdulás, és megannyi látványosság jellemezte a Csíkszeredában is megünnepelt táncnapot.

Így ünnepelték a Tánc világnapját Csíkszeredában
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!