A gyergyóditrói botrányról, tudományosan

A gyergyóditrói botrányról, tudományosan

Tömegbe verődve, megoldást keresve

Fotó: Beliczay László

Hetekkel az események után is számos kérdést vet fel a Gyergyóditróban alkalmazott Srí Lanka-i pékek okozta botrány, amely amilyen gyorsan elharapódzott, szinte olyan gyorsan el is csitult – világítottak rá az általunk megkérdezett székelyföldi szakemberek, akik szerint nem lenne szabad a szőnyeg alá söpörni a felszínre került problémákat.

Iszlai Katalin

2020. február 29., 11:372020. február 29., 11:37

A Gyergyóditróban munkát vállaló Srí Lanka-i pékek miatt kirobbant botrány lehetséges okairól és következményeiről beszélgettünk a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Csíkszeredai Karának két oktatójával, Bodó Julianna társadalomkutatóval és Székely Kinga kommunikációs szakemberrel. Meglátásuk szerint nem szabad elfelejteni, hogy noha most már úgy tűnik, a mélyben lévő kiváltó ok egy munkahelyi konfliktus volt, első körben mindez a gyűlöletkeltés és az idegenektől való félelem hangján jelentkezett.

Beszélni kell róla

A szakemberek már beszélgetésünk elején kiemelték, hogy feltűnően lecsendesedett a hatalmas port kavart ügy, pedig számos olyan mély problémára mutatott rá, amelyeket nem lenne szabad a szőnyeg alá söpörni.

„Nem tartom szerencsésnek, hogy miután ennyire intenzívvé vált a konfliktus, az utóbbi napokban az látszik, hogy

Idézet
gyorsan le szeretnék zárni ezt az ügyet, nem szeretnének beszélni róla,

elbagatellizálnák, és mindössze egy munkahelyi konfliktusra csökkentenék mindazt, ami történt, holott ennél jóval többről volt szó” – mutatott rá Bodó Julianna. Magyarázatként hozzátette, a ditrói ügyben két téma egymásra tevődését figyelhetjük meg, szakszóval úgynevezett tématranszformáció történt.

Galéria

Bodó Julianna társadalomkutató

Fotó: Gábos Albin

„Elkezdődött az egész azzal, hogy megjelent a településen két sötétebb bőrű vendégmunkás, és ennek hatására megalakult a Migránsmentes Ditrót akarunk nevű Facebook-csoport, amelyben szinte kizárólagosan az idegenektől való félelemre és a velük szemben megfogalmazott gyűlölködésre fókuszáltak.

Idézet
Az idegenektől való félelem nagyon erőteljesen jelent meg

a csoportban, gyakran lehetett olvasni olyan kijelentéseket, hogy noha most csak két vendégmunkás érkezett, jönnek majd mások is, és ennek hatására veszélybe kerülnek a saját közösségeink, kultúránk, biztonságunk. Mindezt azonban erősen agresszív, idegengyűlölő, rasszista kifejezések sokaságával fogalmazták meg” – emlékeztetett. 

Aztán, miután ez a téma elég széles körben ismertté vált, áthelyeződött a hangsúly a munkahelyi konfliktusra, itt történt meg a már említett tématranszformálás. Mint kiderült, a helybéliek azt kifogásolták, hogy a pékségben alacsonyak a fizetések, hiányzik a munkaerő megbecsülése, felszínre kerültek különböző rossz tapasztalatok.

Galéria

Székely Kinga kommunikációs szakember

Fotó: Gábos Albin

„Mindez felveti a kérdést, hogy ha ezt az egész ügyet valójában egy munkahelyi konfliktus robbantotta ki, akkor miért tematizálódott az idegengyűlölet szavaival, fogalmaival? Nagyon fontos szempont, hogy

Idézet
noha a munkaadóval szemben alakult ki elégedetlenség a helybéliek részéről, mégsem erről beszéltek, hanem a két vendégmunkásról.

Itt tevődik fel a kérdés, hogy mi ennek az oka? Miért nem azzal került a nyilvánosság elé a téma, hogy egy ditrói cég például éhbérért dolgoztatja a helyieket, nem fizeti ki a túlórákat, nem biztosít megfelelő munkakörülményeket?” – tette fel a kérdéseket Bodó, aki szerint ezek megválaszolására kutatásokra, mélyreható elemzésekre van szükség.

Befolyásoló tényezők

Elárulta viszont, hogy mindebben az játszhatott közre, hogy az embereknek a gyűlölködéshez voltak szavaik, ezeket a fogalmakat ismerték a politikai kommunikációból és a médiából. „Azt hallották, hogy jönnek az idegenek és elveszik a munkájukat, elfoglalják az általuk birtokolt helyeket, szétzúzzák a kultúrájukat. A sokat hangoztatott »migráns« kifejezést használták, sok esetben ráadásul helytelenül, hiszen összemosták a vendégmunkásokat a menekültekkel. Egy

Idézet
olyan kép alakult ki, hogy mindenki, aki ide jön, aki nem a miénk, aki láthatóan valami idegenségnek a jegyeit hordozza, például sötétebb a bőre vagy más nyelvet beszél, már félelemre ad okot.

Nem ugyanazt az embert látjuk bennük, akik mi magunk is vagyunk, ha elmegyünk külföldre dolgozni, pedig gyakorlatilag ugyanaz a helyzet” – emelte ki a társadalomkutató. Véleménye szerint az, hogy a munkahelyi konfliktus csak később került felszínre, arról árulkodik, hogy erre a jelenségre az embereknek nem voltak szavaik.

korábban írtuk

Tovább forrong Gyergyóditró: nem kérnek a két vendégmunkásból
Tovább forrong Gyergyóditró: nem kérnek a két vendégmunkásból

Nem tudtak megegyezni a két Srí Lanka-i pékmester „sorsáról”, ezért lakossági fórumot javasolt szombatra Gyergyóditró polgármestere. A helybéliek tapssal fogadták a salamoni döntést.

„Nincs kialakulva egy munkavállalói érdekképviseleti mechanizmus, nem tudjuk, hogyan lehet az érdekeink védelmében fellépni nemcsak az indulatok hangján, hanem érvekkel alátámasztott kijelentésekkel is. Ahelyett, hogy beismerték volna, munkavállalókként nem elég erősek ahhoz, hogy fellépjenek a velük rosszul bánó munkaadóval szemben, inkább bűnbakot kerestek, és a két idegen munkavállalóra hárították a felelősséget” – húzta alá Bodó.

Székely Kinga a gondolatmenethez kapcsolódva felhívta a figyelmet, azt sem szabad elfelejteni, hogy a térségben voltak olyan társadalmi, történelmi hatások az utóbbi évtizedekben, amelyek jelentősen meghatározzák az emberek viszonyulását, gondolkodását, ez is alakítja a félelmeiket. Ráadásul ez egy új helyzetet jelent a helyi lakosság számára, hiszen eddig pontosan a fordítottjához szoktak hozzá. Vannak ugyanis kibocsátó és befogadó közegek, előbbiből az utóbbiba mennek dolgozni az emberek. Románia tipikusan kibocsátó közeg, a kivándorlás, a lakhelyen kívüli munkakeresés pedig egy nagyon régi társadalmi gyakorlat az országban és Székelyföldön is. Ennek következtében a hazai lakosság számára természetes, ha innen elmennek külföldre dolgozni, az azonban már kevésbé megszokott, ha ide jön valaki.

Kettős presztízsvesztés

Székely Kinga arra is rámutatott, válsághelyzetekben jellemző, hogy a kiváltó ok mélyebb problémákra mutat rá, előhozza a lappangó nehézségeket, amelyek a felszín alatt vannak, vagy amelyekkel nem foglalkozunk. Sok problémát a mindennapokban figyelmen kívül hagyunk, egy-egy válsághelyzet kényszerít arra, hogy ezekkel szembesüljünk, mint ahogyan ebben az esetben is történt, hiszen a gyűlölködésen túl valójában a munkáltatóval volt problémája a helyi közösségnek. Problémát jelent, hogy

az esetek többségében az alkalmazottak csak nem hivatalos csatornákon keresztül nyilvánítanak véleményt a munkáltatókról, szakszervezetek hiányában egyáltalán nem, vagy csak nagyon nehezen tudják érvényesíteni az érdekeiket,

és nincs is kultúrája annak a térségben, hogy a munkáltatóval szemben igényeket, kéréseket fogalmazzanak meg. „A válsághelyzetet súlyosbítja az, hogy a vállalatokkal szembeni tiltakozást, nemtetszést a közösség gyakran a termékek bojkottjával fejezi ki, mint ahogy a ditrói pékség esetében is történt. A konfliktusos válsághelyzetek esetében a presztízsvesztés jellemző, és az úgynevezett immateriális vagyon kerül veszélybe, amely esetenként csődhöz is vezethet” – hangsúlyozta Székely Kinga.

Galéria

Gyergyóditróiak a falugyűlésen

Fotó: Beliczay László

Noha a kommunikációs szakember szerint ez a ditrói pékség esetében nagy valószínűséggel elkerülhető, a kedvezőtlen megítélés szempontjából már komolyabb gondok vannak, ebben az ügyben ráadásul kettős presztízsvesztés történt. A kezdeti megnyilvánulások miatt először a település számára hatott negatívan az ügy, hiszen még a nemzetközi sajtóban is arról lehetett olvasni, hogy a lakosság kevésbé nyitott az idegenekkel szemben. A munkahelyi konfliktus felszínre kerülése után aztán ez a negatív megítélés részben áttevődött a vállalkozóra is.

Székely Kinga végül arra a problémára is rávilágított, hogy a tapasztalatok szerint sok esetben a menedzsment nem foglalkozik elég hangsúlyosan azzal a kérdéssel, hogy miként alakul a munkaadó és az alkalmazottak viszonya. Mint mondta, inkább a rövidtávú profitnövelés motiválja őket, és

kevésbé tartják fontosnak a humán tőkébe való beruházást

(méltányos fizetés, megfelelő munkahelyi körülmények, képzés). Ugyanakkor nem érzékelik kellőképp a munkatársak általi megítélés fontosságát, pedig a belső imázsépítés, a belső PR, azaz a cégeken belüli hatékony kommunikáció biztosítása az egyik legfontosabb tényező kellene legyen, hiszen ha az alkalmazottak jó véleményt formálnak a cégről, akkor jó hírét is keltik, és ez hozzájárul a vállalatról kialakult szélesebb körű megítéléshez, imázshoz.

korábban írtuk

Lakossági fórum Ditróban: „nem a két Srí Lanka-i munkás a probléma, hanem az a száz, aki őket követi”
Lakossági fórum Ditróban: „nem a két Srí Lanka-i munkás a probléma, hanem az a száz, aki őket követi”

Zsúfolásig telt a gyergyóditrói művelődési ház a két Srí Lanka-i pékmester „sorsa” ügyében szervezett lakossági fórumon szombat délelőtt. A gyűlésen úgy döntöttek, hogy a napokban lakossági petíciót intéznek a helyi pékséghez, amelyben tisztázzák, mi a község elvárása.

8 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 21., csütörtök

Nagycsütörtöki koncert Székelyudvarhelyen

A nagyheti elcsendesüléshez kapcsolódva koncertet szerveznek Székelyudvarhely Belvárosi Református Templomban március 28-án, nagycsütörtökön, 17 órától, az istentiszteletet követően.

Nagycsütörtöki koncert Székelyudvarhelyen
Nagycsütörtöki koncert Székelyudvarhelyen
2024. március 21., csütörtök

Nagycsütörtöki koncert Székelyudvarhelyen

2024. március 21., csütörtök

Nem szeretnének úszó napelemeket a zeteváraljai víztározónál, ezért aláírásgyűjtésbe kezdtek

Online kitölthető petíciót indított a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület, amely úszó napelemek telepítését szeretné megakadályozni a zeteváraljai víztározónál. Kezdeményezésüket nem csak a székelyföldiek támogatják.

Nem szeretnének úszó napelemeket a zeteváraljai víztározónál, ezért aláírásgyűjtésbe kezdtek
2024. március 21., csütörtök

„A siker kulcsa a több lábon állás”

Két évtizednyi munka magában hordozza mind a sikert, a gyümölcsöző együttműködéseket, mind a nehézségeket és elakadásokat. Sorsszerűségről és támogató közösségről beszélgettünk Takács Zoltánnal, a székelykeresztúri Netter System ügyvezető igazgatójával.

„A siker kulcsa a több lábon állás”
„A siker kulcsa a több lábon állás”
2024. március 21., csütörtök

„A siker kulcsa a több lábon állás”

2024. március 20., szerda

Vannak még olyan tanügyi alkalmazottak, akik nem kapták meg az önfejlesztésre fordítható támogatást

Több probléma is volt az utóbbi időben az oktatási rendszerben dolgozó alkalmazottak bérével. Noha a hibák jó része megoldódott, van még olyan juttatás, amelyet még nem minden alkalmazott kapott meg.

Vannak még olyan tanügyi alkalmazottak, akik nem kapták meg az önfejlesztésre fordítható támogatást
2024. március 20., szerda

Ludasi tömbház szigetelése kapott lángra

Kigyulladt egy marosludasi tömbház szigetelése szerdán este. A tűzoltócsapatok speciális járművekkel vonultak ki a helyszínre.

Ludasi tömbház szigetelése kapott lángra
2024. március 20., szerda

A főmeteorológus Csíkszeredában: hétvégén a reggeli fagyok után 10–15 fokra melegszik fel a levegő Hargita megyében

Az Országos Meteorológiai Szolgálat vezérigazgatója, Elena Mateescu egy szerdai csíkszeredai sajtóeseményen kijelentette, hogy márciusra jellemzők a napközbeni szélsőséges hőmérséklet-ingadozások.

A főmeteorológus Csíkszeredában: hétvégén a reggeli fagyok után 10–15 fokra melegszik fel a levegő Hargita megyében
2024. március 20., szerda

Ők lennének RMDSZ-es tanácsosok Csíkszeredában

Tizenheten lennének önkormányzati képviselők az RMDSZ színeiben Csíkszeredában, közülük fog sorrendet kialakítani a Városi Küldöttek Tanácsa április negyedikén. Ekkor döntenek arról is, hogy ki lesz az RMDSZ polgármesterjelöltje.

Ők lennének RMDSZ-es tanácsosok Csíkszeredában
2024. március 20., szerda

Kiskorúak megrontásával és gyermekpornográfiával gyanúsítanak egy háromszéki rendőrt

Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyeztek egy, a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság kötelékében dolgozó rendőrt, akit kiskorú megrontásával, illetve gyermekpornográfiával gyanúsítanak.

Kiskorúak megrontásával és gyermekpornográfiával gyanúsítanak egy háromszéki rendőrt
2024. március 20., szerda

A 120 éves gyergyószentmiklósi áramszolgáltatást ünnepelték

Új emléktábla került az áramszolgáltató vállalat gyergyószentmiklósi székhelyének falára, amely arra emlékeztet, hogy 120 éve gyúlt fel először a villanyvilágítás a városban. Az ünnepség keretében a további fejlesztések fontosságáról is szó esett.

A 120 éves gyergyószentmiklósi áramszolgáltatást ünnepelték
2024. március 20., szerda

A közösség segítségét kéri a Milvus

Adománygyűjtést indított a marosvásárhelyi Milvus Madártani és Természetvédelmi Egyesület a sáromberki gólyakamera megjavítására, hiszen a két felszerelt kamera közül az egyik meghibásodott.

A közösség segítségét kéri a Milvus
A közösség segítségét kéri a Milvus
2024. március 20., szerda

A közösség segítségét kéri a Milvus

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!