Noha a tavaszi aszály, majd a túl sok nyári csapadék miatt gyengébb lett a káposztatermés a korábbi évekhez képest, a szépvízi gazdák ennek ellenére is a már megszokott jó hangulatban takarították be a termést szombat kora reggel a Nád-dűlőben.
2018. október 13., 12:412018. október 13., 12:41
2018. október 15., 12:272018. október 15., 12:27
Fotó: Gábos Albin
Noha a tavaszi aszály, majd a túl sok nyári csapadék miatt gyengébb lett a káposztatermés a korábbi évekhez képest, a szépvízi gazdák ennek ellenére is a már megszokott jó hangulatban takarították be a termést szombat kora reggel a Nád-dűlőben.
2018. október 13., 12:412018. október 13., 12:41
2018. október 15., 12:272018. október 15., 12:27
A hagyományokhoz híven már pirkadatkor munkához látott a mintegy négyszázötven szépvízi, borzsovai és szentmiklósi gazda a huszonhat hektáros szépvízi Nád-dűlőben, ahol tizenegyedik alkalommal szerveztek szombaton káposztavágást és -vásárt. Érkezésünkkor helyenként már rakásban pihentek a kisebb-nagyobb káposztafejek, máshol éppen kések vagy bárdok segítségével a káposztavágással foglalatoskodtak, de olyanok is akadtak, akik még nem láttak munkához.
Fotó: Gábos Albin
A termés minőségével és az árak alakulásával kapcsolatosan a csíkszentmiklósi Székely Edittől érdeklődtünk, aki segítői társaságában takarította be a termést, amely – elmondása szerint – csak közepes minőségűnek mondható, a tavalyi káposzta sokkal szebb volt. A gazda négyáras parcelláján ezerkétszáz palántát ültetett el, de ennek csak fele fejlődött káposztává,
A gazda a termés egy részét saját használatra, száz-kétszáz kilogrammot pedig eladásra szánt, vásárlókból pedig nem is volt hiány, épp beszélgetésünkkor érkezett meg két visszatérő vevője Csíkszeredából.
Fotó: Gábos Albin
Péter József és felesége szerint nagyon finom a szépvízi káposzta, és kitűnő eltevésre, ezért minden évben arra szánják Gál napját vagy a hozzá legközelebb eső szombatot, hogy frissen vágott káposztát vásároljanak. De a hargitai megyeszékhelyről nemcsak vásárlók, hanem termesztők is érkeztek, az egyik csíkszeredai hölgy elmondása szerint egy áron termeszt káposztát, amelynek nagy részét a városban élő vásárlóinak haza is szállítja.
A gazdák között egyébként olyan is akadt, aki nem bánta, hogy az idei gyengébb termés miatt kisebbre nőttek a káposztafejek, Barabás Sándor szerint ugyanis pontosan ezeket keresi a legtöbb érdeklődő.
Fotó: Gábos Albin
A szépvízi gazda rokonai társaságában szorgoskodott négyáras parcellájukon, amelyen mintegy ezerötszáz kilogramm káposztát termesztettek, ebből pedig ezret eladásra szánnak. Hozzátette, jeles nap a káposztavágás a községben:
Fotó: Gábos Albin
A termés megáldása után a munka mellett a szórakozásnak is kiemelkedő szerep jutott a szépvízi eseményen: reggel nyolckor Csíkborzsovából szekeres felvonulás indult a káposztaföldre fúvószenekar kíséretében, akik a káposztaföldek ösvényein is végighaladtak, és mosolyogva integettek az ott szorgoskodóknak.
Fotó: Gábos Albin
Nem sokkal ezután a káposztás ételek főzőversenye is elkezdődött, ezúttal közel húsz csapat, közöttük három magyarországi mérte össze tudását a „konyhában”, azaz a Nádon felállított színpad szomszédságában sorakozó sátrak alatt. A gyerekek kedvencének bizonyult program pedig a legnagyobb, illetve a legkisebb káposztafejek felkutatása volt.
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!