Csíkszeredában lovas felvonulással emlékeztek meg szombaton kora délután a város 70 évvel ezelőtti felszabadulásáról, amikor az augusztus 30-án létrejött II. bécsi döntésnek köszönhetően Észak-Erdély visszatért Magyarországhoz. Szombat délelőtt megkoszorúzták a kivonuló román katonák által aljas módon agyonlőtt Kopacz Béla sírját a csíktaplocai temetőben.
2010. szeptember 11., 17:572010. szeptember 11., 17:57
A megemlékezés a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) csíkszeredai szervezetének rendezésében válhatott valóra. A Mátyás Huszáregyesület jóvoltából lovas felvonulással emlékeztek jelképesen a magyar honvédség bevonulásának napjára, „amikor Csíkszereda visszatért az őshazához, amikor Vitéz Nagybányai Horthy Miklós fehér lován, honvédjei élén visszavette, ami a miénk volt ezer évig”. A menet élén egy délceg fehér paripa jelképezte a magyarság mitológiai fehér lovát. A felvonulás a vasútállomástól indult, és a Kossuth Lajos utca érintésével a Mikó-vár előtti térre vezetett, ahol lelkesítő szónoklatok, szavalatok és énekek hangzottak el a több száz jelenlévő előtt.
Ráduly Róbert, Csíkszereda polgármestere ünnepi beszédében hangsúlyozta: Székelyföld volt, Székelyföld van és Székelyföld lesz, viszont ez mindazokon múlik, akik itt képzelik el életüket, gyermeket nevelnek, és magyarul beszélnek hozzá. Mi a magyar újjászületés 70. évfordulóján követelhetjük azt, amit nekünk 1918-ban Gyulafehérváron ígértek, követelhetjük azt, hogy a magyar emberek fölött magyar ajkúak döntsenek – fejtette ki többek között a város első embere.
Az ünnepségen beszédet mondott Tóth Bálint, a HVIM erdélyi szóvivője, Vitéz Benkő Emőke és András Endre csíkszéki huszárőrmester. Felemelő gondolatokat hallhatott a közönség. A történelmi egyházak képviseletében jelen volt és szólt a hívekhez Darvas Kozma József római katolikus esperes, Szatmári Ingrid református lelkész és Solymosi Alpár unitárius lelkipásztor. Az egyházi elöljárók beszédeikben a tiszta ifjúság meglétére, a gyermekáldás fontosságára, a felszabadulást és reményt adó szeptemberre, a színtiszta igazságra való törekedésre emlékeztették a híveket.
Szilágyi Árpád, a Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei Szövetségének elnöke, valamint Iochom Zsolt szavalata emelte e megemlékezés fényét. Az Árvácska zenekar pedig nemzeti érzelmű énekekkel kápráztatta és lelkesítette a jelenlévőket. Az ünnepség nemzeti imánk és a székely himnusz eléneklésével ért véget.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!