Csíkszeredában lovas felvonulással emlékeztek meg szombaton kora délután a város 70 évvel ezelőtti felszabadulásáról, amikor az augusztus 30-án létrejött II. bécsi döntésnek köszönhetően Észak-Erdély visszatért Magyarországhoz. Szombat délelőtt megkoszorúzták a kivonuló román katonák által aljas módon agyonlőtt Kopacz Béla sírját a csíktaplocai temetőben.
2010. szeptember 11., 17:572010. szeptember 11., 17:57
A megemlékezés a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) csíkszeredai szervezetének rendezésében válhatott valóra. A Mátyás Huszáregyesület jóvoltából lovas felvonulással emlékeztek jelképesen a magyar honvédség bevonulásának napjára, „amikor Csíkszereda visszatért az őshazához, amikor Vitéz Nagybányai Horthy Miklós fehér lován, honvédjei élén visszavette, ami a miénk volt ezer évig”. A menet élén egy délceg fehér paripa jelképezte a magyarság mitológiai fehér lovát. A felvonulás a vasútállomástól indult, és a Kossuth Lajos utca érintésével a Mikó-vár előtti térre vezetett, ahol lelkesítő szónoklatok, szavalatok és énekek hangzottak el a több száz jelenlévő előtt.
Ráduly Róbert, Csíkszereda polgármestere ünnepi beszédében hangsúlyozta: Székelyföld volt, Székelyföld van és Székelyföld lesz, viszont ez mindazokon múlik, akik itt képzelik el életüket, gyermeket nevelnek, és magyarul beszélnek hozzá. Mi a magyar újjászületés 70. évfordulóján követelhetjük azt, amit nekünk 1918-ban Gyulafehérváron ígértek, követelhetjük azt, hogy a magyar emberek fölött magyar ajkúak döntsenek – fejtette ki többek között a város első embere.
Az ünnepségen beszédet mondott Tóth Bálint, a HVIM erdélyi szóvivője, Vitéz Benkő Emőke és András Endre csíkszéki huszárőrmester. Felemelő gondolatokat hallhatott a közönség. A történelmi egyházak képviseletében jelen volt és szólt a hívekhez Darvas Kozma József római katolikus esperes, Szatmári Ingrid református lelkész és Solymosi Alpár unitárius lelkipásztor. Az egyházi elöljárók beszédeikben a tiszta ifjúság meglétére, a gyermekáldás fontosságára, a felszabadulást és reményt adó szeptemberre, a színtiszta igazságra való törekedésre emlékeztették a híveket.
Szilágyi Árpád, a Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei Szövetségének elnöke, valamint Iochom Zsolt szavalata emelte e megemlékezés fényét. Az Árvácska zenekar pedig nemzeti érzelmű énekekkel kápráztatta és lelkesítette a jelenlévőket. Az ünnepség nemzeti imánk és a székely himnusz eléneklésével ért véget.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!