Fotó: Jancsó László
Október 31-én éjfélkor zárult a Polgár-Társ Alapítvány által meghirdetett Év fája elnevezésű vetélkedő. Az ötven napos internetes szavazás után, fölényesen vezetve a mezőnyt, a csíkszentléleki hárs lett az Év fája Romániában 55 126 szavazattal. A vetélkedőt Romániában most szervezték meg első ízben.
2010. november 01., 14:402010. november 01., 14:40
2010. november 01., 21:012010. november 01., 21:01
Fotó: Jancsó László
Az Év fája Romániában versenyre nyolcvanhét fát neveztek magánszemélyek és szervezetek az ország minden részéből, és ezekből tizenkettő jutott a döntőbe.
Második helyen – 23 243 szavazattal – az Eminescu fája végzett, amely a iaşi-i Copou parkban található, harmadik egy újmárnai platánfa lett 5944 szavazattal, negyedik a brăilai Edmond Nicolau Iskolaközpont tölgyfája 5764 szavazattal, míg ötödik helyre az énlaki hárs került 4892 szavazattal.
\"A csíkszentléleki fa sikere egyértelműen a Zöld SzékelyFöld Egyesület sokoldalú kampányának és az összefogásnak tulajdonítható – vélekedett Potozky László, a Polgár-Társ Alapítvány igazgatója. – Mások is próbálkoztak, de ilyen átfogó, jól átgondolt kampány egyetlen fáért sem folyt, mint a szentlélelkiért.\"
Az igazgató szerint mindenképpen érdemes volt a vetélkedőt megszervezni, hiszen közösségeket mozgósított, és összesen több mint százezer szavazatot adtak le az verseny honlapján. Arra is volt példa, hogy egyetlen nap alatt hatezer látogatója volt a honlapnak. \"Ugyanakkor keserű szájízt is hagyott ez az ötven nap – jegyezte meg Potozky László. – Többek között volt, aki menet közben megkérdőjelezte a verseny igazságosságát, úgy vélve, hogy nem lehetséges, hogy egy olyan kis közösségből, mint a szentléleki ilyen sok szavazat érkezzen. Voltak félreértelmezések, kellemetlen megjegyzések bőven, de mindennek ellenére érdemes volt lebonyolítani ezt a programot. Az alapítványunknak ez volt talán a legkisebb, és mégis legszélesebb sajtóvisszhangot kiváltó, országos szintű programja. Ez is azt igazolta számomra, hogy a mai világban, amikor mindenhonnan az egymás pocskondiázása hallszik, és botrányoktól hangos a sajtó, szóval ma is szükség van pozitív, évszázadokon átívelő történetekre.\"
Meglátogattuk a hársfát
A csíkszentléleki hárs korát ötszáz évre becsülik. Kerülete 3,9 méter, magassága húsz méter. Koronájának levelek nélküli, leghosszabb átmérője mintegy 23 méter. A csíkszentléleki hárs szerepel Hargita megye védett fáinak jegyzékében. Túlélt számtalan olyan természeti csapást (pl. az 1864-es árvizet, több tűzvészt), amely végzetesnek bizonyulhatott volna számára, ha a településhez közelebb áll. A szájhagyomány szerint alatta hozták meg a falut érintő legfontosabb döntéseket. A csíkszentléleki hársfát a Zöld SzékelyFöld Egyesület egyik tagja, Darvas István nevezte be a versenybe.
Fotó: Jancsó László
Talán mi voltunk az elsők, akik a csíkszentléleki hársfát nevező szervezet, a Zöld SzékelyFöld Egyesület elnökével, Csonta Lászlóval meglátogattuk a győztest. Késő őszi, szinte csupasz állapotában díszes kérge még inkább érvényesült, de feltűnőbbek voltak sebei is, mint zöldellő lombokkal. Egyik letört ágának helyét még a múlt század elején betonnal kezelték, hívta fel a figyelmünket Koncsag László helybéli plébános, aki azt is elmondta, hogy a szentlélekiek azt is az öreg hárs javára írják, hogy a területet nedvteleníti, és elszívja a vizet az épület alól.
A hársmatuzsálem sikerének a helybéli közösség és a helyi plébános is örvend. \"Olyan sok időnk még nem volt gondolkodni – mondta Koncsag László –, viszont van elképzelésünk a környék rendezésére, a fa közelében található 1746-os pestiskereszt felújítására, s esetleg egy szabadtéri oltár elhelyezésére is, de mindez megfontolt, átgondolt, műemlékvédelmi szempontokra is odafigyelő tervezést igényel. Tudjuk, hogy kincseink közös értéket képviselnek, s a helybélieknek egy kicsivel még többet jelentenek.\"
\"Szerintem egyértelműen a mozgósításnak köszönhető a siker – vélekedett Csonta László. – Szerencsénk is volt, hogy a régióból kevés volt a nevezés, és azzal, hogy mi hamarabb kezdtük a kampányt (más kampány nagyon nem is érződött a magyar nyelvű médiában), sikerült egy alap-szavazóközönséget megszerezni, és ezt folyamatosan meg is tartani. Az internetes körüzenetek kb. napi kétezer szavazót jelentettek.\"
Az internetes vetélkedés az Év fája Romániában cím elnyeréséért szeptember 10-én kezdődött. A szabályzat szerint a győztes fát nevező szervezet háromezer lejt vehet át ünnepélyes keretek között, és az összeget magára a fára, annak környezetére, vagy ha ilyen intézkedésekre nincs szükség, akkor csemeték ültetésére, zöldövezet rendbetételére fordíthatja. Az Év fája vetélkedőt első alkalommal szervezték meg Romániában.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.