A csíkszeredai Városi Művelődési Házban működik a Csíki Játékszín. Csökkenő létszám
Fotó: Gecse Noémi
Olyan állások szűntek meg novembertől a Csíki Játékszínnél, amelyek nélkülözhetetlenek a csíkszeredai színtársulat számára. Öröm az ürömben, hogy a munkájukat némileg megkönnyíti, hogy az elbocsátott munkatársak közül ketten – a kellékes és az egyik jelmezkészítő – önkéntesen, tehát ingyen továbbra is a társulatnál dolgoznak. A helyzet azonban nem rózsás.
2017. november 22., 11:472017. november 22., 11:47
2017. november 22., 11:532017. november 22., 11:53
Parászka Miklóstól, a Csíki Játékszín igazgatójától arról érdeklődtünk, hogy hogyan változott meg a színház élete, a társulat mindennapjai a kulturális intézmények átszervezése nyomán, miután novembertől több munkatársuktól is búcsút kellett venniük.
– kezdte a színházigazgató, aki még a beszélgetés elején kihangsúlyozta, 19 éven át harmonikus és kooperatív viszony létezett a színházfenntartó csíkszeredai önkormányzat és a Csíki Játékszín között, és továbbra is azon vannak, hogy ez a viszony helyreálljon.
„Az intézmény már eleve egy csökkentett személyzettel működött, összevont munkakörökkel” – jegyezte meg.
Fotó: Gecse Noémi
Annak érdekében, hogy jobban meg lehessen érteni a színház helyzetét, összevetette működésüket a temesvári Csiky Gergely színházzal. Mint magyarázta, ott 98 alkalmazott dolgozik hozzávetőleg évi 6,5 millió lejes költségvetésből, miközben a Hargita megyében működő 3 színháznak összesen van 90 alkalmazottja és körülbelül ugyanannyi költségvetése, mint a temesvárinak egyedül. A Csíki Játékszín 45 alkalmazottjának a számát lecsökkentették, jelentősen megnehezítve a társulat tevékenységét, így 39-en maradtak.
– fogalmazott Parászka.
A megyeszékhely társulata
ennek kapcsán a színházigazgató megjegyezte, hogy más színházaknál két súgó is dolgozik. Továbbá
Mint megtudtuk, a nyugdíjas korú férfi, mivel szívügyének tekinti a színházat, jelenleg önkéntesen végzi a feladatait a társulatnál.
A 2016-2017-es évadban Csíkszereda színházának 51 ezer nézője volt
Fotó: Gecse Noémi
Ugyanakkor egy másik jelmezkészítői állást is megszüntettek. Az igazgató elmesélte, hogy a jelmezkészítő kolléganőjüket ugyan kérték, hogy vegye át a jegypénztárosi feladatokat, – mivel a jegypénztárost is nyugdíjba kellett küldeniük –, de nem vállalta el ezt a feladatot, inkább elhagyta a színházat. Így
Jelenleg egyébként annak a jogi megoldását keresik, hogy visszaszerződhessék a produkciós költségek terhére a súgó és a kellékes munkatársukat, az intézmény kérte az önkormányzat jogi apparátusának segítségét ebben.
Csíkszeredai Polgármesteri Hivatalához került a színház hangtechnikusa, aki egyben díszletmunkásként is tevékenykedett, illetve a színház titkárnője és közönségszervezője is a polgármesteri hivatalhoz került.
– adott hangot félelmének a színházigazgató. Hozzátette, hogy
Fotó: Gecse Noémi
A színház költségvetése az elmúlt években valamelyest növekedett, ez a fizetésemelések mellett annak is köszönhető, hogy a Csíki Mozi is ügykezelésükbe került, így nagyobb mértékű hozzájárulást kaptak a várostól. A filmszínházat novembertől azonban visszavette a város, de a költségvetési számokban látszik, hogy
„Eddig minden év végén korrektül visszaadtuk, amit megspóroltunk a városnak” – jegyezte meg Parászka. 2018-ra valamivel kevesebbet, mindössze 2,7 millió lejt kértek, és úgy tervezték, hogy növelni fogják a saját jövedelmüket. Mint megtudtuk,
Az igazgató fontosnak tartotta elmondani azt is, hogy a Csíkszereda színházának 51 ezer nézője volt a 2016-2017-es évadban. 169 saját előadást tartottak és 44 vendégelőadást fogadtak. A bérletes nézőik száma pedig 8200 fölötti volt.
Veress Albert, a Csíki Játékszín színésze a Facebook közösségi oldalon nyilvános bejegyzésben tette közzé, hogy a társulat kellékese novembertől ingyen dolgozik, mert nem tartották be azt az ígéretet, hogy külsős szerződéssel újra alkalmazzák. Bejegyzésére több mint 300-an reagáltak, és több mint 100-an hozzászóltak. Sokan felháborodtak azon, hogy leépítették a társulat létszámát, volt olyan is, aki egyenesen általános sztrájkot javasolt.
– adott hangot véleményének az egyik hozzászóló.
Fotó: Gecse Noémi
Önkormányzati döntés volt
Mint ismert, a kulturális intézmények átszervezéséről októberi ülésén döntött a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület. Mint arról már korábban beszámoltunk, a megszavazott határozat szerint a Csíki Játékszínnél felszámolták a jegypénztárosi, a kellékes és a súgó állásokat, illetve visszavette a város a Csíki Mozi működtetésére elkülönített 5 állást is, ebből azonban nem volt mindegyik betöltve. A hivatalhoz került továbbá a társulattól még három állás: egy szervező, egy díszletes, egy ügyintéző. A Csíki Székely Múzeumtól a városházához került két muzeológus, továbbá egy be nem töltött restaurátori állást megszüntettek. A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes nyolc személyt veszített el, így huszonhatan maradtak, közölte egy korábbi sajtótájékoztatón András Mihály, az intézmény vezetője. A városvezetés egyébként a kulturális iroda alárendeltségébe egy szervezői csapatot kívánt létrehozni az intézményektől átvett munkaerő bekapcsolásával. Irodájuk az elképzelések szerint a Csíki Mozi épületében kapna helyet, feladatuk lenne többek között a rendezvényszervezés, a jegyeladás, a város „mecénás” kedvének serkentése.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
szóljon hozzá!