A csárdást biza járni kell

Fodor Csaba •  Fotó: Gecse Noémi

Fodor Csaba

Fotó: Gecse Noémi

Legfőbb célkitűzéseik közé tartoznak a különböző székely táncok megtanulása, valamint a néptánchagyományok továbbéltetése a községben: Csíkrákoson 1998-ban alakult a helyi Cserei Mihály Általános Iskola diákjaiból a Csalogány Néptáncegyüttes. Az amatőr néptánccsoportokat bemutató sorozatunkban ezúttal az ő tevékenységüket ismerhetik meg.

Péter Beáta

2017. október 14., 11:012017. október 14., 11:01

Immár több mint negyven éve oktatja a felnövekvő generációkat a tánclépésekre, a néptánc szeretetére Fodor Csaba EMKE-díjjal kitüntetett néptáncoktató, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes egykori tagja. Ő maga is csíkrákosi születésű, már fiatal korában is tanított táncot a rákosi iskolásoknak a hetvenes évek elején.

Akkoriban jobban tudtak...

„Az iskolás gyerekeket megkérdeztük, hogy ki akar jönni táncolni, sokan jelentkeztek, és általában mind ügyesek voltak. Akkoriban a gyerekek jobban tudtak táncolni, mint a mostaniak, így rövid időn belül össze tudtam állítani egy ügyes kis csapatot. Aztán másfelé vitt a sorsom, 1973-ban Csíkszeredába költöztünk” – emlékezett vissza a táncoktató. Később, 1998-ban Madéfalván hozott létre egy csapatot, amelybe csíkrákosi gyerekek is jártak, aztán – mint mondta – a madéfalviak kimaradoztak, és Csíkrákoson zajlott tovább a tevékenység.

„Szép, hosszú idő, és általában megszakítás nélkül folytattuk itt a munkát. Egy időben felnőttcsapatom is volt, fiatal házasokból, középiskolásokból verbuválódott, de most az utóbbi időben mind szétszéledtek, sokan külföldre mentek.

Csak amíg iskolások, addig tudok velük dolgozni.

Sokan vannak olyanok is, akik Csíkszeredába mennek középiskolába, ott találnak egy tánccsoportot, és oda járnak.”

Jól jönne egy zenekar

Jelenleg két csoport is működik Csíkrákoson, a nagyok 5–8. osztályosok, a kicsik 3–4. osztályba járnak, és egy előkészítős, első osztályosokból álló csoport is kialakulóban van. Két kilencedikes is van, akik még mindig visszajárnak táncolni. Hetente két alkalommal tartanak próbát, egy-egy órát. Fellépéseik is szép számmal vannak, karácsony előtt, öregek napján, falunapokkor, eljárnak az András Alapítvány és a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes által szervezett Csűrdöngölőre, az Ezer Székely Leány Napjára,

egy évben ők nyerték el a legnépesebb település címet,

a Kosz Szilveszter Néptáncfesztiválra, a csíkszenttamási néptáncfesztiválra a Feneketlen tóhoz. De távolabb is gyakran utaznak, testvértelepülések meghívásának tesznek eleget, jártak már Pécsett, Villányban, legutóbb pedig a magyarországi Lepsényben léptek fel. „Fellépéseink vannak, de gondok is akadnak. Az egyik probléma az, hogy nincs zenekarunk. Meg kell oldani valahogy, cédéről vagy adathordozóról játsszuk le a muzsikát. De vannak olyan helyzetek, amikor még erre sincs lehetőség, így jó lenne egy élő zenekar. A másik gond, hogy

nyári időszakban a gyerekeket nehéz összeszedni,

van, amikor ezért nem tudunk eleget tenni egy-egy meghívásnak. Ugyanakkor kiszálláskor nekünk kell a buszt intéznünk, esetenként a helyi önkormányzat, a közbirtokosság támogatja az ügyet” – magyarázta a csoportvezető.

A Csalogány Néptánccsoport fellépése Lepsényben. Megmutatták a csíki táncokat •  Fotó: Lutz Levente Galéria

A Csalogány Néptánccsoport fellépése Lepsényben. Megmutatták a csíki táncokat

Fotó: Lutz Levente

A szülői példamutatás

Fodor Csaba rámutatott, a gyerek nem fog táncpróbára menni, ha a szülő nem küldi, mert még nem tudja, hogy mi az érték, és mi iránt kell érdeklődjön. A szülő kell rávezesse, hogy érdemes a néptáncot megtanulni.

„Felnőtt az a korosztály, amelyek most szülők, de ők már úgy nőttek fel, hogy hol kaptak néptáncos alapoktatást, hol nem.

Idézet
Sajnos, aki nem a néptáncon, népdalokon nőtt fel, a gyerekét sem fogja odairányítani.

A gyerekek is fogynak, annak idején 44-en voltunk az első osztályban, most 14-en vannak. Ha ebből a tizennégyből csak egy-kettő jön, nem sok gyerek gyűl össze. De azért vannak jó példák is, mert itt olyan tanítónénik vannak, akik néptáncra, népi játékokra is tanítják a gyerekeket.”

Az oktató úgy véli, a csoport egy közösség. Egy húron pendülnek, mindenki benne van és csinálja, összefogja őket a közösségi hangulat. „Ez fokozatosan kialakul, szövődnek az összeköttetések, barátságok. A nagyobbaknál lehet ezt jobban érezni, egymást szólítják, egyszerre érkeznek próbára. Mindenképp jó, mert kialakul egy csapat.

Általában úgy van, hogy egyénileg nehezebben csinál meg az ember valamit, de ha van egy csapat körülötte, akkor mindenben jobban halad.

Nem az a lényeg, hogy minél többen legyenek, hanem, hogy akik benne vannak, mind odatartozónak érezzék magukat.”

Az alapokat elsajátítani

A csíkrákosi tánccsoportban a helyi táncok oktatását tartják szem előtt, csíki és sóvidéki táncokat tanítanak. Bele-belekóstolnak a kalotaszegibe is, de a lényeg a helyi táncok alapjainak elsajátítása. „Az a célom, hogy az itteni táncokat tanulják meg a gyerekek. Rossz tapasztalataim vannak, egy lakodalomban például, amikor a zenekar áttér csárdásra, akkor a fiatalok leszállnak a táncparkettről, és csak az idősek maradnak, abból is az idősebb korosztály. A fiatal házasok közül kevés van, amelyik ilyenkor táncol. Ez azért van, mert nem tudják, nem volt alkalmuk megtanulni, és nem kedvelik a csárdást. Pedig aki megtanulja, meg is szereti, általában ez így van. Meg hát szép is,

Idézet
aki tudja táncolni, azt a mulatságban is kielégíti ez a tánc.

Szép is, mozgalmas, figurás, többféle mozdulat van benne, és  élmény az embernek, amikor táncolja” – hangsúlyozta Fodor Csaba.

Ki veszi át?

Fodor Csaba úgy érzi, az ő ideje mint oktató, kezd lejárni, a lábai is fájnak, „kezd kiöregedni ebből a mesterségből”. Ezt az évet még végigviszi, és reméli, lesz, aki átvegye a stafétát. Mint mondta, a szervezéshez az energiája véges, lassan az oktatáshoz is. „Van egy személy, aki át tudná venni és folytatná, csak meg kell nézni, hogy a körülményekkel hogyan lehet ezt összeegyeztetni. A tanítványom volt, voltak már közös munkáink, tehetséges, ügyes fiatalember. Én most már nem kívánom, hogy menjek, az életem arról szólt, hogy valahol úton voltam, turnéztam, mentem. Szívesen tanítom a gyerekeket, fontos, hogy az alapokat tanulják meg, hogy tudják, hogy mi az övék. Mert nagy a kintről jövő behatás, és egy idő után azt sem tudja, hogy mi az itthoni. Ezt kellene tudatosítani minden gyerekben, hogy abban nőjön fel, ami az övé: Székely gyerekek székely tánccal, székely népdalokkal. Ez az alap, aztán ki tudja, merre viszi őket az élet” – összegzett a tánccsoport vezetője.

A Csalogány Néptánccsoport

Nagyok: Antal Éva, Ferencz Kincső, Silló Tímea, Kovács Rita, Bálint Renáta, Csutak Emőke, Kovács Vivien, Csutak Gyöngyvér, Balázs Noémi, Csutak Ervin, Csutak Csanád, Csutak Elemér, Bartó Norbert, Fodor Krisztián, Fodor Ákos, Szentes Nándor.

Kicsik: Száva Előd, Császár Dóra, Fodor-Kosz Kata, Fodor-Kosz Éva, Vass Eszter, Fodor Alfonz, Fodor Alpár, Bákai Krisztina, Kovács Örs, Dobos Júlia, Ráduly Boglárka, Ferencz Csenge, Vass Alíz, Ferenz Hunor.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 14., csütörtök

Józan ésszel az erdélyi magyar közösség létkérdéseiről, kihívásairól és lehetőségeiről

Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.

Józan ésszel az erdélyi magyar közösség létkérdéseiről, kihívásairól és lehetőségeiről
2024. november 14., csütörtök

Adóamnesztia: meghosszabbították a törlesztési időszakot

A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.

Adóamnesztia: meghosszabbították a törlesztési időszakot
2024. november 14., csütörtök

Megnyitotta kapuit a harmincadik Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár

Harmincadik alkalommal nyitotta meg kapuit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár csütörtökön délelőtt. Itt nem csak a legújabb köteteket lehet fellapozni, hiszen gazdag programkínálattal várnak minden korosztályt a Nemzeti Színházba.

Megnyitotta kapuit a harmincadik Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár
2024. november 14., csütörtök

Nekiment a prefektusnak Soós Zoltán

Küllők közötti botnak minősítette Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester Ovidiu Butuc prefektus munkáját. A főispán megtámadta a városháza szerkezeti felépítését, így a kincstár újra elzárja a pénzcsapokat, visszatartja a Marosvásárhelynek járó pénzt.

Nekiment a prefektusnak Soós Zoltán
Nekiment a prefektusnak Soós Zoltán
2024. november 14., csütörtök

Nekiment a prefektusnak Soós Zoltán

2024. november 14., csütörtök

Fejlesztik a kórházat és megyei útszakasz korszerűsítésére is pályáznak Háromszéken

A megyei kórház három épületének energetikai felújításáról, valamint a Felső-Háromszéken áthaladó, 114-es megyei út teljes körű korszerűsítéséről szóló határozattervezeteket is elfogadott csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa.

Fejlesztik a kórházat és megyei útszakasz korszerűsítésére is pályáznak Háromszéken
2024. november 14., csütörtök

Egyedülálló élményt nyújthat bármely erdélyi magyar diáknak a szovátai erdei iskola

Egy újabb székelyföldi oktatási intézmény megújulását ünnepelték Szovátán csütörtök délután: a Magyarország Kormánya támogatásával megvalósuló Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg az erdei iskola.

Egyedülálló élményt nyújthat bármely erdélyi magyar diáknak a szovátai erdei iskola
2024. november 14., csütörtök

Feljelentés nélkül nem avatkozhat be a rendőrség

Minden tanácsülésen a „különfélék” tartogatják a legérdekesebb meglátásokat, hozzászólásokat. Így volt ez a csütörtöki kézdivásárhelyi önkormányzati ülésen is, ahol volt aki jelzőlámpát kért, más pedig a garázdálkodók ellen emelt szót.

Feljelentés nélkül nem avatkozhat be a rendőrség
2024. november 14., csütörtök

Tudta? Minimálbér legtöbb két évig, aztán emelni kell a fizetést

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti „az utolsó lépést” a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.

Tudta? Minimálbér legtöbb két évig, aztán emelni kell a fizetést
2024. november 14., csütörtök

A nagy küzdelmeket vívó apró harcosokra emlékeznek vasárnap

Lila színbe öltözik Hargita Megye Tanácsának épülete vasárnap, a koraszülöttek világnapján, ezt megelőzően találkozót és kerekasztal-beszélgetést szerveznek a koraszülött gyermekeket nevelő családok számára.

A nagy küzdelmeket vívó apró harcosokra emlékeznek vasárnap
2024. november 14., csütörtök

Ezek a cégek végzik a téli útkarbantartást a megyei besorolású utakon Hargita megyében

Megkötötte a hóeltakarításra és téli útkarbantartásra szóló szerződéseket Hargita Megye Tanácsa több szakcéggel is Hargita megye mindhárom térségében – tájékoztat közleményben a megyei önkormányzat.

Ezek a cégek végzik a téli útkarbantartást a megyei besorolású utakon Hargita megyében
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!