A bárány már elkészítéskor nagyon szereti a vörösbort, nyugodtan nyissunk ki egy palackot főzés közben is
Más érzéki tartományba sorolható az az étkezés, amikor nemcsak megszokásból terítjük meg az asztalt, hanem ünnepre készülünk, és figyelünk a részletekre is. Az étel-bor párosításának van néhány kőbe vésett alapszabálya, amelyeket érdemes figyelembe venni a húsvéti ebédnél is, ha azt szeretnénk, hogy az étel ízét ne rontsa el a bor, hanem ellenkezőleg: élvezet legyen az étkezés.
2017. április 16., 09:132017. április 16., 09:13
Fontos a megfelelő tálalás, az étel hőmérséklete, az asztal megvilágítása, sőt néha még a tányér színe is befolyásolhatja az ízkavalkádot, amelyet egy étkezés során átélhetünk. A fogások ízét rendkívül befolyásolják az italok, amelyeket fogyasztunk melléjük, és egyáltalán nem biztos, hogy ugyanaz a párosítás minden embernél egyforma élvezetet jelent. Mégis van néhány alapszabály, amelyeket el kell fogadnunk, ha az ízek harmóniájára törekszünk.
A borszakértők szerint vannak olyan ételek, amelyekhez egyáltalán nem illik a bor, például az ecetes előételek, saláták, erős curryvel készült fogások, csokoládé, savas gyümölcsök, azaz citromos vagy narancsos gyümölcssaláták, ezekhez inkább pezsgőt ajánlanak. Alaptétel, hogy hasonló hasonlót vonz, így van ez a borok világában is. Az édes borok alapszabálya, hogy a nedűnek mindig édesebbnek kell lennie az ételnél.
Minél édesebb a desszert, annál édesebb bort igyunk hozzá. Világosabb desszertekhez, túrós, barackos, almás, körtés, vaníliás alapúakhoz általában fehérbort, töményebb ízvilágú, csokoládés, kávés, kakaós, olajos magvakat tartalmazó édességekhez, desszertekhez édes vörösbort, mazsolabort ajánl a legtöbb borszakértő.
Könnyű száraz fehérbort könnyű levesek, zöldség- és tésztaételek, fehér húsú szárnyas, sertés, malac, borjú, fehér húsú halételek mellé fogyasszunk. A testesebb, gyakran évjáratos száraz fehérborokat a nehezebb tejszínes alapú levesekhez, mártásos fehér húsú szárnyasokhoz, sertéshez, füstölt halakhoz, sajtokhoz ajánlanak. A testes fehérbor a hordótól kapja az enyhe füstös ízt, ezért kell érett fehérbor a füstölt ételekhez. A könnyű vörösök az olaszos húsos-paradicsomos ételek, a könnyebb pörköltek, barna húsú szárnyasok kísérője, vagyis olyan húsos-paprikás fogásoké, amelyek nem elég nehezek és komplexek ahhoz, hogy testes vörösborokat kínáljunk.
A bárányhús sokféleképpen elkészíthető, bár mifelénk nem annyira kedvelt ez a négylábú, talán sajátos „bárányíze” és szaga miatt népszerűtlen. Húsvétkor viszont sok családi ebéd „főszereplője” lesz. A fűszeresen elkészített bárányborda vagy báránypaprikás mellé akár az olasz borok közül egy jó chianti vagy a hagyományos magyar vörösborok, például egy finom kadarka, kékfrankos vagy bikavér lehet a megfelelő „partner”, a román borok közül a fekete leányka is kiváló választás, a hazai Ménesi pincészetből pedig a nagyburgundi is találó lehet. Natúrabb formában, vagyis grillezve, a bárány szereti a testes vörösborokat, ilyen például a cabernet franc, bordeaux-i vörös, barolo, amarone, pinot noir vagy a kadarka vörös.
– természetesen ne egy 150 lejes borral öntsük nyakon, erre a célra tökéletesen megfelel egy olcsóbb száraz vörösbor is.
Néhány borszakértő szerint érdemes kísérletezni száraz fehérborokkal is, például a bárányragu mellé. Nyilvánvaló, ezek közül is a masszívabb, testesebb borok köréből érdemes bontani, ásványossága miatt a fűszerekkel jól működhet együtt egy remek somlói hárslevelű, tokaji furmint, fahordós chardonnay vagy az erdélyi származású királyleányka.
A levesekhez nálunk általában nem isznak bort, de ha mégis, akkor egy könnyebb, illatos, zamatos bort válasszunk. Legjobbak a homoki fajborok, mint a tramini, hárslevelű, leányka vagy a cirfandli. Azért ajánlatos lágy bort inni, mert az étkezés elején az üres gyomor nem kívánja a savasat.
Az előételekhez legmegfelelőbb a kellemes, kis alkoholtartalmú alföldi ezerjó, ami tökéletesen illik a többféle salátához – paradicsom, franciasaláta, burgonya – is. A rák és osztrigás előételekhez száraz, de nem túl savas, zamatos bor illik. A kaszinótojáshoz legmegfelelőbb valamilyen könnyed, fiatalos, szintén nem túl savas bor, mint például az egri olaszrizling, leányka, vagy a balatonfüredi olaszrizling.
Tojásételekhez a fehér bort kedvelőknek száraz, tüzes bort ajánlanak a szakértők, a magyar borok közül ilyen a badacsonyi és csopaki olaszrizling, vagy a somlói furmint. A vörös, illetve színes borok kedvelőinek pedig rosé vagy nagyobb alkoholtartalmú bor illik.
A gombákhoz a bor megválasztásakor különbséget kell tenni az elkészítési mód és a gomba fajtája szerint. A sampinyongomba hirtelen sült változatához inkább vörös bor illik. A fehér borok közül a 12 fok felettiek jobban érvényesítik a gomba ízét, zamatát, mint például a cirfandli vagy hárslevelű.
Kocsonyához tüzesebb jellegű, nem túl savas, száraz fehér bor a legmegfelelőbb. Borjúhúshoz, sülthöz legkellemesebb hatást a nem túl nehéz, fűszeres ízű sauvignon blanc vagy chardonnay adja. A bécsi szelethez valamilyen illatos, elegáns harmonikus bort igyunk, mint a balatonfüredi rizling vagy rizlingszilváni. A marhahúsokhoz általában nem túl nehéz karakterű bort ajánlanak a szakértők, mint például az olaszrizling. Viszont az angolosan sült húsokhoz jól illenek a testesebb vörös borok, mint a burgundi vagy kadarka. A marhabélszínből készített bifsztekhez legmegfelelőbb a nehéz vörös bor, mint az egri bikavér vagy szekszárdi kadarka. A malacsülthöz a legjobban talál a határozott karakterű somlói furmint vagy a badacsonyi kéknyelű.
A halételekhez csak bor ajánlott. A sült vagy rántott halhoz az illatos, könnyű fajborok valók, mint például a cirfandli vagy rizlingszilváni, esetleg tramini. Ha meleg mártással szervírozzuk a halat, az ezerjó illik hozzá a legjobban.
amilyen a debrői hárslevelű, a badacsonyi szürkebarát vagy a badacsonyi zöldszilváni. Ha a hal boros mártással készül, természetesen a mártáshoz használt bort kell szervírozni italként is. Külön említést érdemel a halászlé. Tekintettel arra, hogy erősen fűszeres étel, csak az ízben, zamatban gazdag borok érvényesülnek mellette. Nagyon jól megy a halászléhez a kadarka vagy a homoki siller. A fehér borok kedvelői a tokaji furmintot vagy a somlói borokat válasszák.
Közzétették az éppen aktuális légúti fertőzéses esetek (influenza, felső légúti fertőzés, tüdőgyulladás) számát az országban, ami egyik szempontból sok, másik szempontból pedig nem.
Bírósági keresetet indíthat egy szakszervezet a gyergyószentmiklósi kórház ellen, mert szerintük a kórházmenedzser rosszindulatúan nem biztosítja az elvárásaik szerint az alkalmazottak számára a bérpótlékokat. A menedzser elutasítja a vádakat.
Kettős kiállításnak ad helyet a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Ház emeleti díszterme. Szerda este nyílt meg Sárosi Csaba és Vetró András helyi képzőművészek közös tárlata.
Egy gázpalack robbanása okozott tüzet csütörtökön délután a Gyulakutához tartozó Rava településen.
Két tűzoltóautóval szálltak ki csütörtökön délután a tűzoltók Székelyudvarhelyen egy irodaépülethez, amelynek meggyulladt a tetőzete.
Tizennégy személytől ujjlenyomatot vettek, és le is fényképezték őket csütörtökön délelőtt Oltszemen, ahol a Kovászna megyei rendőrök razziáztak.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a 32 F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvénytervezetet - közölte a kabinet szóvivője.
Az udvarhelyszéki fogyasztók problémáiról és a villamossági hálózatok fejlesztéséről tárgyaltak a térség polgármesterei az Electrica országos vezérigazgatójával csütörtökön Székelyudvarhelyen.
Romániában sosem volt könnyű feladat vállalkozni, de a kiszámíthatatlan jogszabályi környezet és a folyamatosan változó adózási szabályok miatt a helyzet ma különösen nehéz.
Adócsalás miatt tartottak házkutatást szerdán a Kovászna megyei rendőrség gazdasági bűnügyeket vizsgáló osztályának munkatársai nyolc helyszínen.
szóljon hozzá!