Fotó: Veres Nándor
Törvénytelen a szülőktől osztálypénzt vagy iskolapénzt kérni – jelentette be az elmúlt héten Ecaterina Andronescu oktatási miniszter, hangsúlyozva, hogy a polgármesteri hivatalok kell biztosítsák a tanintézetek zavartalan működéséhez szükséges pénzalapokat. Kijelentését megmosolyogták a sajtótájékoztatón levő újságírók és nemcsak, hiszen köztudott, hogy a közoktatási intézmények nagy többségében pénzt kérnek a szülőktől didaktikai eszközök vásárlására és különböző javítások elvégzésére. A téma kapcsán kikértük Illés Ildikó Maros megyei főtanfelügyelő-helyettes véleményét, iskola-aligazgatóval illetve néhány szülővel is beszélgettünk a témáról.
2012. augusztus 20., 14:262012. augusztus 20., 14:26
2012. augusztus 20., 17:552012. augusztus 20., 17:55
„Nálunk nem kérnek osztálypénzt”
A címben szereplő határozott kijelentéssel válaszolt Illés Ildikó főtanfelügyelő-helyettes azon kérdésünkre, hogy érkeztek-e osztálypénzzel kapcsolatos panaszok az elmúlt években a tanfelügyelőségre. „Nekem nincs iskoláskorú gyermekem, így nem tudom, hogy mi a helyzet az osztálypénzzel, de az biztos, hogy a tanárok, igazgatók nem kérhetnek a szülőktől pénzt, mert az törvénytelen. Tudomásom szerint Maros megyében nem is kérnek pénzt a szülőktől, sem didaktikai eszközökre, sem kisebb munkálatokra” – nyilatkozta Illés Ildikó.
Meszelésre, színes lapokra, ágyneműre
„Az osztályterem kimeszelésére kértek a napokban 50 lejt a szülőktől, többek között tőlünk is. Persze, hogy adtunk, mert azt szeretnénk, hogy tiszta, kellemes környezetben tanuljon a gyermekünk” – mondta a nevét elhallgató édesanya, akinek szeptemberben kezdi az iskolát a gyermeke.
A másik édesanya arról számolt be, hogy óvodás gyereke van és az elmúlt tanévben 20 lejt fizettek havonta didaktikai eszközök (színes lapok, foglalkoztató füzetek, ceruzák, fogyó kellékek) vásárlására, de ezenkívül a tanévkezdéskor 50 lejt is kértek tőlük, hogy csereágyneműt vásároljanak, mert az egy rendbéli, amit a városháza biztosít, nem elegendő.
Nemcsak az óvodás és kisiskolás családok költségvetését terheli a nem hivatalos osztálypénz, a gimnáziumi és középiskolai diákoktól is kérnek kisebb-nagyobb összegeket. Nem ritka, hogy a nyolcadikos vagy tizenkettedikes diákok havonta kell akár 50-60 lejt befizessenek a közös kasszába. A gondok akkor kezdődnek, amikor az összegyűjtött pénzekkel az osztályfőnök vagy a szülőbizottság vezetője nem tud, nem akar elszámolni, vagy olyasmire költik, amivel nem minden szülő, diák ért egyet.
„Senkit nem lehet és nem szabad kötelezni, hogy fizessen”
„Régen az iskolákat kalákában építették fel, a közösen megdolgozott földek terményeit eladták és abból fizették a tanárokat. Most is, ha a szülők azt látják, hogy az osztályterem, ahol gyermekük tanul, piszkos, kopott, felajánlják, hogy kifestik, ezt közösen meg tudjuk tenni, együtt, önkéntes munkaként. Ebben semmi kivetnivalót nem látok. Ha valaki adományként pénzt, vagy kétkezű munkáját akarja felajánlani, akkor ezt mindig szívesen elfogadjuk” – nyilatkozta a téma kapcsán Márton Imre, a Marosvásárhelyi 2-es Számú Általános Iskola aligazgatója, hozzátéve, hogy a tanítók, tanárok nem kérhetnek és nem is kérnek osztálypénzt, de a szülői bizottságok, amennyiben valamire szükség van, szoktak pénzt gyűjteni.
„Senki nem kötelezhető, hogy pénzt adjon. Akinek van lehetősége, hogy segítsen, és akar is pénzt adni, attól a szőlőbizottságok elfogadják, de ha valaki nem ad, akkor nem ad. A cégektől is elfogadjuk az adományokat, sőt kérjük, hogy lehetőségeik függvényében segítsenek” – mondta az aligazgató.
Véradókra van szükség Maros megyében is, ezért arra bátorítanak mindenkit, aki egészséges, adjon vért.
A középkori lakott váráról ismert és közkedvelt Maros megyei településen jövőtől készülnek bevezetni a helyi turisztikai adót, amit a városban éjszakázó turisták kell majd kifizessenek.
Hétvégére megoldódott a gázszolgáltatás biztosítása a marosvásárhelyi garzontömbházban, ahol 62 lakrész maradt fűtési, főzési lehetőség nélkül. A sikkasztásos ügy azonban hömpölyög: megtudtuk, hogy a városházának mennyivel tartoznak a társulások.
Victor Prodan, Nyárádtő polgármestere három hónapig tíz százalékkal kevesebb fizetés kap – döntött a Maros Megyei Prefektusi Hivatal, miután a kisváros vezetőjét összeférhetetlennek minősítette az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI).
Számos jogosítványt függesztettek fel, és közel nyolcszáz bírságot szabtak ki gyorshajtás miatt az elmúlt héten Maros megyében – derül ki a rendőr-főkapitányság hétfői közleményéből.
Elutasították Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester fellebbezését, érvényben maradt a polgármesteri jogköreitől való hatvannapos eltiltás.
Csaknem százan, közöttük sok gyerek elevenítette meg Marosvásárhelyen virágvasárnap Jézus szenvedéstörténetét, a Passiót. A nyárias időjárás is besegített abba, hogy a nyári színház telve legyen. Időutazásra hívták a híveket.
Minden évben egy-egy pozitív üzenettel próbálják felhívni az emberek figyelmét arra, hogy mennyire fontos a hozzájárulásunk a beporzó rovarok védelméhez. Marosvásárhelyen rovarhotel-kiállítást nyitottak, de otthon is készíthet bárki ilyen szálláshelyet.
A sztyeppei bazsarózsa egyedi szépségét, valamint az Ugron-kastély lenyűgöző történetét ismerhetik meg mindazok, akik ellátogatnak a II. Bazsarózsa Fesztiválra Mezőzáhra.
A szülő-gyerek közös meseolvasási élményére építve a román nyelvtanuláshoz fűződő viszonyon is javíthatunk már gyerekkorban. Kétnyelvű mesekönyv és a rendszeres közös olvasás lehet a kulcsa a román nyelv elsajátításának kiskorban.
szóljon hozzá!