
Egyik disznót magával is hurcolta a medve
Fotó: Fenyéd község polgármesteri hivatala
Nem először járt a küküllőkeményfalvi házak között a felnőtt hím medve, amelyet kedden hajnalban lőttek ki a vadászok. Legutóbb egy portára is betört, ahol két disznót ölt meg.
2025. április 15., 15:242025. április 15., 15:24
2025. április 15., 15:482025. április 15., 15:48
Már többször is járt Küküllőkeményfalván egy medve, amely rendszerint Oroszhegy község irányából érkezett, de eleinte a lakók nem is jelentették, ha meglátták a házak között – vázolta az előzményeket Bokor Botond, Fenyéd polgármestere. Mint mondta,
Az álmából felriadt gazda próbálta elriasztani az ólban garázdálkodó medvét, ám ekkor is csak egyik, haldokló jószágot megragadva távozott.
Utóbbit csak a helyszínre érkező hatóságok zajongását követően engedte el az erdő szélén.
Nem sokat kellett várni, hogy újra megjelenjen a felnőtt hím medve a faluban, hiszen kedden éjfél után valamivel ismét a házak között ólálkodott – mesélte az elöljáró. Ekkor már nem első alkalommal tárcsázták a 112-es segélyhívó számot a helybéliek.
„A cél az volt, hogy elkerüljünk egy esetleges tragédiát” – jegyezte meg Bokor Botond. Mint részletezte, a gyerekek és a felnőttek is hajnalban indulnak iskolába, illetve munkába, így félő volt, hogy előbb-utóbb rátámad valakire az egyre agresszívabbá váló medve.
„Amelyik jószágokat öl, az az emberekre is rátámadhat. Az embereknek is mindig azt mondtam, hogy
– fogalmazott a polgármester. Hozzátette, számára a lakók biztonsága az első, ezért is vállalják a problémás egyedek kilövését.
Csatlakozva az országos szintű energiatakarékossági mozgalomhoz – amelyre az energiaügyi minisztérium kérte fel a lakosságot és a nagyfogyasztókat –, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat is visszafogja energiafogyasztását.
Magyar Menyasszony címmel nyílt kiállítás a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, ahol nem csak az elmúlt 500 év menyasszonyi ruháit, levelezéseket tekinthetik meg az érdeklődők, hanem történetekkel is gazdagodnak.
Elkezdődött a pótérettségi írásbeli szakasza: Székelyföldön majdnem kétezer diák vizsgázik. Hétfőn a román írásbelivel kezdik. Egy romántanár tanácsokat is ad a román nyelv gyakorlásához, amelyhez elengedhetetlen az élő román beszéd gyakorlása.
Nicușor Dan államfő pénteken visszaküldte a parlamentnek újratárgyalásra a 2026-ban 859 barnamedve megelőző célú kilövését lehetővé tevő törvényt.
A kormány pénteken megteremtette a jogalapot arra, hogy a Transelectrica az országos villamosenergia-diszpécserszolgálaton keresztül augusztus 31-éig biztonsági intézkedéseket rendeljen el, ha ezt a villamosenergia-rendszer helyzete indokolja.
Medvebiztos hulladéktárolókat helyezett ki Gyergyószentmiklós önkormányzata a 4-es kilométerként ismert üdülőövezetben. Ezzel már jól bevált példát követnek, és a medvék mellett az illegális hulladéklerakást is visszaszorítanák.
A helyreállítási forrásokból elkülönített összeg kimerüléséig ingyenes marad az első elektronikus személyi igazolvány kiállítása. Az erről szóló határozatot pénteki ülésén fogadta el a kormány.
A Richter-skála szerint 3,2-as erősségű földrengés történt pénteken 14 óra 23 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi katasztrófavédelmi bizottság.
A Duna vízhozama Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába, pénteken továbbra is 1400 köbméter másodpercenként, amely az 1985-ben jegyzett történelmi mélypontnak felel meg – közölte pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
szóljon hozzá!