Fotó: Szőcs Levente
„Fagyos idők” lesznek január közepéig a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban. A jégkorszak lesz a témája az új kiállításnak, amely péntektől válik láthatóvá a közönség számára. „Igazi” kardfogú tigris, mamutbébi és számos gondolatébresztő, tévhiteloszlató információ a kínálat.
2016. október 19., 17:152016. október 19., 17:15
Napi téma a globális felmelegedés és az attól való félelem, és ezért sokan érdeklődnek a klímaváltozások kérdései iránt. Van ok rá, de ettől függetlenül kevesen tudják, tulajdonképpen ma is egy jégkorszakban élünk, az ember és a mai élővilág is a jégkorszak „terméke” – fogalmaz Gasparik Mihály, aki a múzeum termeiben, kollégájával Katus Magdolnával a fosszíliákat rendezgeti. A Magyar Természettudományi Múzeum főmuzeológusa mesélt számunkra a pénteken nyíló kiállítás érdekességeiből.
Kardfogú tigris, gyapjas mamut ma már nem él a Földön, de számos más állatfaj továbbra is alkalmazkodik a folyamatosan változó körülményekhez, például a barna medve, az őz vagy a szarvas is. Földtörténeti léptékben számolva nemrégiben történt, amikor kialakultak ezek a fajok, mások pedig szintén kevés ideje haltak ki – vázolja Gasparik Mihály, így jelezve, hogy nem egy távoli múlt időszaka a jégkorszak, hanem ma is tart. Sőt, a tudósok azzal is tisztában vannak, hogy ezer év múlva újabb lehűlés jön, mert ez a földtörténetben periodikusan ismétlődött eddig, és így lesz ezután is. A klímaváltozás folyamatos hatással van a környezetre, a egyes fajok jobban, mások kevésbé tudtak alkalmazkodni ezekhez a változásokhoz. Például a lehűlések, felmelegedések hatására vándoroltak az egyes fajok. Pár tízezer éve még itt, a Kárpát-medencében is nagy tömegben legelésztek rénszarvasok – mondja a kutató. Egy varázslatos jégkorszaki élővilág részei vagyunk – szögezi le.
A Magyar Természettudományi Múzeum anyagából válogatott és Gyergyószentmiklósra érkező Jégkorszak-kiállításon ismertetik mindazt, amit érdemes tudni a jégkorszakokról, ezek okairól, a különböző klímájú időszakok váltakozásairól. Azonban látványvilágában is maradandó élményt jelent. Több, ma már kihalt állat, például a kardfogú tigrisek legnagyobbja, az egykor Dél- Amerikában élt állat, vagy a rövid orrú óriáshiéna eredeti életnagyságú rekonstrukcióban látható, de egy „igazi” mamutcsemete is megtekinthető, persze szintén rekonstruálva.
A fosszíliák vagyis csontmaradványok közül első pillantásra szembetűnik a kiállítás egyik legértékesebb darabja, az 1800-as évek Tisza-szabályozásai során a folyó medréből előkerült, és szinte teljesen ép gyapjas mamutkoponya. Meghökkentő látvány a glyptodon páncél. Ez egy szintén kihalt, a mai tatu rokonának számító állat volt. A méretes páncél látható itt: ez is bizonyíték, a mai „túlélő” fajok elődjei jóval nagyobb méretűek voltak, mint a maiak.
A kiállításon posztereken és az interaktív számítógépes ismeretterjesztő anyagokban jelenik meg az ember. Szó esik nyilván arról is, hogy ez az „agresszív, terjeszkedő” faj, miként járult hozzá az élővilág átalakulásához, és miként folytatódik ez ma is.
Érdemes megnézni a péntektől január közepéig Gyergyószentmiklóson látható kiállítást. Kérdéseket vet fel és ad rájuk választ: Vajon a közelmúltunk és főként a jövőnk alakításában mekkora és milyen szerepet játszik az ember? Valóban igaz, hogy jégkorszakban élünk? Mi vár ránk 100 év múlva?
Meghívó kiállításmegnyitóra
A Tarisznyás Márton Múzeum Jégkorszak kiállításának megnyitója pénteken 18 órától lesz. A tárlatot megnyitja: Korsós Zoltán, a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgatója, szakmai bemutatót tart: Medzihradszky Zsófia főigazgató-helyettes. Köszöntőt mond: György István, Gyergyószentmiklós megyei jogú város alpolgármestere. Az esemény házigazdája Csergő Tibor András múzeumigazgató.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
Elkezdték a vízhálózat-bővítést Gyergyószentmiklóson a Gyilkostó sugárúton, amelyet később úthelyreállítási és aszfaltozási munkák követnek. A beruházás első szakaszában a Vár utca és a Kőrisfa utca között kell útlezárásra számítani.
Sokan ismerik és szeretik a gyergyószentmiklósi Molnár családot, ismertebb nevükön Kónuszékat, akik most minden szülő legnagyobb rémálmával néznek szembe: gyermekük súlyos betegséggel küzd. Sokan megmozdultak, hogy segítsék őket.
Nagyjából egyhektáros területen ég a száraz aljnövényzet a Vaslábhoz tartozó Marosfőn, és fennáll a veszélye, hogy a tűz továbbterjed a szomszédos erdőre is – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Majálist szerveznek Gyergyószentmiklóson a Megyei Ifinapok programsorozat részeként május 2-án. A rendezvényen különböző tevékenységek, játékok és finom ennivalók várják az érdeklődőket.
Rendkívüli ülést tartott Gyergyószentmiklós képviselő-testülete kedden. Az egyik legfontosabb napirendi pont a Monturist cég közgyűlésének összehívása volt, azzal a céllal, hogy visszavonják az ügyvezető megbízatását, és új cégvezetőt nevezzenek ki.
szóljon hozzá!