Fotó: Veres Nándor
Március 1. és május 15. között tehetik le egységes mezőgazdasági támogatáskérelmeiket az arra jogosult gazdák a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségnél (APIA). Az igényelhető támogatási formákban nem lesznek változások a tavalyhoz képest.
2017. február 25., 16:082017. február 25., 16:08
2017. március 05., 10:022017. március 05., 10:02
„Idén is március elsejétől kezdjük fogadni az egységes mezőgazdasági támogatási kérelmeket. Úgy érzem, több év után újból egyenesbe kerültünk a törvénykezéssel, ami nagyon nagy dolog, mivel az utóbbi két évben mindig ezért húzódtak el az eljárások, emiatt volt nagy a bizonytalanság” − számolt be érdeklődésünkre Haschi András. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője azt is kifejtette, továbbra is együttműködnek a helyi önkormányzatokkal, illetve a mezőgazdasági igazgatóság is segít nekik a gazdák tájékoztatásában.
A gazdák minden településen segítséget kapnak a felkészült helyi illetékesektől, a támogatási kérelmeiket már a saját településükön összeállítják, így a kész igényléssel kell majd az APIÁ-t felkeresniük – tisztázta az intézményvezető. Kiemelte, a gazdákat megadott beütemezés szerint fogadják, ezért nagyon fontos, hogy a kijelölt időpontban keressék fel az ügynökségeket.
Amennyiben mindenki tartja magát az időbeosztáshoz, az igénylési időszak végéig, május 15-ég sikerül fogadni a várt 26 ezer gazdát. Haschi András arra is kitért, hogy a gazdáknak két és fél hónap áll a rendelkezésükre a kérelmezésre, emiatt nem látja szükségességét annak, hogy a 25 napos késedelmi időszakban keressék fel az intézményüket. Ennek ellenére, továbbra is lehetőségük van a gazdáknak arra, hogy napi egyszázalékos késedelmi kamat ellenében május 15. és június 9. között igényeljék a támogatások valamelyikét.
Március elején, az eddigiekhez hasonlóan a kisebb gazdaságokkal rendelkezőket hívják be, illetve azokat, akik nem igényelnek állattenyésztési támogatást. Azt követően, ahogy a rendszer engedi, fokozatosan programálják a nagyobb gazdaságok vezetőit, illetve az állattenyésztőket. Az 50 hektárnál nagyobb területen gazdálkodóknak az APIA megyei székhelyén (Csíkszereda, Haladás utca 16. szám) kell benyújtaniuk igénylésüket, míg az 50 hektárnyi területnél kisebbel rendelkezők a területi irodákban: az alcsíkiak Csíkszentmártonban, a felcsíkiak a csíkszeredai területi irodában, emellett Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson, Székelykeresztúron és Maroshévízen kérelmezhetők a juttatások. Az állattenyésztési támogatásokat igénylők viszont mindannyian a megyei székhelyen tehetik le kérelmeiket, habár tavaly volt rá példa, hogy területi irodákban is elfogadták azokat, idén erre már nem lesz lehetőség − szögezte le az igazgató.
Jelentős változások nincsenek a tavalyi kérelmezéshez képest, a támogatási formák is azonosak maradtak, hiszen azokat az Országos Vidékfejlesztési Program keretében határozzák meg, amely hét évre érvényes. Esetleg a támogatási értékek változhatnak (azok is csak felfelé), de arról még pontos információkkal nem tudott szolgálni az illetékes. Ugyanakkor elmondta, a területalapú támogatások esetében tehát az alaptámogatás mellett kérhető az újraosztott-, a zöldítési- és a fiatal gazdáknak járó támogatás. Szubvencióval segítik a következőkben is a növénytermesztésre alkalmas szántőföldek és a hátrányos helyzetű hegyvidéki területek tulajdonosait, de kérhetők az ökológiai gazdálkodási és az agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatások is.
Maradnak a tavaly még újdonságnak számító kisgazdáknak szánt, valamint az őshonos, kihaló félben lévő állatokat tenyésztők által kérhető támogatások. Az állattenyésztési támogatások közül továbbra is igényelhető az átmeneti országos kiegészítő támogatás, és a összekapcsolt támogatás.
A csíkszéki tömegközlekedés átalakítását szolgáló elektromos buszok beszerzésére újabb licitet írtak ki, miután a korábbit le kellett állítani. Sikerült tisztázni a felmerült kérdéseket: transzformátorállomásokat kell telepíteni a töltők számára.
Több mint hétszáz csíkszeredai jogosult önrész nélkül pályázni napelemekre és akkumulátorokra egy országos program révén. Az igényléseket legkésőbb január 22-ig, jövő szerdáig lehet leadni a csíkszeredai városháza szociális igazgatóságára.
A vasúti síneken átívelő gyalogos- és kerékpároshíd felépítéséhez szükséges műszaki tervek elkészítésére ír ki hamarosan közbeszerzési eljárást a csíkszeredai önkormányzat. Messze még a kivitelezés, de addig is mutatjuk a létesítmény látványterveit.
Miután a bíróság előzetes letartóztatásba helyezte, felfüggesztették állásából Kurkó Andrást, a Hargita Megyei Közpénzügyi Adminisztráció helyettes vezetőjét. Megpróbáltuk megtudni, miért volt szükség a letartóztatásra, de nem sikerült.
Rezesbanda, katonai tiszteletadás, közös ima, koszorúzás: idén is méltó megemlékezést tartottak a harmincöt éve elhunyt csíkszeredai kiskatona, Müller László sírja előtt.
Termetes pásztorkutyák téptek szét egy állattetemet Csíkszentlélek bejáratánál, a Véreskép közelében a 123B jelzésű megyei út szélén. A jelenetet egy helybéli örökítette meg és juttatta el a Székelyhonhoz.
Ünnepi előadást tartottak az elhelyező központok a 12. Csodálatos az árva szeretete program részeként. A szerdai csíkszeredai eseményen több intézmény jelen volt, a gyerekek versekkel, énekekkel, zenés műsorokkal készültek.
Munkavégzés közben támadtak meg vascsővel egy parkolóőrt Csíkszeredában szerdán délelőtt. Egy Bákó megyei járművet ellenőrzött, amely nem rendelkezett parkolójeggyel, de a pótdíj kifizetésére felszólító cédulát már nem tudta a szélvédőre helyezni.
Újabb munkafázisba érkezett Csíkszeredában a Sürgősségi Betegellátó Egység építése, és ebben a szakaszban több apró robbantást végeznek, hogy megkönnyítsék a majdani alapozási munkálatokat.
Ünnepi adománygyűjtő kiállítást szerveztek Csíkszeredában a fogyatékkal élők világnapján, december 3-án. Az asztalokon voltak gyertyák, koszorúk, sapkák, sálak, sütemények, de még rajzokat is állítottak ki.
szóljon hozzá!